16 март куни Ўзбекистон ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов TikTok компанияси вице-президенти Тео Бертрам билан онлайн учрашув ўтказди. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар берди.
Шунингдек, учрашувда Ахборотлаштириш ва телекоммуникациялар соҳасида назорат бўйича давлат инспекцияси (Ўзкомназорат) ва Давлат персоналлаштириш маркази масъул ходимлари ҳам иштирок этди.
«TikTok бугунги кунда дунёнинг кўплаб мамлакатларида йирик лойиҳаларни амалга ошириб келмоқда. Компания вакиллари Ўзбекистонда ҳам шундай лойиҳаларни амалга оширишга тайёр эканликларини билдирди», — дейилади хабарда.
Учрашув давомида «Ўзбекистонда платформадан фойдаланувчиларнинг хавфсизлигини таъминлаш ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талабларини бажариш масалалари ҳам муҳокама қилинди».
Компания вакиллари «платформа орқали Ўзбекистон қонунларига зид ҳар-хил материаллар тарқалишининг олдини олиш бўйича ҳамкорликда ишлашга тайёр эканлигини билдирди».
«АКТ вазирлиги томонидан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида, компания вакилларига Ўзбекистонда ўз ваколатхонасини очиш бўйича таклифлар берилди», дейилади АКТ вазирлиги хабарида.
2021 йил июль ойида «Ўзкомназорат» давлат инспекцияси «Шахсий маълумотлар тўғрисида»ги қонунни бузгани учун Twitter, TikTok, «ВКонтакте», WeChat ва Skype мессенжерига киришни чеклаган эди.
16 март куни TikTok, Twitter ва «ВКонтакте» ресурслари VPN`сиз эркин очила бошлади, бироқ, салдан кейин уларга кириш қийинлашди.
Ўтган йилнинг декабрида Тео Бертрам билан Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси Комил Алламжонов ҳам музокара ўтказганди. Ўшанда ҳам TikTok вақтинча ишлаб кетганди, бироқ кейин яна очилмай қолганди.
«Шу ва бунга ўхшаш компаниялар фаолиятини чеклаш эмас, балки улар билан яқиндан мулоқот, ҳамкорлик ўрнатган ҳолда ишлаш ҳамма учун кўпроқ манфаатли ва тўғрироқ бўлади деб ўйлайман», — деганди Комил Алламжонов.
Маданият вазирлиги TikTok`ни зарарли дея атаганди, иккита сиёсий (Миллий тикланиш ва Адолат) партия эса уни мамлакатда тақиқлашни таклиф қилди. TikTok ва бошқа ижтимоий тармоқларни адлия вазири Русланбек Давлетов ва Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев ҳимоя қилганди.

Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Шерзод Шерматов 16 марта провёл онлайн-встречу с вице-президентом компании TikTok Тео Бертрамом. Об этом сообщила пресс-служба министерства.
Во встрече приняли участие ответственные лица Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций («Узкомназорат») и Государственного центра персонализации.
«Сегодня компания TikTok реализует масштабные проекты во многих странах мира. Представители компании выразили готовность осуществить подобные проекты и в Узбекистане», — говорится в сообщении.
В ходе встречи обсуждены в том числе «вопросы обеспечения безопасности личной информации пользователей платформы в Узбекистане и исполнения требований законодательства Республики Узбекистан».
Представители компании также «выразили готовность к совместной работе по предотвращению распространения материалов, противоречащих законодательству Узбекистана».
«С целью расширения взаимовыгодного сотрудничества Министерством ИКТ выдвинуты предложения представителям компании по открытию своих представительств в Узбекистане», — отметили в Мининфокоме.
Сайт и приложение TikTok, а также такие ресурсы, как Twitter, «ВКонтакте», WeChat и Skype с июля прошлого года находятся в реестре нарушителей закона «О персональных данных», требующий размещения серверов, на которых обрабатываются персональные данные граждан Узбекистана, внутри страны.
Вечером 16 марта TikTok, Twitter и «ВКонтакте» начали свободно открываться без VPN, однако впоследствии доступ к ним снова затруднился.
В декабре о переговорах с Тео Бертрамом сообщал председатель попечительского совета Общественного фонда развития и поддержки национальных масс-медиа Комил Алламжонов. После этого TikTok также временно заработал, но потом перестал открываться.
«Я думаю, что для всех будет выгоднее и правильнее не ограничивать деятельность таких компаний, а плотно с ними работать, налаживать сотрудничество», — отмечал Комил Алламжонов.
TikTok называло вредным Министерство культуры, а две партии призывали запретить его в стране. В защиту TikTok и других соцсетей выступали министр юстиции Русланбек Давлетов и хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев.