O‘zbekistonda kuzda «Markaziy Osiyo mamlakatlarida bioxavfsizlik va biohimoya bo‘yicha milliy huquqiy bazani mustahkamlash va ixtisoslashgan tayyorgarlikni ta’minlash» loyihasi yakuni doirasida «Jayron» biologik xavfsizlik mintaqaviy o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkaziladi. O‘zbekiston Favqulodda vaziyatlar va Sog‘liqni saqlash vazirliklariga qariyb 1 mln yevrolik biologik xavfsizlik bo‘yicha ikkita mobil laboratoriya taqdim etiladi.
Ilg‘or tajriba markazlarining kimyoviy, biologik, radiologik va yadroviy materiallar (KBRYAM) bo‘yicha milliy muvofiqlashtiruvchilarining O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etgan yig‘ilishida bu haqda so‘z bordi. Tadbir 12−14 iyun kunlari Bryusselda bo‘lib o‘tdi. Tadbir doirasida Markaziy Osiyo, Afg‘oniston, Mo‘g‘uliston va Pokiston Ilg‘or tajriba markazlariga a’zo davlatlarning mintaqaviy yig‘ilishi ham bo‘lib o‘tdi, deya xabar qildi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati.
Mintaqa davlatlari «Markaziy Osiyo davlatlarida xavfsizlikni oshirishish va xavfsizlikka tahdidlarni pasaytirish uchun kimyoviy va biologik chiqindilarni boshqarishni kuchaytirish» loyihasining amalga oshirilishini muhokama qildi. Qiymati qariyb 5 mln yevro bo‘lgan mazkur loyihani amalga oshirishda mintaqadagi kimyoviy va biologik chiqindilardan vujudga kelauvchi xavf-xatarlarga baho beriladi va ularni bartaraf etish bo‘yicha choralar ko‘riladi.
Tadbir yakunlari bo‘yicha Markaziy Osiyoda BMT Xavfsizlik kengashining yadroviy, kimyoviy yoki biologik qurollarni ishlab chiqish, sotib olish, ishlab chiqarish, tashish, berish yoki qo‘llashning oldini olish bo‘yicha rezolyutsiyasining amalga oshirilishi bo‘yicha mintaqaviy harakatlar rejasini ishlab chiqishni boshlash bo‘yicha kelishuga erishildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Dushanbeda atom elektr stansiyalari xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha Yevropa tajribasini o‘rganishga bag‘ishlangan uchrashuvlar ham o‘tkazdi.

Региональные учения по биологической безопасности «Джейран» пройдут в Узбекистане осенью в рамках завершения проекта «Укрепление национально-правовой основы и предоставление специализированного обучения по биобезопасности в странах Центральной Азии». Министерствам по чрезвычайным ситуациям и здравоохранения Узбекистана будут предоставлены две мобильные лаборатории по биологической безопасности на сумму порядка 1 млн евро.
Об этом говорилось на заседании национальных координаторов Центров передового опыта по снижению риска химических, биологических, радиационных и ядерных материалов (ХБРЯМ), в работе которого приняла участие делегация Узбекистана. Мероприятие прошло 12−14 июня в Брюсселе, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел. В рамках мероприятия также состоялось региональное совещание стран-членов Центра передового опыта по Центральной Азии, Монголии, Афганистану и Пакистану.
Страны региона обсудили ход реализации проекта «Усиление управления химическими и биологическими отходами в странах Центральной Азии для повышения безопасности и снижения рисков безопасности». При реализации этого проекта стоимостью порядка 5 млн евро проведена оценка угроз в регионе, исходящих из химических и биологических отходов, а также принятие мер по их ликвидации.
По итогам мероприятия достигнута договоренность начать выработку регионального плана действий в Центральной Азии по реализации резолюции Совета безопасности ООН по предотвращению разработки, приобретению, производству, перевозке, передаче или применению ядерного, химического или биологического оружия.
Делегация Узбекистана также провела в Душанбе встречи, посвященные изучению европейского опыта стран по обеспечению безопасности атомных электростанций.