Тошкент Ички ишлар бошқармаси пойтахтда террорчилик ташкилотлари аъзоларини аниқлаш ва қўлга олиш бўйича олиб борилган ишлар тўғрисида маълумот берди.
Унда қайд этилишича, йил бошидан буён «Ислом давлати» ва «Тавхид ва жиход катибаси» террористик ташкилотларга алоқадорликда гумонланган 4 та яширин, якка тартибда радикаллашиб, экстремистик ташкилот ва оқимлар ғояларини тарғиб қилиб келган 10 та «виртуал» гуруҳ ҳамда 250 нафар экстремистик гуруҳ аъзолари аниқланиб, уларнинг ноқонуний фаолиятига чек қўйилди.
Ушбу тоифадаги шахслар экстремистик ва террористик ташкилотлар мафкурасини тарғиб қилиш, ўзи турган мамлакатда қўпорувчилик ҳаракатларига чақириш, жангарилар лагерлари сафига қўшилиш ва ёллаш ҳамда терроризмни молиялаштириш билан шуғулланган.
Хусусан, йил бошида Тошкент шаҳрида 27 нафар шахсдан иборат яширин экстремистик гуруҳ фаолиятига чек қўйилган бўлиб, гуруҳнинг айрим аъзолари жанговар ҳаракатлар юз бераётган ҳудудларга боришни режалаштирган ва халқаро террорчилик гуруҳларини молиялаштириш билан шуғулланиб келган.
Ҳозирда ушбу гуруҳнинг 11 нафар аъзосига нисбатан ИИВ Тергов бошқармаси томонидан Жиноят кодексининг 216-моддаси (Жамоат бирлашмалари ёки диний ташкилотларни қонунга хилоф равишда ташкил этиш), 244−1-моддалари (ишлаб чиқариш, сақлаш, жамоат хавфсизлиги ва тартибига таҳдид солувчи материалларни тарқатиш ёки намойиш этиш) ва 244−2 (Диний-экстремистик, сепаратистик, фундаменталистик ёки бошқа тақиқланган ташкилотлар тузиш, уларга раҳбарлик қилиш, уларда қатнашиш) моддалари билан айблов эълон қилинган.
Бундан ташқари, олиб борилган тезкор-тергов ҳаракатлари давомида, Тошкент вилоятида яшовчи, 2001 й.т. «А.Ш.» қўлга олиниб, у Сурия ҳудудидаги фаолият олиб бораётган «ТЖК» халқаро террорчилик ташкилоти ғоявий раҳнамоси А.Хамрабуваевнинг (тахаллуси «Ахлуддин Навкотий», Кирғизистон фуқароси) кўрсатмаси асосида, Тошкент шаҳрида яшовчи 9 нафар шахслардан иборат яширин жамоат ташкил этган бўлиб, уларнинг айримлари Суриядаги жангарилар сафига бориб қўшилишни режалаштирган.
Бундан ташқари, Жиноят кодексининг 244−1-моддаси билан қўзғатилган жиноят иши доирасида ўтказилган тезкор-тергов ҳаракатлари давомида Тошкент вилоятида яшовчи «А.Ш.» (2001 й.т.) қўлга олинган. У Сурия ҳудудида фаолият олиб бораётган «ТЖК» халқаро террорчилик ташкилоти ғоявий раҳнамоси А.Хамрабуваевнинг (тахаллуси «Ахлуддин Навкотий», Кирғизистон фуқароси) кўрсатмаси асосида Тошкент шаҳрида яшовчи 9 нафар шахсдан иборат яширин гуруҳ ташкил этган. Уларнинг айримлари Суриядаги жангарилар сафига бориб қўшилишни режалаштирган.
Шунингдек, Тошкент шаҳрида яшовчи, 18−27 ёш оралиғидаги, айримлари мактаб ўқувчилари ҳисобланган 10 нафар шахсдан иборат «ТЖК»нинг 2 та яширин гуруҳи аниқланган. Ушбу гуруҳлар фаолияти «ТЖК» нинг Суриядаги масъулларидан бири «Абу Ахмад узбекий» томонидан бошқариб келинган.
Гуруҳ аъзолари пойтахтдаги маъмурий бинолар, аҳоли гавжум жамоат жойларида қўпорувчилик ҳаракатлари содир этишни режалаштирганлар ҳамда террорчилик ташкилотлари фаолиятини молиялаштириб келишган. Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида гуруҳ аъзоларидан қўлбола портловчи қурилма таркибий қисмлари ва ниқобловчи буюмлар ашёвий далил сифатида олиб қўйилган.
Ниқобловчи буюмлар ва портловчи қурилма қисмлари
Мазкур ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар ИИВ Тергов департаменти томонидан ЖКнинг 155, 244−1 ва 244−2-моддалари билан жиноят иши қўзғатилган ва тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда қидирувга берилган фуқароларни ишга қабул қилиш ҳам тўхтатилди. Улар Суриядаги террорчилик ташкилотлари сафида бўлиб, ижтимоий тармоқ ва мессенжерлар орқали Ўзбекистондаги қариндошлари ва дўстларини террорчилик ҳаракати содир бўлган ҳудудларга боришга кўндирган.
ИИББ уларнинг фотосурат ва тахаллусларини эълон қилди:
2022 йилда хорижий махсус хизматлар билан ҳамкорлик натижасида, қидирувда бўлган 59 нафар жангари ва террорчи-экстремистик ташкилотлар тарафдорлари қўлга олиниб, Ўзбекистонга депортация қилинган. Ушбу шахслар чет давлатларда террорчилик ташкилотлар сафига ёлланган бўлиб, уларнинг фаолиятини молиялаштириш, Суриядаги жангарилар лагерларига номзодларни ёллаш ва юбориш билан шуғулланган. Шунингдек, айримлари Ўзбекистонда ва ўзлари бўлиб турган мамлакатлар ҳудудида қўпорувчилик ҳаракатларини содир этишни режалаштириб келганлар.
Жумладан, 2022 йилнинг апрель ойида фарғоналик, «Х.К.» (1995 й.т.) Россия ҳудудида қўлга олиниб, Ўзбекистонга экстрадиция қилинган. Ушбу шахс 2014—2015 йилларда Суриядаги «ТЖК» террорчилик ташкилоти сафида жанговар-қўпоровчилик тайёргарлигидан ўтиб, Россия ҳудудида яширин гуруҳлар яратиш, террорчилик тузилмаларни молиялаштириш каналларини йўлга қўйиш учун ташкилот етакчилари «Ш.Ш.» ва «К.Ш.» томонидан юборилган. «Х.К.»га нисбатан ЖКнинг 244−2 ва 155−3-моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, «ТЖК»нинг қидирувда бўлган Туркиядаги жангариси — Самарқанд вилоятидан бўлган «Б.Д."(1998 й.т.)нинг РФнинг Москва ва Санкт-Петербург шаҳарларида серияли қатор террорчилик хуружларини амалга оширишга қаратилган ҳаракатларига чек қўйилган. Унга нисбатан ЖКнинг 155−2, 22−3, 244−1 ва 244−2-моддалари билан дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, Қашқадарё вилоятида туғилган «С.Х.» (1999 й.т.) РФ ҳудудида қўлга олиниб, Ўзбекистонга олиб келинган. Маълум бўлишича, у Интернет орқали Суриядаги «Хаят Тахрир аш-Шом» халқаро террорчилик ташкилоти жангарилари сафига ёлланиб, қўлбола усулда портловчи қўрилмаларни ясаш бўйича ўқувдан ўтган ва Ўзбекистонда қайтганидан сўнг қўпорувчилик ҳаракатлари амалга оширишни режалаштирган. Унга нисбатан ЖКнинг 244−1, 155−2 ва 248-моддалари билан жиноят иши қўзғатилган.
Яна, жорий йилда «Хизб ут-Таҳрир» диний-экстремистик ташкилотининг Тошкент шаҳри ва вилоятида яшовчи беш нафар, муқаддам жазо ўтаб озодликка чиққан ўн нафар аъзоларининг ноқонуний фаолиятига чек қўйилди. Улар Интернет орқали ташкилотнинг ғоявий раҳнамоларидан бири А.Холдаровнинг («Махмуд Абдулмўмин», Қиргизистон фуқароси, Руминияда яшириниб келмоқда.) ёллови таъсирига тушиб, ўзларининг маслакдошларидан иборат яширин гуруҳ тузганлар.
Шунингдек, Тошкент шаҳри ва вилояти ҳудудида талончилик, товламачилик, ўғрилик ва босқинчилик билан шуғулланиб келган саккизта уюшган жиноий гуруҳнинг фаолиятига бархам берилган бўлиб, улар террорчилик ташкилотларининг ғоявий таъсирига тушиб, ноқонуний топилган даромадларидан экстремизмни молиялаштириб келганлар. Айримлари террорчилар лагерларига чиқиб кетишга тайёргарлик кўрганлар.
Хусусан, 2021 йилда Тошкент шаҳридаги «Техно олам» савдо мажмуасида тизимли равишда мобил телефонлар ўғрилаш, фирибгарлик, талончилик жиноятлари содир этиб, ҳудуддаги қўриқлаш хизмати ходимларига тан жароҳати етказиш билан шуғулланган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилган.
Улардан 6 нафарига нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов давомида бошқа жиноятларга даҳлдор 50 дан ортиқ алоқалари аниқланган ва уларга нисбатан профилактик ва маъмурий таъсир чоралари қўлланилган.
ИИББ матбуот хизматининг қайд этишича, юқорида келтирилган экстремистик, террорчилик ва уюшган жиноий гуруҳларнинг фаолиятига чек қўйишга қаратилган тезкор-тергов тадбирларининг барчаси амалдаги қонунчилик нормаларига қатъий риоя қилган ҳолда, прокуратура идораларининг назорати остида ўтказилган.

В ГУВД Ташкента рассказали о работе по выявлению и задержанию в столице членов террористических организаций.
С начала 2022 года выявлена и пресечена деятельность 4 подпольных группировок, члены которых были связаны с боевиками террористических организаций «Катиба таухид валь-джихад» (КТД) и «Исламское государство» (ИГ) в Сирии, более 10 «виртуальных» группировок и 250 членов экстремистских структур из категории «одиночек».
Эта категория лиц занималась пропагандой идеологии экстремистских и террористических организаций, призывом к совершению подрывных акций в стране пребывания, вербовкой и рекрутированием новобранцев в лагеря боевиков и финансированием терроризма.
В начале 2022 года была пресечена деятельность законспирированной экстремистской ячейки, в состав которой входило 27 жителей Ташкента, отдельные из которых планировали выехать в зоны террористической активности и финансировали зарубежные террористические структуры, сообщили в ГУВД.
В настоящее время 11 участникам группировки предъявлены обвинения в рамках расследуемого уголовного дела Следственным департаментом МВД по статьям 216 (Незаконная организация общественных объединений или религиозных организаций), 244−1 (Изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку) и 244−2 (Создание, руководство, участие в религиозных экстремистских, сепаратистских, фундаменталистских или иных запрещенных организациях) Уголовного кодекса Узбекистана.
Кроме того, в ходе оперативно-следственных действий в рамках возбужденного уголовного дела по статье 244−1 УК арестован житель Ташкентской области А. Ш., 2001 г. р., который по указанию идеолога террористической организации КТД в Сирии А. Хамрабуваева (кличка «Ахлуддин Навкотий», гражданин Кыргызстана) сформировал в Ташкенте законспирированную ячейку этой группировки из числа 9 жителей столицы, отдельные из которых планировали выехать в лагеря КТД в Сирии.
В Ташкенте также выявлена и пресечена деятельность двух подпольных ячеек КТД, в состав которых входило 10 жителей столицы в возрасте от 18 до 27 лет, в том числе учащиеся общеобразовательных школ. Их деятельность координировалась эмиссаром КТД в Сирии «Абу Ахмадом Узбекий», отметили в управлении.
Члены группировок, по данным ГУВД, планировали совершить подрывные акции в общественных местах и вблизи административных зданий Узбекистана, а также занимались финансированием деятельности КТД в Сирии. В результате принятых неотложных оперативно-следственных действий у членов группировки обнаружены и изъяты средства камуфляжа, а также отдельные компоненты самодельного взрывного устройства.
Средства камуфляжа и компоненты взрывного устройства
В отношении участников подпольных ячеек КТД Следственным департаментом ГУВД Ташкента возбуждено и расследуется уголовное дело по статьям 155 (Терроризм), 244−1 и 244−2 УК.
Наряду с этим, пресечена вербовка, которую вели разыскиваемые в Узбекистане граждане. По данным ГУВД, пребывая в рядах террористических организаций в Сирии, они через социальные сети и мессенджеры склоняли своих родственников и близких в Узбекистане к выезду в зоны террористической активности.
Управление публикует их фотографии и имена:
В рамках сотрудничества со спецслужбами других стран в 2022 году задержаны и депортированы в Узбекистан 59 разыскиваемых боевиков и сторонников экстремистских и террористических организаций, которые скрываясь за рубежом, были завербованы эмиссарами террористических организаций и занимались финансированием террористической деятельности, вербовкой и рекрутированием новобранцев в лагеря боевиков в Сирии. По данным ГУВД, отдельные из них также планировали совершить подрывные акции в странах пребывания и Узбекистане.
Так, в апреле 2022 года задержан и экстрадирован в Узбекистан житель Ферганской области Х. К., 1995 г. р., который после прохождения в 2014—2015 годах диверсионно-террористической подготовки в рядах КТД в Сирии, был переправлен эмиссарами этой группировки — Ш. Ш. и К. Ш. — в Россию для формирования подпольных ячеек и каналов финансирования деятельности террористических структур. В отношении Х. К. ведётся следствие по статьям 244−2 и 155−3 УК (Финансирование терроризма).
Пресечены также намерения разыскивавшегося боевика КТД в Турции Б. Д., 1998 г. р., уроженца Самаркандской области, планировавшего организовать серии терактов в Москве и Санкт-Петербурге в России, в отношении которого расследуется уголовное дело по статьям 155−2 (Прохождение обучения, выезд или передвижение в целях осуществления террористической деятельности), 223 (Незаконный выезд за границу или незаконный въезд в Узбекистан), 244−1 и 244−2 УК.
В России задержан и конвоирован в Узбекистан рекрут террористической организации «Хаят Тахрир аш-Шам» С. Х., 1999 г. р., уроженец Кашкадарьи, который был завербован через интернет боевиками террористических формирований в Сирии, а также обучался навыкам изготовления самодельных взрывных устройств, с целью организации подрывных акций в Узбекистане. В его отношении расследуется уголовное дело по статьям 244−1, 155−2 и 248 (Нарушение порядка хранения и использования беспилотных летательных аппаратов) УК.
Кроме того, в этом году пресечена преступная деятельность пяти активистов религиозно-экстремистской организации «Хизб ут-Тахрир» из числа жителей Ташкента и Ташкентской области, а также 10 вышедших на свободу «тахрировцев», которые попав под вербовочное воздействие идеолога организации А. Холдарова (он же «Махмуд Абдулмумин», гражданин Кыргызстана, скрывается в Румынии) создали на территории Узбекистана законспирированные ячейки из числа единомышленников.
Наряду с этим, в Ташкенте и Ташкентской области пресечена деятельность восьми группировок из числа представителей уголовно-преступной среды, которые попав под идеологическое воздействие идеологов и эмиссаров террористических организаций, занимались разбоем, вымогательством, кражей и «разборками», с целью финансирования деструктивных элементов, сообщило ГУВД. При этом отдельные из членов группировок готовились к выезду в лагеря боевиков в Сирии.
Так, в 2021 году на территории торгового комплекса «Техно олам» в Ташкенте была пресечена преступная деятельность группы лиц, причастных к краже мобильных телефонов, мошенничеству, разбою, нанесению телесных повреждений сотрудникам силовых структур.
В отношении 6 участников преступной группировки возбуждены 2 уголовных дела, в ходе расследования которых выявлены более 50 их единомышленников, причастных к мелким общеуголовным деяниям, к которым применены меры профилактического и административного воздействия.
Все вышеперечисленные оперативно-следственные мероприятия проводились в строгом соответствии с действующим уголовным законодательством под надзором органов прокуратуры, заверили в ГУВД.
«Примечательно, что в ходе организации приводов и задержаний причастных к отмеченным группировкам лиц, выявлена присущая для них характерная черта внешнего подражания сторонникам террористических структур, выражающегося в отращивании беспорядочной бороды», — говорится в сообщении ГУВД.
«Однако отдельные представители национальной „блогосферы“ для повышения своего рейтинга и увеличения количества подписчиков путем раскручивания „скандальных“ репортажей, интерпретируют законные действия правоохранительных органов, борющихся с представителями террористических и экстремистских структур, как необоснованные нападки в адрес „верующих“», — подчеркивается в сообщении.
В ГУВД напомнили: «Узбекистан является правовым демократическим государством, в основе законодательной системы которого лежит Конституция, провозглашающая, гарантирующая и защищающая права и свободы человека и гражданина, опирающаяся на международные законы и учитывающая национальный менталитет народа, который является единственным источником власти».
«Одним из основных принципов правового государства является взаимная ответственность государства и гражданина за соблюдение законов. На территории нашей страны, как и в любом правовом государстве, лица, нарушающие закон, подлежат ответственности согласно действующему законодательству вне зависимости от своих политических, религиозных, идейных взглядов, национальной и расовой принадлежности», — заверили в ГУВД.
В управлении подчеркнули, что сотрудники органов правопорядка и впредь будут добросовестно выполнять свой долг перед родиной и народом, пресекая любую противоправную деятельность лиц, нарушающих закон.