Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетига ўқишга киритиб қўйишни ваъда қилган фирибгарлар ушланди, дея хабар берди Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти матбуот хизмати.
Департамент маълумотларига кўра, департамент ҳамда ДХХнинг Учтепа тумани бўлимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда, Тошкент давлат аграр университети спорт клуби мураббийи С.А. ва бошқалар олдиндан тил бириктириб, фуқаро Ш. ни Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетига юқори лавозимларда ишловчи танишлари орқали ўқишга киритиб қўйиш эвазига 4200 долларини олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Чиноз тумани бўлими томонидан ўтказилган тезкор тадбирда эса Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ўрганувчи-ўқитувчиси И.Б. фуқаро Р.ни 7000 доллар эвазига юқори лавозимида ишловчи танишлари орқали ушбу университетга ўқишга киритиб қўйишга ишонтириб, олдиндан 3500 долларини олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В Ташкенте и Ташкентской области задержаны граждане, обещавшие поступление в Узбекский государственный университет физической культуры и спорта, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
По данным ведомства, в Учтепинском районе столицы сотрудники отделов департамента и СГБ задержали тренера спортивного клуба Ташкентского государственного аграрного университета, который, вступив в сговор с другими, обещал гражданину Ш. поступление в физкультурный университет. За это он хотел получить 4200 долларов.
В другом случае преподаватель-стажёр этого же вуза И. Б. пообещал гражданину Р. поступление в университет физкультуры и спорта и потребовал за это 7000 долларов. Он был задержан сотрудниками Чиназского районного отдела департамента при получении 3500 долларов в качестве аванса.
Возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки) Уголовного кодекса, ведётся следствие.