Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi (IQMK) tijorat banklariga kredit resurslari ajratish to‘xtatilgani bo‘yicha xabarlarni rad etdi.
Avvalroq Telegram kanallarda banklar IQMK mablag‘laridan ikkilamchi bozorda uy-joy sotib olish uchun 17−18 foiz stavkada ajratiladigan “arzon” ipoteka kreditlarini berishni to‘xtatgani haqida xabarlar paydo bo‘lgandi.
“Kompaniya tijorat banklariga 17−18 foizlik ipoteka kreditlari uchun resurslar ajratishda davom etib kelmoqda”, — deya ta’kidlagan IQMK.
IQMK 2022-yil 14-mayda Osiyo taraqqiyot bankidan (OTB) 150 mln dollar miqdorida kredit jalb qilinganini eslatgan. Banklarga imtiyozli stavkadagi mablag‘lar avvalgidek shu kredit liniyasi hisobiga ajratilmoqda. O‘z navbatida, banklar kompaniyaga muvofiq talablar asosidagi portfellarini bosqichma-bosqich taqdim etmoqda.
OTB 2019-yilda ham aholining uy-joyga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida banklarni moliyalashtirish uchun kompaniyaga 150 mln dollar ajratgandi. Rejaga ko‘ra, ushbu mablag‘lar 2023-yilning birinchi choragi oxirigacha bosqichma-bosqich ishlatilishi kerak edi, biroq talab yuqori bo‘lgani sababli mablag‘ bir yil avval tugadi.
Ipoteka kreditini qayta moliyalashtirish qanday ishlaydi?
Ipoteka qayta moliyalashtirish kompaniyasi mahalliy va xalqaro kapital bozorlarida moliyaviy resurslarni jalb qiladi va keyinchalik ularni ipoteka kreditlarini qayta moliyalash uchun banklarga yo‘naltiradi. Banklar kompaniya shartlari asosida, ipoteka kreditlari, ipoteka shartnomalari bo‘yicha talab huquqlaridan yoki garov xatlari bo‘yicha huquqlardan kompaniya foydasiga voz kechgan holda kredit ajratadi.
O‘z navbatida, kompaniya tijorat banklari bilan huquqlari avval kompaniyaga o‘tkazib berilgan ipoteka kreditiga xizmat ko‘rsatish shartnomasini yoki garov xatlarini ishonchli boshqaruvga berish shartnomasini tuzadi. Banklar qarz oluvchilar va ipoteka beruvchilar tomonidan kredit shartnomalari va ipoteka shartnomalarining kompaniya foydasiga lozim darajada bajarilishini ta’minlaydi.
2021-yil dekabr oyida ipoteka kreditlari imkonliligi bo‘yicha jahon reytingida O‘zbekiston o‘rganilgan 111 davlat orasida 104-o‘rinni egallagani xabar qilingandi. O‘rtacha ipoteka to‘lovlari bir nafar oila a’zosining o‘rtacha daromadidan 3,5 baravar ko‘proqni tashkil etadi.

Компания по рефинансированию ипотеки (КРИ) опровергла слухи о приостановке выделения кредитных ресурсов коммерческим банкам.
На днях в Telegram-каналах появились сообщения о том, что банки приостановили выдачу «дешёвых» ипотечных кредитов, выделяемых за счёт средств КРИ по ставкам в 17−18% для приобретения жилья на вторичном рынке.
«Компания продолжает практику по рефинансированию ипотечных кредитов под 17−18% на основании соответствующих требований», — подчеркнули в КРИ.
КРИ напомнила, что 14 мая 2022 года привлекла заём в 150 млн долларов от Азиатского банка развития (АБР). Средства банкам по льготной ставке по-прежнему выделяются за счёт этой кредитной линии. В свою очередь, банки поэтапно представляют свои ипотечные портфели в компанию на рассмотрение.
В 2019 году АБР также выделял компании 150 млн долларов для предоставления банкам финансовых средств, чтобы удовлетворить растущие потребности населения в жилье. Согласно плану, эти средства предполагалось постепенно освоить до конца первого квартала 2023 года, но они закончились на год раньше из-за высокого спроса.
Как работает рефинансирование ипотеки
Компания по рефинансированию ипотеки привлекает финансовые ресурсы на местном и международном рынках капитала, чтобы затем направить их банкам на рефинансирование ипотечных кредитов. Банки предоставляют заёмщикам ипотеку на условиях компании, уступая ей права требования по ипотечным кредитам, договорам об ипотеке или права по закладным.
В свою очередь, компания заключает с банками договор обслуживания кредита или договор доверительного управления закладными, права по которым ранее были переданы ей. Банки обеспечивают надлежащее исполнение заёмщиками и ипотекодателями условий договоров в пользу компании.
В декабре 2021 года сообщалось, что в мировом рейтинге доступности ипотечных кредитов Узбекистан занял 104-е место из 111 рассматриваемых стран. В среднем выплаты по ипотеке в 3,5 раза превышают средний доход одного члена семьи.