Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида 21 декабрь куни соат 13:25 атрофида 4П-88 Шўртан-Манғит автомобиль йўлининг 16-километрида олтита автомобиль тўқнашиб кетди, деб хабар беради ИИВ ЙҲХББ матбуот хизмати.
Об-ҳавонинг кескин ўзгариши ҳамда бирданига кўтарилган қум-чанг бўрони натижасида бир йўналишда ҳаракатланаётган учта юк машинаси бир-бири билан тўқнашиб, йўл-транспорт ҳодисаси содир этган. Шунингдек, ҳодиса содир бўлган вақтда уларга қарама-қарши келаётган Tico ва иккита Nexia ушбу юк машиналари билан тўқнашган.
«Йўл-транспорт ҳодисаси натижасида ҳеч ким тан жароҳати олмаган. Фақатгина транспорт воситаларига зарар етган», — деди ЙПХ инспектори. У ҳар қандай об-ҳавода тезлик ва масофага риоя қилишни сўради.
Шу куни ижтимоий тармоқларда жойларда чанг бўрони натижасида кўриш масофаси 3 метрга қадар қисқаргани ҳақида хабарлар тарқалди.
Аввалроқ Ўзгидромет республиканинг қатор ҳудудларида чанг бўрони ва чангли туман тушиши ҳақида огоҳлантирган эди.

В Гузарском районе Кашкадарьинской области на 16-м км автодороги 4Р-88 «Шуртан-Мангит» 21 декабря примерно в 13:25 столкнулись шесть автомобилей, сообщила пресс-служба ГУБДД МВД Узбекистана.
При резком ухудшении погодных условий в результате пыльной бури столкнулись три грузовых автомобиля, двигавшихся в одном направлении, затем в них врезались автомобиль Tico и две машины Nexia, ехавшие по встречной полосе.
«В результате ДТП никто не пострадал. Ущерб нанесён только транспортным средствам», — заявил представитель ГУБДД, попросив соблюдать скоростной режим и дистанцию в любую погоду.
В социальных сетях в этот день писали, что видимость из-за запыленности местами была менее 3 метров.