Avvalroq 20 iyul kuni Qashqadaryo viloyati Yakkabog‘ tumanida tadbirkor tuman hokimining sanoat, kapital qurilish, kommunikatsiyalar va kommunal xo‘jalik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Mansur Tuymayev ustiga benzin sepib, yoqib yuborgani haqida xabar qilingan edi. Seshanba kuni hodisa tafsilotlari ma’lum bo‘ldi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda ikki qavatli binodagi do‘kon va sex ishchilari ichki ishlar organlari xodimlariga qanday qarshilik ko‘rsatayotgani aks etgan. Bino oldidagi buldozer cho‘michi esa uning devorlariga taqalgan. Mansur Tuymayev buldozerga o‘tirib, tadbirkor Bahriddin Isomovga tegishli binoni buzishga harakat qiladi. Bu vaqtda bino ichida mijozlar va ishchilar borligi tadbirkorni jazavaga soladi.
U buldozerga yaqinlashib, hokim o‘rinbosarini yoqib yuborishi haqida ogohlantiradi. So‘ngra kabinaga benzin sepadi, ichki ishlar organlari xodimlari tadbirkorni ushlab qolishga harakat qiladi, biroq o‘t qo‘yishga ulguradi. Olov bir zumda tadbirkorning qo‘li va hokim o‘rinbosari o‘tirgan kabinaga ilashadi.
Yakkabog‘ tuman hokimligi matbuot xizmatining «Gazeta.uz"ga ma’lum qilishicha, hokim o‘rinbosari markaziy shifoxonaga yuz va kaft sohasidagi kuyish tashxisi bilan yotqizilgan. «U OAVdagi yozilayotganidek kuchli kuymagan. Taxminan 10 foiz kuyish (Bosh prokuratura 30−40 foiz kuyganini ma’lum qildi — tahr.)», — dedi hokimlik vakili.
Mahalla aholisining Kun.uz nashriga xabar qilishicha, tadbirkor bino buzilishi to‘g‘risida oldindan ogohlantirilmagan. Tadbirkorning o‘g‘li Sh. Daminov esa hokimiyat vakili 20 iyulda imzolangan ogohlantirishni hodisadan bir kun o‘tib olib kelganini ma’lum qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, IIB xodimlari hodisadan so‘ng uchastkaga nafaqat Bahriddin Isomov, balki uning o‘g‘li M. Daminovni ham olib kelib, 50 soatdan ziyodroq vaqt davomida ushlab turgan. Uning bosh va yelka sohasida jarohat izlari bor. Uning so‘zlariga ko‘ra, IIB xodimlari unga tan jarohatlari yetkazgan.
Tadbirkorning boshqa o‘g‘li Sh. Daminov hodisa kuni bo‘lmagan, uyga qaytishi bilan uni ham huquqni muhofaza qilish organlari qo‘lga olib, uchastkaga olib borgan. Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, uni ham ushlash sabablarini ma’lum qilmagan holda 11 soat tutib turishgan.
O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati «Gazeta.uz"ning IIB xodimlari harakatlari qonuniyligi to‘g‘risidagi so‘roviga «vaziyat prokuratura tomonidan o‘rganilmoqda», IIV emas, deya javob berdi. Bosh prokuratura so‘rovga hozircha javob bergani yo‘q.
Hokimlik pozitsiyasi
Yakkabog‘ tuman hokimligi matbuot xizmati rahbari Bozor Azizov «Gazeta.uz"ga «Eski Yakkabog‘» hududida 10 ming kishi yashashini ma’lum qildi. Eski shahar uchta — «Mustaqillik», «Eski Yakkabog‘» va «Ibn Sino» mahallaridan tarkib topgan. Hodisa «Mustaqillik» mahallasida sodir bo‘lgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mahalla faxriylari va oqsoqollar bir necha marta tuman va shahar hokimligiga murojaat qilib, ularning hududini «Obod qishloq» dasturiga kiritishni iltimos qilgan. U yo‘llarni kengaytirish, ko‘cha chiroqlarini o‘rnatish va piyodalar yo‘laklarini tashkil etishni ko‘zda tutadi.
Aprelda Qashqadaryo viloyati hokimi Zafar Ro‘ziyev tadbirkorlar, oqsoqollar, aholi, viloyat va tuman qurilish kompaniyalari ishtirokida kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazadi. Unda «Eski Yakkabog‘"ni «Obod qishloq» dasturi va bosh rejaga kiritish bo‘yicha chora-tadbirlar tasdiqlanadi.
«Ishlar darhol boshlandi — yo‘l chetidagi binolar buzilishi, ularning rekonstruksiyasi, tor ko‘chalarni kengaytirish. Bu jarayon hozirda davom etmoqda. 30 ga yaqin turli chakana savdo va xizmat ko‘rsatish sohalari binolari buzildi. Ularga tovon puli va yer ajratish bo‘yicha hujjatlar mavjud. Biroq ularning ko‘pchiligida baholash ishlari o‘tkazilmadi. Baholash bo‘limi baholashi va ishchi komissiyaga hujjatlarni taqdim etishi lozim», — dedi Bozor Azizov.
Matbuot xizmati rahbari Bahriddin Isomovning ikki qavatli binosiga uzoq vaqt teginilmaganini qayd etdi. «Keyin tuman hokimi o‘rinbosari Mansur Tuymayev shunday dedi: «Hamma buzayapti, nega sen buzmayapsan? Qonun barcha uchun barobar», — deya ma’lum qildi u.
«Shu so‘zlardan keyin tadbirkor va uning qo‘l ostidagilar hokim o‘rinbosariga tashlanib, binoga tega olmasligi, u katta pulga qurilgani aytdi. Vaziyat shunday rivojlandi: buldozer haydovchisi qo‘rqib, yerga tushdi. Mansur Tuymayev haydovchiga qo‘rqsa o‘zi chiqishini aytdi. „O‘zim haydayman“, — dedi u. Tadbirkor esa kim buldozerga o‘tirsa yoqib yuborishini aytdi. U baklajkadagi benzinni kabinaga sepdi. Hokim o‘rinbosari buldozerga chiqdi va shunday dedi: „Davlatning buldozerini yoqishga qanday haqqing bor?“» — dedi matbuot kotibi.
Bozor Azizov ko‘plab do‘konlar egalari buzilish haqida bilgan holda soliqlarni to‘lashni to‘xtatganini qo‘shimcha qildi. U tadbirkorlar og‘zaki ogohlantirilgani, yig‘ilishda qatnashgani va obodonlashtirish bo‘yicha ishlar qilinishi haqida bilganlarini ta’kidladi.
Yakkabog‘ tuman hokimligi vakili Bahriddin Isomov binosini besh yil avval qonuniy asosda qurgani, biroq u yo‘llar kengaytirilishi munosabati bilan buzilishga tushganini tan oldi. «Bu yo‘ldan ikkita mashina o‘ta olmasdi. Do‘konlar yo‘lga yaqin qilib qurilgan», — deya izoh berdi u.
Avval xabar qilinganidek, Yakkabog‘ tuman prokuraturasi Bahriddin Isomovga qarshi Jinoyat kodeksining 97-moddasi 1-qismi (qasddan odam o‘ldirishga urinish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atdi.

«Газета.uz» сообщала об инциденте 20 июля в Яккабагском районе Кашкадарьинской области, в ходе которого предприниматель облил бензином и поджёг заместителя хокима района по вопросам развития промышленности, капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства Мансура Туймаева. Во вторник стали известны подробности происшествия.
На видео,распространенном в социальных сетях, видно, как работники двухэтажного здания, в котором расположены магазин и цех, противостоят сотрудникам органов внутренних дел. Рядом стоит бульдозер, его ковш приставлен к стене здания. Мансур Туймаев на бульдозере пытается снести здание, принадлежащие предпринимателю Бахриддину Исомову. Тот выражает резкое недовольство — на втором этаже все еще находятся клиенты и работники.
Затем Бахриддин Исомов подходит к бульдозеру и предупреждает, что подожжёт замхокима. Он заливает бензином кабину, сотрудники органов внутренних дел пытаются удержать предпринимателя, но тот успевает поднести зажигалку. Моментально вспыхивает огонь, охватывающий руку владельца магазина и кабину, где сидел замхокима.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе хокимията Яккабагского района, замхокима был госпитализирован в центральную больницу с ожогом в области лица, живота и ладоней. «У него не столь серьезные повреждения, как это описывается в СМИ. Ожог где-то 10% (Генпрокуратура сообщала о 30−40% — ред.)», — сказал представитель хокимията.
Жители махалли сообщили изданию Kun.uz, что предприниматель не получал предварительного уведомления о планируемом сносе здания. Сын предпринимателя Ш. Даминов рассказал, что представители хокимията принесли уведомление, датированное 20 июля, только на следующий день после инцидента.
Выяснилось, что сотрудники ОВД района после инцидента забрали в участок не только Бахриддина Исомова, но и его сына М. Даминова, которого не отпускали более 50 часов. В области его головы и плеча замечены раны. По его словам, их нанесли сотрудники ОВД.
Другой сын Ш. Даминов, отсутствовавший в день происшествия, сразу по возвращении домой был задержан сотрудниками правоохранительных органов и также отвезен в участок. По данным Kun.uz, его удерживали на протяжении 11 часов, не сообщив причину задержания.
В пресс-службе Министерства внутренних дел Узбекистана на запрос «Газеты.uz» о законности действий сотрудников ОВД ответили, что «ситуацию изучает прокуратура», а не МВД. В Генпрокуратуре на вопрос пока не ответили.
Позиция хокимията
Начальник пресс-службы хокимията Яккабагского района Бозор Азизов рассказал «Газете.uz», что на территории «Эски Яккабог» («Старого Яккабага»), некогда центра Яккабагского района, проживают 10 тысяч человек. Старый город разделен на три махалли — «Мустакиллик», «Эски Яккабог» и «Ибн-Сино». Инцидент произошел в махалле «Мустакиллик».
По его словам, ветераны и аксакалы махалли неоднократно обращались в хокимияты района и города по включению их территории в программу «Обод кишлок» («Благоустроенное село»). Она предусматривает расширение дороги, установку уличных фонарей и создание пешеходных дорожек.
В апреле хоким Кашкадарьинской области Зафар Рузиев провел расширенное собрание с участием предпринимателей, аксакалов, населения, областных и районных строительных компаний. На нем были утверждены меры по включению «Эски Яккабог» в программу «Обод кишлок» и генеральный план.
«Работы сразу начались — снос зданий у обочины дороги, их реконструкция, расширение узких улиц. Этот процесс сейчас продолжается. Около 30 различных объектов розничной торговли и сферы услуг были снесены. Есть документы по предоставлению им компенсаций и земли. Но многие из них не проводили оценку. Отдел оценки должен провести оценку и предоставить документы рабочей комиссии», — заявил Бозор Азизов.
Глава пресс-службы отметил, что двухэтажный магазин Бахриддина Исомова долгое время оставался нетронутым. «Потом замхокима района Мансур Туймаев сказал: «Все сносят, почему ты не сносишь? Ведь решение, закон для всех един», — сообщил он.
«После этих слов предприниматель и его подчиненные бросились на замхокима, заявив, что он не тронет здание, так как оно построено за большие деньги. Ситуация развивалась таким образом: водитель бульдозера, испугавшись, спустился на землю. Мансур Туймаев сказал водителю, чтобы он вышел, если он боится. „Я сам поведу“, — сказал он. Предприниматель заявил, что если кто-то сядет в бульдозер, то он его сожжёт. Он бросил баклажку с бензином в кабину. Замхокима поднялся в бульдозер и заявил: „Какое ты имеешь право поджигать государственный бульдозер?“» — рассказал пресс-секретарь.
Бозор Азизов добавил, что многие владельцы магазинов, зная о предстоящем сносе, перестали платить налоги. Он утверждает, что предприниматели были устно предупреждены, участвовали в заседании и знали о предстоящих работах по благоустройству.
Представитель хокимията Яккабагского района признал, что здание Бахриддина Исомова было построено законно пять лет назад, но оно попало под снос из-за расширения дороги. «По этой дороге не могли проехать две машины. Магазины были возведены близко к дороге», — объяснил он.
Как мы уже писали, прокуратура Яккабагского района возбудила в отношении Бахриддина Исомова уголовное дело по части 1 статьи 97 через статью 25 Уголовного кодекса (покушение на умышленное убийство).