Jizzax viloyatidagi ADM Jizzakh avtomobil zavodi O‘zbekiston bozorining kamida 25 foizini egallash niyatida. Bu haqda kompaniya bosh direktori Doniyor Davletyarov “O‘zbekiston 24” telekanalining “Menimcha” ko‘rsatuviga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Kelajakda avtomobil bozorining kamida 25 foizini egallashga harakat qilyapmiz. Yangi kadrlar tayyorlaymiz, yangi ish o‘rinlari yaratamiz. O‘ylaymanki, bu butun O‘zbekiston iqtisodiyotiga katta hissa qo‘shadi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, zavod “noldan” boshlab mahalliy mutaxassislar va kompaniyalar tomonidan xorijiy loyiha tashkilotlari va muhandislarni jalb qilmasdan qurilgan.
“Yigitlarimizning bilimi shu darajaga yetdiki, o‘zimiz mustaqil avtomobil zavodi qildik. Kelajakda o‘zimiz milliy avtomobil ham ishlab chiqara olamiz. Bizning yigitlar shu motivatsiya bilan ishlayapti. Xudo xohlasa, bunga erishamiz”, — dedi korxona rahbari.
Doniyor Davletyarovning aytishicha, hozirda zavodda Haval (Xitoyning Great Wall Motors kompaniyasi), Chery (Xitoyning Chery Intermational kompaniyasi) va Kia (Janubiy Koreyaning Kia Motors kompaniyasi) brendlari ostida avtomobillar ishlab chiqarilmoqda. Yirik blok ostida jami 18 ta avtomobil modeli ishlab chiqarilsa, ularning ichidan 2 turdagisi tijorat transporti hisoblanadi.
Avvalroq 2023-yilda UzAuto Motors 4,85 mlrd dollarlik 369,99 ming dona avtomobil ishlab chiqarib, O‘zbekiston avtomobil bozorining 81 foizini egallagani, ADM Jizzakh ulushi esa 5,5 foizni tashkil etgani xabar qilingandi. Bozorning qolgan ulushi import, jumladan, 291 mln dollarlik 8948 ta BYD avtomobili hissasiga to‘g‘ri kelgan.
ADM Jizzakh zavodi 2027-yil o‘rtalaridan gibrid avtomobil va elektromobillar ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Investitsiyalar hajmi 550 mln dollarga, budjet to‘lovlari esa 700 mln dollarga oshirilishi kutilmoqda, bu kompaniyaga mamlakatning eng yirik 5 soliq to‘lovchisi qatoriga kirish imkonini beradi.
Kompaniya 2020-yilning 23-yanvarida ro‘yxatdan o‘tgan. Uning ta’sischisi Mirbahrom Axrorovich Asrorov (33,4 foiz), Doniyor Davletyarov (33,3 foiz) va Murod-Mirza Sharifjon o‘g‘li Sharipov (33,3 foiz) egalik qiluvchi Roodell kompaniyasi hisoblanadi.

Компания ADM Jizzakh, имеющая автомобильный завод в Джизакской области, намерена завоевать минимум 25% доли на рынке в Узбекистане. Об этом в интервью субботней программе «Менимча» телеканала «Узбекистан 24» сообщил генеральный директор компании Данияр Давлетияров.
«Мы стремимся к тому, чтобы в будущем занять минимум 25% автомобильного рынка. Будем готовить новые кадры, новые рабочие места. Думаю, это послужит большим вкладом для всей экономики Узбекистана», — заявил он.
Данияр Давлетияров сообщил, что завод был «с нуля» построен местными специалистами и компаниями без привлечения зарубежных проектных организаций и инженеров.
«Знания наших ребят достигли такого уровня, что мы смогли сами независимо построить автомобильный завод. В будущем мы сможем произвести национальный автомобиль. С такой мотивацией работают наши ребята. Даст Бог, мы этого достигнем», — сказал глава компании.
Он сообщил, что сейчас на заводе производятся автомобили под брендами Haval (китайской Great Wall Motors), Chery (китайской Chery Intermational) и Kia (южнокорейской Kia Motors). Всего методом крупноузловой сборки выпускается 18 моделей автомобилей, включая 2 вида коммерческих машин.
Как «Газета.uz» писала ранее, в 2023 году компания UzAuto Motors заняла 81% доли на автомобильном рынке Узбекистана с производством 369,99 тысячи машин на 4,85 млрд долларов США. ADM Jizzakh получила 5,5% доли, остальная часть пришлась на импорт, в том числе 8948 автомобилей китайской BYD на 291 млн долларов.
ADM Jizzakh к середине 2027 года намерен выпускать гибридные авто и электромобили. Ожидается, что объём инвестиций увеличится до 550 млн долларов, а поступления в бюджет — до 700 млн, что должно позволить компании войти в топ-5 крупнейших налогоплательщиков страны.
Компания ADM Jizzakh была зарегистрирована 23 января 2020 года. Учредителем является компания Roodell, которой владеют Мирбахром Асроров (33,4%), Данияр Давлетияров (33,3%) и Мурод-Мирза Шарипов (33,3%).