Bo‘lg‘usi yer usti halqa metro liniyasi harakat tarkibi O‘zbekistonda ishlab chiqariladi. Bu haqda payshanba kuni bo‘lib o‘tgan Xalqaro press-klubda «O‘zbekiston temir yo‘llari» boshqaruvi raisi o‘rinbosari, «Toshkent metropoliteni» korxonasi boshlig‘i Oybek Xudoyqulov ma’lum qildi.
Vagonlar Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodida ishlab chiqariladi. «Biz mazkur masalada ikki marta Rossiya zavodlariga tashrif buyurdik. Bizda yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqaruvchi zavod bor, biz o‘z ishlab chiqarishimizni yo‘lga qo‘yamiz», — dedi u.
Oybek Xudoyqulovning qo‘shimcha qilishicha, poytaxt yer osti metropolitenining eski vagonlari to‘liq restavratsiya qilinib, qayta jihozlandi va ularning yaroqlilik muddati yana 15 yilga uzaytirildi.
Baxtiyor Sodiqov.
Toshkent metropoliteni bosh muhandisi Baxtiyor Sodiqov metroda metallodetektor romlari o‘rnatilishi rejasi to‘g‘risida so‘zlab berdi.
«Hozirda qanday romlarni sotib olishimiz bo‘yicha tanlov kechmoqda. Agarda e’tibor qaratgan bo‘lsangiz, „Bunyodkor“ stansiyasida romlarning ikki-uch turi o‘rnatilgan, ular tajriba sinovdan o‘tdi», — dedi u.
Eduard Kan.
Yangi metro loyihasi bosh muhandisi Eduard Kan yer usti halqa liniyasi qurilishi oldidan chet el tajribasi o‘rganilganini ma’lum qildi.
«Bizning mutaxassislar Moskvaga borib, Butovo liniyasidagi shunday estakada ko‘rinishidagi metroni o‘rganishdi. Tajriba va texnologiyalar almashish uchun Xitoy mutaxassislari taklif qilindi va hozirda metromiz xorij loyihalaridan yomonroq emas, balki yaxshiroq bo‘lishi uchun jahonning zamonaviy texnologiyalari kengaytirilgan holda o‘rganilmoqda», — dedi u.
Zafar Mahamatov.
«Ko‘prikqurilish tresti» unitar korxonasi menejeri Zafar Mahamatov yangi metro tomonlari bo‘ylab harakat tarkibi harakatlanayotganda chiqadigan shovqin darajasini pasaytiruvchi 1,5 metrlik konstruksiya barpo etilishini ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, umumiy uzunligi 52,1 kilometrdan iborat yangi yer usti halqa metro yo‘nalishining 50,5 kilometri balandligi 6 metrlik estakadalar orqali o‘tkaziladi, 1,6 kilometri yer ustida quriladi. Loyihani 2020 yilda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.

Подвижной состав будущей надземной кольцевой линии метро будет произведен в Узбекистане. Об этом в Международном пресс-клубе в четверг сообщил заместитель председателя правления «Узбекистон темир йуллари», руководитель предприятия «Тошкент метрополитени» Ойбек Худойкулов.
Производством вагонов, по его словам, займется Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов. «По этому вопросу мы посетили два завода в России. У нас есть завод по производству пассажирских вагонов, мы наладим свое производство», — отметил он.
Ойбек Худойкулов добавил, что старые вагоны столичной подземки полностью реставрированы и переоснащены, благодаря чему их жизнь продлена еще на 15 лет.
Бахтиёр Садыков.
Главный инженер Ташкентского метрополитена Бахтиёр Садыков рассказал о планах установки в метро рамок металлодетекторов.
«Сейчас идет выбор, какие рамки мы будем закупать. Если вы обратили внимание, на станции „Бунёдкор“ два-три варианта рамок были установлены, они проходили опытные испытания», — сообщил он.
Эдуард Кан.
Главный инженер проекта нового метро Эдуард Кан сообщил, что перед началом строительства надземной кольцевой линии было проведено «расширенное изучение иностранного опыта».
«Наши специалисты выезжали в Москву, изучали такой же эстакадный вид метро на линии Бутово. Приглашались китайские специалисты по обмену опытом и технологиями, и сейчас ведется расширенное изучение современных мировых технологий, чтобы наше метро было не хуже, а лучше иностранных проектов», — сказал он.
Зафар Махаматов.
Менеджер унитарного предприятия «Куприккурилиш трести» Зафар Махаматов сообщил, что по сторонам нового метро будет выстроена 1,5-метровая конструкция, которая снизит уровень шума, исходящего при движении подвижного состава.
Напомним, протяженность кольцевой линии составит 52,1 км, из них 50,5 км будут проложены над землей по эстакаде высотой 6 м и 1,6 км — по земле. Проект планируется реализовать к 2020 году.