“O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi dizaynerlarni Hyundai Rotem tezyurar poyezdi dizayni bo‘yicha tanlovda ishtirok etishga taklif qildi.
Ishtirokchilar poyezdining o‘ziga xos va jozibali tashqi ko‘rinishini yaratishi lozim bo‘ladi. Tanlov g‘olibi 100 mln so‘m miqdoridagi mukofotga ega bo‘ladi va poyezdda o‘z dizaynidan tashqari g‘olib ismining bosh harflari ham tasvirlanadi.
Tanlov shartlari:
• Ikkitadan ortiq bo‘lmagan dizayn variantini taqdim etish.
• Ishlarni dizayn-nsr@uzrailway.uz elektron manziliga 2024-yil 12-maygacha jo‘natish.
• Mavzu qatorida “Hyundai Rotem poezd dizayni tanlovi.”, deb yozish.
• Aloqa ma’lumotlarini ko‘rsatish (F.I.Sh., telefon raqami)
Texnik topshiriq “O‘zbekiston temir yo‘llari” saytida e’lon qilindi. Savollar bo‘lsa, quyidagi telefon raqamiga murojaat qilish mumkin: 71−299−92−66.
Eslatib o‘tamiz, Hyundai Rotem tezyurar elektropoyezdi, xususan, Toshkent va Xiva o‘rtasidagi temir yo‘l qatnovi uchun xarid qilinishi rejalashtirilgan. Poyezd 7 ta vagondan iborat bo‘lib, 351 nafar yo‘lovchiga mo‘ljallangan va 250 km/soat tezlikka erisha oladi.
Umuman olganda, prezidentning 2023-yil 10-oktabrdagi qarori bilan O‘zbekiston jami 6 ta Hyundai Rotem poyezdini xarid qilishi belgilangan. Shu maqsadda noyabr oyida Koreya Respublikasining Iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik jamg‘armasi (EDCF) hisobidan 185 mln yevro miqdorida kredit jalb etish rejalashtirilgandi.

Компания «Узбекистон темир йуллари» пригласила дизайнеров принять участие в конкурсе на дизайн высокоскоростного поезда Hyundai Rotem.
Для участия в конкурсе нужно создать оригинальный и привлекательный экстерьер электропоезда.
Победитель получит приз в размере 100 млн сумов, а кроме собственного дизайна, на поезде будут изображены и инициалы его автора.
Условия конкурса:
• предоставить не более двух вариантов дизайна;
• отправить работы на адрес dizayn-nsr@uzrailway.uz до 12 мая 2024 года.
• в теме письма нужно указать: «Конкурс на дизайн поезда Hyundai Rotem»;
• указать контактные данные (имя, отчество, фамилию, номер телефона).
Техническое задание опубликовано на сайте «Узбекистон темир йуллари». По вопросам можно обращаться по телефону: 71−299−92−66.
Напомним, высокоскоростной электропоезд Hyundai Rotem планируется приобрести, в частности, для железнодорожного сообщения Ташкента и Хивы планируется приобрести. Поезд состоит из 7 вагонов, вмещает 351 пассажира и может развивать скорость до 250 км/час.
В целом, постановлением президента от 10 октября 2023 года предусмотрена покупка 6 поездов Hyundai Rotem. Для этого в ноябре планировалось привлечь кредит Фонда экономического развития и сотрудничества Республики Корея (EDCF) на 185 млн евро.