2022 йил февраль ойида Россиянинг Украинага кенг кўламли бостириб кириши бошланганидан буён 9511 нафар тинч аҳоли ҳалок бўлган, 17206 нафар тинч аҳоли жароҳат олган. Бу ҳақда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг янгиланган ҳисоботида сўз боради.
Украина ҳукумати назорати остидаги ҳудудларда 7396 киши ҳалок бўлган, 14207 киши жароҳатланган. Россия томонидан босиб олинган Украина ҳудудида эса камида 2115 нафар тинч аҳоли ҳалок бўлган, 2999 киши жароҳатланган.
Ҳалок бўлганлар орасида: 4405 нафар эркак, 2638 нафар аёл, 233 нафар қиз ва 287 нафар ўғил бола, шунингдек, жинси аниқланмаган 29 нафар бола ва 1919 нафар катталар бор. Мазкур ҳисоб-китоблар 27 август ҳолатига кўра.
«Олий комиссар бошқармасининг фикрича, [тинч аҳоли ўлими ва жароҳатлари] ҳақиқий сони анча юқори, чунки шиддатли жанглар бўлаётган баъзи ҳудудлардан маълумотлар кечиктирилган ва кўплаб ҳисоботлар ҳали ҳам тасдиқланиши кутилмоқда», — дейилади ҳисоботда.
Бу аҳоли пунктларига Мариуполь (Донецк вилояти), Лисичанск, Попасная ва Северодонецк (Луганск вилояти) киради, уларда кўплаб тинч аҳоли қурбонлари бор, дея таъкидлайди ҳисобот муаллифлари.
1 августдан 27 августгача бошқарма Украинада 585 нафар тинч аҳоли қурбонларини қайд этди. Улардан 108 киши, жумладан, беш нафар бола ҳалок бўлган, 477 нафари жароҳатланган. Статистик маълумотларга кўра, қурбонларнинг кўпчилигига кенг радиусли портловчи қуроллардан фойдаланиш сабаб бўлган.

С начала полномасштабного вторжения России в Украину в феврале 2022 года погибли 9511 мирных жителей страны, ещё 17206 гражданских лиц получили ранения, говорится в обновлённом докладе Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ).
На подконтрольных украинским властям территориях зафиксировано 7396 погибших и 14207 раненых. По меньшей мере 2115 случаев гибели и 2999 случаев ранения мирных жителей произошли на территории Украины, оккупированной Россией.
Среди погибших: 4405 мужчин, 2638 женщин, 233 девочки и 287 мальчиков, а также 29 детей и 1919 взрослых, пол которых не установлен. Подсчёты УВКПЧ приводятся по состоянию на 27 августа.
«УВКПЧ считает, что реальные цифры [погибших и раненых гражданских лиц] значительно выше, поскольку получение информации из некоторых мест, где идут интенсивные боевые действия, задерживается, а многие сообщения всё ещё ожидают подтверждения», — говорится в докладе.
К таким населённым пунктам относятся Мариуполь (Донецкая область), Лисичанск, Попасная и Северодонецк (Луганская область), где есть сообщения о многочисленных жертвах среди гражданского населения, подчёркивают в УВКПЧ.
С 1 по 27 августа УВКПЧ зафиксировало 585 жертв среди мирного населения в Украине. Из них 108 человек, включая пятерых детей, погибли, а 477 получили ранения. Как следует из статистики, к большей части жертв привело применение оружия взрывного действия с широким радиусом поражения.