11 iyul kuni Toshkent va Samarqand o‘rtasidagi M-39 yo‘lining Qozog‘istonning Maqtaaral tumani orqali o‘tuvchi uchastkasi yana ochildi. Bu haqda «O‘zbekiston» telekanalining «Axborot» dasturi xabar qildi.
Shu kuni O‘zbekiston-Qozog‘iston davlat chegaralarida joylashgan «Malik» («Sirdaryo» va «Oq oltin» («Selinniy») avtomobil o‘tkazish punktlari faoliyat ko‘rsatishni boshladi.
M-39 yo‘lining qo‘shni mamlakat hududi orqali o‘tuvchi 25 kilometrga yaqin masofadagi uchastkasi 2006 yilda yopilgan edi. Ikki davlat rahbarlarining kelishuvi sharofati bilan uning ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Yo‘lning ochilish marosimida O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Ulug‘bek Rozuqulov, Sirdaryo viloyati hokimi G‘ofurjon Mirzayev va boshqa rasmiy shaxslar ishtirok etdi. Qozog‘iston tomonidan Qozog‘iston investitsiyalar va taraqqiyot vaziri o‘rinbosari Roman Sklyar, Janubiy Qozog‘iston viloyati hokimi Janseit Tuymebayev, Qozog‘istonning Toshkentdagi elchisi Yerik Utembayev va boshqalar ishtirok etdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Prezidentining 26 apreldagi qaroriga muvofiq, trassa ochilishi 15 mayda bo‘lib o‘tishi kerak edi, biroq bu sana ko‘chirildi. Yo‘l orqali faqatgina yengil avtomobillarning o‘tishiga ruxsat beriladi, yuklar va tijoriy maqsadlardagi tovarlarni olib o‘tish taqiqlanadi.
O‘zbekiston fuqarosi soddalashtirilgan tartibda — bojxona hujjatlarini rasmiylashtirmasdan Maqtaaral tumani orqali to‘xtalishlarsiz tranzit bilan chegaradan o‘tishi mumkin. Bunda davlat chegaralarini kesib o‘tish huquqini beruvchi shaxsni tasdiqlovchi hujjat talab etiladi.
Notranzit maqsadlarda Qozog‘iston yo‘nalishida harakatlanuvchi O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolariga nisbatan chegara nazorati qonunchilikda belgilangan tartibda va O‘zbekiston imzolagan xalqaro shartnomalar doirasida amalga oshiriladi.
Bojxona nazorati soddalashtirilgan tartibda amalga oshiriladi, hech qanday bojxona deklaratsiyalari to‘ldirilmaydi, transport vositasi ro‘yxatga olinmaydi va bojxona ko‘rigidan o‘tkazilmaydi, biroq majburiy vizual ko‘rik olib boriladi.

Первые автомобили поехали 11 июля по вновь открытому через Мактааральский район Казахстана участок автодороги М-39 между Ташкентом и Самаркандом. Об этом сообщила программа «Ахборот» телеканала «Узбекистан».
В этот день начали функционировать расположенные на узбекско-казахстанской государственной границе автодорожные пункты пропуска «Малик» («Сырдарья») и «Ок олтин» («Целинный»).
Участок М-39 протяженностью около 25 км, проходящий по территории соседней республики, был закрыт в 2006 году. Его открытие состоялось благодаря договоренностям руководителей двух стран.
В церемонии открытия дороги приняли участие вице-премьер Узбекистана Улугбек Розукулов, хоким Сырдарьинской области Гофуржон Мирзаев и другие официальные лица. С казахстанской стороны присутствовали вице-министр по инвестициям и развитию Казахстана Роман Скляр, аким Южно-Казахстанской области Жансеит Туймебаев, посол Казахстана в Ташкенте Ерик Утембаев и другие.
Инфографика: «Газета.uz».
Напомним, согласно постановлению Президента Узбекистана от 26 апреля, открытие трассы должно было состояться 15 мая, но эта дата была перенесена. По дороге разрешен проезд только легкового автотранспорта, пропуск грузов и товаров в коммерческих целях запрещен.
Граждане Узбекистана, следующие через Махтааральский район безостановочным транзитом, будут пропускаться в упрощенном порядке — без проставления пограничных отметок. Необходимы удостоверяющие личность документы, дающие право на пересечение государственной границы.
Пограничный контроль в отношении граждан Узбекистана, следующих в направлении Казахстана в нетранзитных целях, а также граждан Казахстана осуществляется в установленном законодательством порядке и согласно международным договорам Узбекистана.
Таможенный контроль осуществляется в упрощенном порядке, без заполнения таможенных деклараций, регистрации и таможенного досмотра транспортных средств, но с их обязательным визуальным осмотром.