Markaziy Osiyoda narkotrafik va terrorizmga qarshi kurash kollektiv sa’y-harakatlarni talab qiladi, shu munosabat bilan Markaziy Osiyo narkotik vositalar, psixotrop moddalar ularning prekursorlarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurash bo‘yicha mintaqaviy axborot koordinatsion markazining SHHTning Mintaqaviy antiterror tuzilmasi bilan o‘zaro hamkorligini kuchaytirish talab etiladi.
Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov juma kuni Giyohvand moddalarni nazorat qilish sohasida mintaqaviy hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv Memorandumi ishtirokchi davlatlarining 11-uchrashuvidagi nuqtida ma’lum qildi.
2−3 may kunlari Toshkentda o‘tkazilgan uchrashuvda mintaqa va Rossiya tashqi ishlar vazirlari, shuningdek BMTning narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, AQSH Davlat departamenti, Yevropa Ittifoqi va YeHXT vakillari ishtirok etdi.
«Yaqin istiqbolda narkotiklar kontrabandasiga aloqador transmilliy tuzilmalarning faol a’zolariga nisbatan Markaziy Osiyo davlatlari va hamkorlarining vakolatli organlari o‘rtasida muntazam tezkor axborot aylanishini chuqurlashtirishni eng muhim vazifalardan deb hisoblaymiz», — dedi Sergey Lavrov.
Yana bir muhim yo‘nalish jinoiy yo‘l bilan qo‘lga kiritilgan pul mablag‘larini qonuniylashtirish bilan shug‘ullanuvchi narkotuzilmalar faoliyatiga barham berishda amaliy aloqalarni yo‘lga qo‘yishdan iborat.
«Bu narkodaromadlar hisobidan terrorizmni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga barham berish bo‘yicha sa’y-harakatlar manzarasida yanada dolzarblashadi», — deya qo‘shimcha qildi u.
Sergey Lavrov «yengil narkotiklar» deb ataluvchi vositalarni qonuniylashtirayotgan mamlakatlar soni ortib borayotgani va xalqaro antinarkotik konvensiyani tubdan qayta ko‘rib chiqish kerakligini ta’kidladi.

Борьба с наркотрафиком и террористической угрозой в Центральной Азии требует коллективных усилий, в этой связи востребовано наращивание взаимодействия Центральноазиатского регионального информационного координационного центра по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров (ЦАРИКЦ) с Региональной антитеррористической структурой (РАТС) ШОС.
Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров, выступая на встрече государств-участников Меморандума о взаимопонимании по региональному сотрудничеству в области контроля над наркотиками.
Мероприятие проходит 2−3 мая в Ташкенте, в нем принимают участие главы внешнеполитических ведомств стран региона и России, а также представители Управления ООН по наркотикам и преступности, Государственного департамента США, Европейского союза и ОБСЕ.
«Наиболее актуальной задачей на ближайшую перспективу считаем углубление регулярного обмена оперативной информацией между компетентными органами стран Центральной Азии и их партнеров в отношении активных членов транснациональных формирований, причастных к контрабанде наркотиков, — отметил Сергей Лавров.
Другое важное направление практического взаимодействия, отмеченное главой российского МИДа, — пресечение деятельности наркогруппировок, осуществляющих легализацию денежных средств, полученных преступным путем.
«Это особенно актуально в контексте усилий по ликвидации финансовой подпитки терроризма за счет наркодоходов», — добавил он
Сергей Лавров отметил «растущие призывы отдельных стран» легализовать так называемые «легкие наркотики» и радикально пересмотреть положения международных антинаркотических конвенций.
«Вместе с большинством государств-членов ООН мы убеждены в необходимости самого строгого соблюдения этих конвенций во всей их полноте», — подчеркнул глава МИДа России в заключении своей речи.