Европа Иттифоқи Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш ва қишлоқ аҳолисининг турмуш даражасини яхшилаш учун давлат бюджетига 11 млн евро ажратди. Бу ҳақда Еининг Ўзбекистондаги делегациячи матбуот хизмати хабар қилди.
Бу 2020 йилнинг биринчи чорагидан бошлаб ўтказилган учинчи маблағ ўтказмасидир, дейилади хабарда. Натижада Еининг мамлакат бюджетига ажратилган грант кўмагининг умумий миқдори 32 млн еврони ташкил этди.
«Қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат ва тўқимачилик каби соҳаларнинг бандликни таъминлашдаги салоҳияти жуда юқори», — деди Евроиттифоқнинг Ўзбекистондаги элчиси Шарлотт Адриан. У бозорларга чиқиш ҳамда ишлаб чиқарувчиларнинг катта қисмини ташкил этувчи кичик фермерлар рақобатбардошлигини оширишга кўпроқ эътибор қаратиш лозимлигини қўшимча қилди.
ЕИ агроозиқ-овқат секторини «экологик тоза» ва «ақлли» ривожлантиришга кўмаклашишга қаратилган янги ташаббусни ҳам илгари сурди. Мазкур ташаббус Евроиттифоқ, унга аъзо давлатлар ҳамда ривожланиш соҳасида фаолият кўрсатаётган Европа инвестиция банки (ЕИБ), Франция ривожланиш агентлиги (ФРА), Германия ривожланиш банки (KfW), Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) каби Европа молиялаштириш институтларининг мувофиқлашган ҳолда иштирокини кучайтиради, дейилади хабарда.

Европейский союз выделил 11 млн евро государственному бюджету Узбекистана на поддержку реформ, направленных на улучшение агропродовольственного сектора и обеспечение средств к существованию сельского населения. Об этом сообщила пресс-служба делегации ЕС в Узбекистане.
Это третий перевод подобного рода начиная с первого квартала 2020 года, отмечается в сообщении. Общая сумма грантовой поддержки бюджета со стороны ЕС составила 32 млн евро.
«Потенциал обеспечения занятости в таких сферах, как сельское хозяйство, пищевая и текстильная отрасли значителен», — сказала посол Евросоюза в Узбекистане Шарлотт Адриан, добавив, что необходимо уделять больше внимания входу на рынок и конкурентоспособности мелких фермеров, которые составляют большинство производителей.
ЕС также анонсировал новую инициативу для поддержки экологически чистого и «умного» развития агропродовольственного сектора. Эта инициатива усилит скоординированное участие Евросоюза, его стран-членов и европейских институтов финансирования, работающих в сфере развития, таких как Европейский инвестиционный банк (ЕИБ), Французское агентство развития (ФАР), Немецкий банк развития (KfW) и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), говорится в сообщении.