O‘zbekiston TIV konsullik boshqarmasi va xorijdagi davlat konsullik muassasalari 2017 yilning birinchi yarmida 123,36 ming chet el fuqarolariga kirish vizalarini berdi. Bu haqda TIV saytida xabar qilinadi.
51,17 mingdan ortiq viza sayyohlarga va 17 mingdan ortig‘i ishbilarmonlarga berildi. Bu ko‘rsatkich 2016 yilning ushbu davridagi sayyohlik vizalari soniga nisbatan 12 foizga (45,34 ming) oshgan.
Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan nashr etilgan statistikaga ko‘ra, olti oy ichida O‘zbekistonga (BMT Jahon turizm tashkiloti hisoblash metodologiyasi bo‘yicha) 1,125 million sayyoh tashrif buyurgan (o‘sish— 18%).
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yarim yillikdagi sayyohlik xizmatlari eksporti 694,5 million AQSH dollarini tashkil etdi.

Консульское управление МИД Узбекистана и консульские учреждения страны за рубежом в первом полугодии 2017 года выдали въездные визы 123,36 тысячи иностранных граждан. Об этом сообщается на сайте МИДа.
Свыше 51,17 тысячи виз были выданы туристам и более 17 тысяч — бизнесменам. При этом количество туристических виз по сравнению с таким же периодом 2016 года (45,34 тысячи) увеличилось на 12%.
По информации Государственного комитета по статистике, опубликованной Государственным комитетом по развитию туризма, за шесть месяцев в Узбекистан (по методологии расчетов Всемирной туристской организации ООН) прибыли 1,125 миллиона туристов (рост — 18%).