19 may kuni taxminan soat 18.00da Qozog‘istonning Mang‘istau viloyati «Beyneu-Tajen» avtomagistralining 82-kilometrida ichida 7 ta odam, jumladan 4 nafar O‘zbekiston fuqarosi joylashgan «Lada Largus» yengil avtomobili ishtirokida yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi, deya xabar qildi Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekistonning Qozog‘istondagi elchixonasi ma’lumotiga tayanib.
YTH oqibatida voqea joyida Turkiya fuqarosi vafot etdi, qolganlar Beyneu tuman kasalxonasiga joylashtirildi. Ayni paytda O‘zbekiston fuqarosi Ashirov Bobomurad Bazarbayevich (1991 y.da tug‘ilgan) mazkur tibbiy muassasaning jonlantirish bo‘limida qolmoqda. Qolgan jarohatlanganlarga, jumladan O‘zbekiston fuqarolari Ashirov Durdimurad Bazarbayevich (1990) Shavxumov Karimbay Yuldashevich (1980) va Gosharov Xayitmurad Atajanovichga (1984) kasalxonadan ruxsat berildi.
Beyneu tumani politsiya bo‘limi tomonidan mazkur masala o‘rganilmoqda.
Jarohatlangan fuqarolarga amaliy ko‘mak berish, jumladan B.Ashirovga sifatli tibbiy yordam ko‘rsatish uchun elchixona Mang‘istau viloyati va Beyneu tumani ma’muriyati bilan aloqa o‘rnatdi. Ayni paytda fuqarolarni O‘zbekistonga qaytarish bo‘yicha choralar ko‘rilmoqda.

Дорожно-транспортное происшествие с участием автомобиля Lada Lagrus, в котором находились 7 человек, в том числе 4 гражданина Узбекистана, произошло 18 мая на 82-м км автомагистрали «Бейнеу-Тажен» Мангистауской области Казахстана. Об этом сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Узбекистана со ссылкой на посольство в стране.
В результате ДТП на месте происшествия погиб гражданин Турции, остальные были госпитализированы в Бейнеускую районную больницу. В настоящее время гражданин Узбекистана Аширов Бобомурад Базарбаевич (15.08.1991 г. р), находится в реанимационном отделении медучреждения.
Остальные пострадавшие были выписаны. Среди них — граждане Узбекистана Аширов Дурдимырад Базарбаевич (17.01.1990 г. р.), Шавхумов Каримбай Юлдашевич (2.02.1980 г. р.), Гошаров Хайитмырад Атажанович (30.06.1984 г. р.)
Отдел полиции Бейнеуского района ведет по данному факты разбирательство, говорится в сообщении.
Для оказания помощи пострадавшим узбекским гражданам посольство установило прямые контакты с администрацией Мангистауской области и Бейнеуского района. Предпринимаются меры по скорейшему возвращению граждан Узбекистана на родину.