13−27 август кунлари дунёнинг 12 та давлати ҳудудида «АрМИ-2022» Халқаро армия ўйинлари бўлиб ўтади. Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ҳарбий хизматчилари 20 та йўналиш бўйича мусобақаларда иштирок этади, 34 та йўналишни қамраб олган мусобақаларда дунёнинг 37 та давлатдан 275 та жамоа қатнашади, деб хабар берди Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати раҳбари Отабек Юлдашев.
Бу йил илк бор Ўзбекистон ҳудудида беш йўналиш бўйича мусобақалар бўлиб ўтади, сўнгги икки йил ичида мамлакатда фақат икки турдаги мусобақалар ўтказилганди.
Жиззахдаги «Фориш» полигонида «Дала ошхонаси» ва «Қуролсоз уста» мусобақалари, Самарқанддаги «Сазаган» полигонида «Хавфсиз муҳит», Шарқий ҳарбий округда «Йўл патрули» ва Чирчиқ олий танк қўмондонлик-муҳандислик билим юртида «Содиқ дўст» мусобақаси ўтказилади.
Россия ҳудудида «Элбрус ҳалқаси», «Автозирхли танк-техника устаси», «Қўшинлар разведкаси аълочиси», «Танк биатлони», «Ҳарбий-тиббий эстафета», «Ҳарбий ралли», «Муҳандис формуласи» мусобақалари бўлиб ўтади.
Мўғулистонда «Отлиқ марафон», Беларусда «Ишончли қабул» ва «Қутб юлдузи», Қозоғистонда «Армия тактик ўқчиси» ва «Меридиан», Венесуелада «Мерганлик марраси», Жазоирда «Десант взводи» ҳамда Эронда «Профессионал мерган» йўналишлари бўйича беллашувлар ўтказилади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги жамоаси «АрМИ-2021» Халқаро армия ўйинларида 4 та олтин, 9 та кумуш ва 4 та бронза медалларини қўлга киритган ҳолда умумжамоа ҳисобида 2-ўринни эгаллаганди.
Бу йил Халқаро армия ўйинлари саккизинчи марта ўтказилади. Мусобақа Россия Мудофаа вазирлиги томонидан ташкил этилади.

С 13 по 27 августа на территории 12 стран мира пройдут Армейские международные игры «АрМИ-2022». Военнослужащие Минобороны Узбекистана примут участие в соревнованиях по 20 направлениям, всего же в 34 направлениях игр будут участвовать 275 команд из 37 стран мира, сообщил пресс-секретарь Министерства обороны Отабек Юлдашев.
В этом году впервые на территории Узбекистана пройдут соревнования по пяти направлениям, в прошлые два года страна принимала только по два вида конкурсов.
Соревнования «Полевая кухня» и «Мастер-оружейник» пройдут в Джизаке на полигоне «Фориш», «Безопасная среда» на полигоне «Сазаган» в Самарканде, «Дорожный патруль» в Восточном военном округе и «Верный друг» в Чирчикском высшем танковом командно-инженерном училище.
Конкурсы по направлениям «Эльбрусское кольцо», «Мастер автобронетанковой техники», «Отличник войсковой разведки», «Танковый биатлон», «Военно-медицинская эстафета», «Военное ралли» и «Инженерная формула» пройдут на территории России.
В Монголии пройдёт соревнование «Конный марафон», в Беларуси — «Уверенный прием» и «Полярная звезда», в Казахстане — «Армейский тактический стрелок» и «Меридиан», в Венесуэле — «Снайперский рубеж», в Алжире — «Десантный взвод» и на территории Ирана — «Профессиональный снайпер».
Напомним, на «АрМИ-2021» команда Минобороны Узбекистана завоевала 4 золотых, 9 серебряных и 4 бронзовых медалей и заняла второе место в общекомандном зачёте.