Ижтимоий тармоқларда Тошкент вилояти Бўстонлиқ тумани Оқтош қишлоғи ҳудудида 53 туп кўп йиллик дарахтлар ноқонуний кесилганлиги ҳақида хабар тарқади.
Тошкент вилояти Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси ахборот хизмати мазкур ҳолат юзасидан изоҳ берди.
Маълум қилинишича, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги назорат бўйича Бўстонлиқ тумани инспекцияси ходимилари томонидан олиб борилган ўрганиш ишлари олиб борилган. Ўрганиш давомида жами 56 туп, шундан, 53 туп шумтол, 2 туп бақатерак, 1 туп қизил дўлана дарахтлари ноқонуний равишда кесилганлиги аниқланди.
Ҳолат юзасидан холис гувоҳлар иштирокида белгиланган тартибда далолатнома расмийлаштирилди. Номаълум шахcларнинг ҳатти-ҳарракатлари натижасида ўсимлик дунёсига 288 млн 792 минг сўм миқдорда зарар етказилган.
Бош прокуратура ахборот хизмати раҳбари Ҳаёт Шамсутдинов ҳолат юзасидан изоҳ берди.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 198-моддаси (Экинзорларни, ўрмонларни, дарахтларни ёки бошқа ўсимликларни шикастлантириш ёхуд нобуд қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Сентябрь ойида Сурхондарё вилоятининг Шўрчи туманида 160 тупдан ошиқ тут дарахти кесиб ташланган ва тутзор боғ ўрнида қурилиш бошланганлиги ҳақида хабар берилган эди.
Бундан ташқари Бўстонлиқ туманидаги «Амирсой» курорт зонасида 700 туп атрофидаги қимматбахо дарахтларни кесиб ташлагани юзасидан жиноят иши қўзғатилган эди.
Август ойининг охирида президент топшириғига билан дарахтларни кесишга мораторий 2024 йилга қадар узайтирилади ва жавобгарлик кескин кучайтирилиши ҳақида хабар берилган.
Сентярбь ойи аввалида Шавкат Мирзиёев ўз сайловолди дастурида дарахтларни кесишга муддатсиз мораторий жорий қилиниши ҳақида маълум қилганди.

Управление по экологии и охране окружающей среды Ташкентской области в четверг подтвердило факт вырубки неизвестными в селе Акташ Бостанлыкского района 56 многолетних деревьев. Ранее об этом сайту Podrobno.uz сообщил общественный деятель и журналист Абу-Али Ниязматов.
Сотрудники районной инспекции провели расследование и установили, что было вырублено 53 ясеня, 2 чёрных тополя и 1 кроваво-красный боярышник.
По факту незаконной вырубки в присутствии понятых был оформлен протокол. Ущерб, нанесённый природе, оценён в 288,7 млн сумов. Документы переданы в органы прокуратуры для дачи правовой оценки, говорится в сообщении.
В пятницу Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила о возбуждении уголовного дела по статье 198 Уголовного кодекса («Повреждение или уничтожение посевов, леса, деревьев либо других растений»).
Напомним, в Узбекистане до конца текущего года действует мораторий на вырубку ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд.
В августе президент Шавкат Мирзиёев сообщал о планах продлить мораторий до 2024 года и в несколько раз увеличить штрафы в сфере экологии. Тогда же он поручил создать экологическую полицию, которая уже начала работать.
В сентябре на одной из предвыборных встреч в качестве кандидата в президенты Шавкат Мирзиёев заявил, что мораторий на вырубку деревьев будет бессрочным. Тогда же он анонсировал общенациональную программу «Яшил макон» («Зелёное пространство») по ежегодной высадке 200 миллионов деревьев. Программа стартовала в этом месяце.