Канада бир неча манбалардан олинган разведка маълумотларига асосланиб, «Украина халқаро авиакомпанияси» Boeing 737 самолёти Теҳронда Эроннинг «ер-ҳаво» ракетаси билан уриб туширилганини тахмин қилмоқда, дея маълум қилди Канада бош вазири Жастин Трюдо пайшанба куни.
«Эҳтимол, бу тасодифан чиққан бўлиши мумкин», — деди у ва Канада шериклари билан авиаҳалокатнинг асл сабабларини аниқлаш учун тўлиқ ва ошкора текширувни олиб бориш учун ишлаётганини қўшимча қилди.
Кейинчалик Буюк Британия бош вазири Борис Жонсон ҳам Boeing Эрон ракетаси билан «эҳтимол бехосдан» отилганлигини тасдиқловчи далиллар борлигини айтди.
Аввалроқ Американинг Newsweek журнали Пентагон ҳамда АҚШ ва Ироқ разведка хизматидаги манбаларга таяниб, лайнернинг Эрон ҳаво мудофааси тизимлари хато равишда йўқ қилган бўлиши мумкинлигини маълум қилганди.
Эслатиб ўтамиз, Киевга учаётган украин Boeing 737 самолёти 8 январь куни эрталаб, Теҳрон аэропортидан ҳавога кўтарилганидан сўнг, қулаб тушган эди. Самолёт бортидаги 176 кишининг барчаси вафот этган. Ўлганлар орасида Эроннинг 82, Канаданинг 63, Украинанинг 11 (2 йўловчи ва 9 экипаж аъзоси), Швециянинг 10, Афғонистоннинг 4, Германиянинг 3 ва Буюк Британиянинг 3 нафар фуқароси бўлган.

Канада располагает разведдаными из нескольких источников о том, что Boeing 737 «Международных авиалиний Украины» в Тегеране был сбит иранской ракетой «земля-воздух», заявил в четверг канадский премьер-министр Джастин Трюдо.
«Возможно, это было непреднамеренно», — сказал он, добавив, что Канада сотрудничает с партнерами, чтобы обеспечить полное и прозрачное расследование для установления истинных причин авиакатастрофы.
Позже глава правительства Великобритании Борис Джонсон также заявил, что есть доказательства, подтверждающие, что Boeing сбили иранской ракетой, «возможно, неумышленно».
Ранее американский журнал Newsweek со ссылкой источники в Пентагоне и в разведывательных службах США и Ирака сообщил, что лайнер мог быть по ошибке уничтожен иранскими системами ПВО.
Украинский Boeing 737, летевший в Киев, разбился утром 8 января вскоре после вылета из аэропорта Тегерана. Все 176 человек на борту погибли. Среди погибших было 82 гражданина Ирана, 63 — Канады, 11 — Украины (2 пассажира и 9 членов экипажа), 10 — Швеции, 4 — Афганистана, 3 — Германии и 3 — Великобритании.