Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги маҳаллий ишлаб чиқарувчи Samo компаниясидан 3,55 млн қути «Антиструмин» (калий йодид) дори воситасини тендерсиз сотиб олган. «Газета.uz» давлат харидлари порталидан бу ҳақдаги маълумотларини ўрганиб чиқди.
2022 йил 24 март куни Соғлиқни сақлаш вазирлиги ўз сайтининг тендерлар бўлимида O’zmedimpex ишчи органи томонидан 120 млн таблетка миқдорида 1 мг (0,001) калий йодид сотиб олишни режалаштираётганини маълум қилди. Етказиб берувчилардан товарларнинг дастлабки техник квалификациясини ўтказиш ва харидлар бюджетини аниқлаш учун тижорий таклифларини киритиш сўралган. Шартларда бирламчи қадоқда «сотиш мумкин эмас» деб кўрсатилиши кераклиги айтилган.
Шу йилнинг 30 май куни O’zmedimpex Samo фармацевтика компанияси билан 6,6 млрд сўмлик 1,2 млн қути «Антиструмин» препаратини етказиб бериш бўйича тўғридан-тўғри етказиб бериш шартномаси тузди. Битта қадоқнинг нархи 5500 сўм.
2023 йил апрель ойида Соғлиқни сақлаш вазирлиги яна калий йодид сотиб олинишини эълон қилди. Вазирлик 3,54 млн қутига (ичида 100 дона таблетка бўлади) дори талаби борлигини ва 2,35 млн ўрамни сотиб олаётганини маълум қилди. Бошланғич нарх — 6500 сўм (импорт қилувчилар учун — 1 доллар) этиб белгиланди, бюджет — 15,27 млрд сўм.
4 май куни O’zmedimpex яна Samo компанияси билан етказиб бериш ҳажми 2,35 млн қадоқ (ҳар бир ўрам учун 6500 сўм) бўлган 15,27 млрд сўмлик шартнома имзолади. Харид комиссияси баённомасида қайд этилишича, тижорат таклифи фақат битта — Samo компаниясидан келган.
Шундай қилиб, Samo компаниясидан 3,55 қадоқдаги «Антиструмин»нинг умумий харид нархи 21,875 млрд сўмни ташкил этди.
Юқорида таъкидланганидек, 2022 йилда дори бир ўрами 5500 сўмдан харид қилинган бўлса, жорий йилда 6600 сўмдан сотиб олинган. Дорихоналарда эса 3000 сўмдан чакана нархда (бу нарх med24.uz ва apteka.uz сайтларида кўрсатилган, бироқ кейинроқ олиб ташланди), яъни 1,8−2,2 баробар арзон (улгуржи нархи бундан ҳам пастроқ бўлиши керак) сотилган.
«Газета.uz» Тошкентда Samo компанияси ишлаб чиқарган «Антиструмин» дориси сотилаётган «Фарзона Фарм Про» дорихонасига қўнғироқ қилиб, унинг 3000 сўмдан сотилгани тасдиғини олди, бироқ айни пайтда дори сотувда мавжуд эмас.
O’zmedimpex калий йодид сотиб олаётганда очиқ танлов ўтказилгани, унинг доирасида Соғлиқни сақлаш вазирлиги келиб тушган таклифларни баҳолаганини таъкидлади (эслатиб ўтамиз, Samo компаниясидан фақат битта таклиф олинган).
Лотлар Ўзбекистон президентининг 2018 йил 27 сентябрдаги қарори доирасида давлат буюртмачилари томонидан тўғридан-тўғри шартномалар бўйича харид қилинадиган товарлар рўйхатига Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан давлат харидлари соҳасидаги ваколатли орган билан келишилган ҳолда тасдиқланадиган рўйхат бўйича дори воситалари ва тиббиётда қўлланиладиган буюмлар ҳам киритилган. Бироқ мазкур рўйхатни очиқ манбалардан топиб бўлмади.
Болаларнинг оммавий заҳарланиши
Наманган вилоятида камида 71 нафар бола касалхонага ётқизилгани (жами 450 нафар бола ҳақида хабар берилган) маълум бўлгач, Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги 22 сентябрдан «Антиструмин» №100 таблеткаларидан фойдаланишга чеклов жорий қилган эди. Андижон вилояти ҳокимлиги «Антиструмин» препаратини қабул қилган 12 нафар бола касалхонага ётқизилгани ҳақида хабар берди.
Бироқ кўп ўтмай Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Боситхонова «озиқ-овқат ёки дори-дармондан заҳарланиш гумонлари ҳали тасдиқланмаганини» айтди. У болаларда ЎРВИ бўлиши мумкинлигини таъкидлади.
Тошкент шаҳридаги тез тиббий ёрдам марказининг токсикология бўлимларига ҳам ўнлаб болалар заҳарланиш белгилари, иситма, ошқозон бузилиши билан ётқизилган. Ота-оналар фарзандлари йод истеъмол қилганидан кейин касал бўлиб қолишганини айтишди. Шифокорлар эса препарат билан ҳеч қандай алоқаси йўқлигини таъкидламоқда.
Юзлаб болалар касалхонага ётқизилгани ҳолати бўйича жиноий иш очилди. Душанба куни препарат ишлаб чиқариладиган заводда текширув бошлангани маълум бўлди.
Президент матбуот хизмати аввалроқ давлат раҳбари болаларнинг касалхонага ётқизилиши билан боғлиқ вазиятдан «чуқур ташвишда» эканини маълум қилганди. Давлат раҳбари топшириғига кўра президент ёрдамчиси Саида Мирзиёева Наманган вилоятига ташриф буюрди.

Министерство здравоохранения Узбекистана приобрело 3,55 миллиона упаковок «Антиструмина» (йодид калия) у отечественного производителя Samo без тендера. Это выяснила «Газета.uz», изучив данные портала государственных закупок.
24 марта 2022 года Министерство здравоохранения на своём сайте в разделе о тендерах сообщило, что в лице рабочего органа O’zmedimpex планирует закупить йодид калия 1 мг (0,001 г.) в количестве 120 миллионов таблеток. Поставщиков просили направить коммерческое предложение для проведения предварительной технической квалификации товаров и определения бюджета закупки. В условиях указано, что на первичной упаковке должно быть написано «не подлежит продаже».
30 мая того же года O’zmedimpex заключил прямой договор поставки с фармацевтическим предприятием Samo на поставку 1,2 миллиона упаковок «Антиструмина» на 6,6 млрд сумов. Одна упаковка оценена в 5500 сумов.
В апреле 2023 года Минздрав вновь объявил закупку йодида калия. Министерство сообщило, что имеет потребность в 3,54 миллиона упаковках (по 100 штук) препарата и закупает 2,35 миллиона упаковок. Стартовая цена установлена в 6500 сумов (для импортёров — 1 доллар), бюджет — 15,27 млрд сумов.
4 мая O’zmedimpex снова подписал договор с Samo на 15,27 млрд сумов с объёмом поставки в 2,35 миллиона упаковок (по 6500 сумов за упаковку). В протоколе закупочной комиссии отмечается, что коммерческое предложение поступило только от одной компании — Samo.
Таким образом, общая сумма закупа у Samo 3,55 миллиона упаковок «Антиструмина» составила 21,875 млрд сумов.
Как отмечено выше, в 2022 году препарат закупался по 5500 сумов за упаковку, в этом году — по 6600 сумов. В аптеках его продавали по розничной цене 3000 сумов (на сайтах med24.uz и apteka.uz была указана эта цена, позже она была удалена), что в 1,8−2,2 раза дешевле (оптовая цена должна быть ещё ниже).
«Газета.uz» позвонила в аптеку «Фарзона Фарм Про» в Ташкенте, где продавался «Антиструмин» от Samo, и получила подтверждение, что он реализовывался по цене 3000 сумов, но на данный момент его в наличии нет.
В O’zmedimpex отметили, что при покупке йодида калия был открытый отбор, в рамках которого Министерство здравоохранения оценивало поступившие предложения (напомним, что поступило только одно предложение от Samo).
В лотах указано, что в рамках постановления президента Узбекистана от 27 сентября 2018 года в перечень товаров, которые закупают госзаказчиками по прямым договорам, входят лекарства и изделия медназначения по перечню, утверждаемому Минздравом по согласованию с уполномоченным органом в области госзакупок. Этот список в открытом доступе найти не удалось.
Госпитализация детей
21 сентября стало известно о госпитализации минимум 71 ребёнка в Наманганской области (позже было сообщено о недомогании у 450 детей). Родители заявили, что это связано с приёмом «Антиструмина».
С 22 сентября Минздрав ввёл запрет на использование таблеток «Антиструмин» №100 производства компании Samo до завершения расследования. Хокимият Андижанской области также сообщил о госпитализации 12 детей, принимавших «Антиструмин».
Однако позже замминистра здравоохранения Эльмира Баситханова заявила, что «подозрения на отравление едой или лекарством пока не подтвердились». Она отметила, что у детей может быть ОРВИ.
Корреспондент «Газеты.uz» в воскресенье был в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи в Ташкенте, в отделение токсикологии которого поступили десятки детей (репортаж). Родители сообщили, что дети заболели после приёма препарата йода. Врачи отрицали связь недомогания с лекарством.
По факту госпитализации детей было возбуждено уголовное дело, сообщила Генеральная прокуратура. В понедельник стало известно, что на заводе, где выпускается препарат, началась проверка.
Пресс-служба президента ранее сообщила, что глава государства «глубоко встревожен» ситуацией, связанной с госпитализацией детей. По поручению главы государства Наманганскую область посетила помощник президента Саида Мирзиёева.