Вазирлар Маҳкамасининг 25 мартдаги қарори билан Тошкент шаҳри ва республика вилоятларидаги 157 га яқин мозаик панно монументал санъат ёдгорликлари сифатида Моддий маданий мероснинг кўчмас мулк объектлари миллий рўйхатига киритилди.
Аввалроқ 2023 йил август ойида Маданий мерос агентлигининг илмий-экспертлик кенгаши томонидан 161 та мозаика ва паннолар рўйхати миллий рўйхатга киритиш учун тасдиқлангани ҳақида хабар берилган эди.
Қарорда реестрни тўлдиришдан кўзланган мақсад мозаика, панно ва тасвирий санъат асарларини ҳар томонлама ўрганиш, асраб-авайлаш ва улардан оқилона фойдаланиш, шунингдек, уларнинг мамлакат туризм салоҳиятини ривожлантиришдаги ролини оширишдан иборат экани ёзилган.
Рўйхатдаги мозаикалар давлат кадастрига киритилади. Объектларнинг кадастр ҳужжатларига уларнинг маданий қиймати борлиги тўғрисидаги ёзув қўшилади.
Бундан буён рўйхатга киритилган объектлар мавжуд биноларда, уларнинг муҳофаза тегралари ва туташ ҳудудларида режалаштирилган қурилиш ишлари билан боғлиқ ҳар қандай фаолият тури Маданий мерос агентлиги билан келишилиши керак.
Рўйхатга киритилган мозаикаларнинг аксарияти Тошкентда жойлашган. Шунингдек, унда Нукус, Урганч, Хива, Самарқанд, Наманган, Андижон, Жиззах, Қўқон, Ангрен, Гулистон ва бир қанча туманлардаги мозаикалар мавжуд.
Жамоатчилик ва фаоллар кўп йиллар давомида бинолардаги мозаикаларни сақлаб қолиш учун курашиб келмоқда. Биргина Тошкент шаҳрида сўнгги йилларда таъмирлаш ишлари давомида турар-жой биноларидаги кўплаб мозаикалар бўялган. Кўп қаватли бинолардаги кўплаб мозаикалар улкан реклама баннерлари билан қопланган.
Цемент билан қопланган ва (қисман) тозаланган бино.Цемент билан қопланган ва (қисман) тозаланган бино.
2022 йилда ҳудуд аҳолисининг норозилиги пойтахт ҳокимлиги яқинидаги бир нечта биноларда мозаикалар бўялишини тўхтатиб қолганди. Бу вақтга келиб ишчилар тўққиз қаватли биноларнинг катта қисмларини цемент билан қоплаган ва уларни қўлда тозалашга мажбур бўлганди.
Ўшанда Чилонзор тумани ҳокимлиги уйларнинг «фасадини таъмирлаш» қарори Халқ депутатлари Тошкент шаҳар кенгаши томонидан қабул қилинганини маълум қилганди.
2018 йилда Тошкентда аҳоли норозилигидан сўнг маҳаллий уй-жой ширкатлар уюшмаси ташаббуси билан турар-жойлардан бирига бўяб юборилган мозаика қандай тиклангани ҳақида ҳам ёзган эдик.
маданий мерос, моддий маданий мероснинг кўчмас мулк объектлари миллий рўйхати, мозаика, тошкент
Ўтган йилнинг сентябрь ойида Тошкент марказидаги газета устахонаси биносини бузиш доирасида Арнольд Ганга тегишли мозаик панно янги жойга ўрнатиш учун демонтаж қилинган эди. Уни сақлаб қолиш кампаниясига Tashkent Modernism лойиҳаси асосчиси Александр Фёдоров бошчилик қилган. Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси мозаикага янги жой аниқлаш учун очиқ танлов эълон қилганди.
2020 йилда «Газета.uz» гид Азиз Ҳолмуродовнинг Тошкент топонимикаси ҳақидаги мақоласини эълон қилганди, унда, хусусан, пойтахтнинг ноёб мозаик паннолари, жумладан, бизгача етиб келмаганлари ҳақида сўз боради.

Кабинет министров Узбекистана 25 марта издал постановление, которым около 157 мозаичных панно в Ташкенте и регионах страны включены в Национальный перечень объектов недвижимости материального культурного наследия как памятники монументального искусства.
Ранее сообщалось, что в августе 2023 года научно-экспертный совет Агентства культурного наследия одобрил список из 161 мозаики и панно для включения в национальный перечень. Это не все имеющиеся в стране мозаики.
Целью пополнения реестра в постановлении названы всестороннее изучение, сохранение и грамотное использование мозаик, панно и произведений изобразительного искусства, а также повышение их роли в развитии туристического потенциала страны.
Включённые в перечень мозаики будут внесены в государственный кадастр. В кадастровых документах объектов будет добавлена запись о том, что они имеют культурную ценность.
Отныне любые виды деятельности на зданиях, в границах их охранной зоны и на прилегающей территории должны согласовываться с Агентством культурного наследия.
Больше всего мозаик, вошедших в перечень, — из Ташкента. В нём также есть мозаики из Нукуса, Ургенча, Хивы, Самарканда, Намангана, Андижана, Джизака, Коканда, Ангрена, Гулистана и нескольких районов.
За сохранение мозаик на зданиях много лет боролись общественность и отдельные активисты. Только в Ташкенте за последние годы в ходе ремонтных работ было закрашено большое количество мозаик на жилых домах. Многие мозаики на многоэтажках закрыты огромными рекламными баннерами.
Покрытое цементом и очищенное (частично) здание.Покрытое цементом и очищенное (частично) здание.
В 2022 году возмущение жителей остановило закраску мозаик сразу на нескольких зданиях рядом со столичным хокимиятом. Рабочие к тому времени успели покрыть большие площади девятиэтажных домов цементом и им пришлось очищать их вручную.
Хокимият Чиланзарского района тогда заявил, что решение о «ремонте фасадов» домов принял городской кенгаш народных депутатов.
В 2018 году мы также писали, как в Ташкенте после недовольства жителей восстановили мозаику, закрашенную на одном из жилых домов по инициативе местного ТЧСЖ.
культурное наследие, мозаика, национальный перечень объектов недвижимости материального культурного наследия, ташкент
В сентябре прошлого года в рамках работ по сносу здания газетного цеха в центре Ташкента было демонтировано для установки в новом месте мозаичное панно авторства Арнольда Гана. Кампанию за его сохранение вёл основатель проекта Tashkent Modernism Александр Фёдоров. Фонд развития культуры и искусства Узбекистана объявлял открытый конкурс по определению нового места расположения мозаики.
В 2020 году «Газета.uz» публиковала статью экскурсовода Азиза Халмурадова о топонимике Ташкента, в которой, в частности, рассказывается об уникальных мозаичных панно столицы, в том числе не сохранившихся.