O‘zbekistonda 2024-yilning birinchi choragida 318 nafar shaxs Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41−1-moddasiga asosan jinsiy zo‘ravonlik sodir etganlikda ayblanib, ulardan 97 nafari jarimaga tortildi, 221 nafari ma’muriy qamoqqa olindi. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidov xabar berdi.
Ushbu modda kuchga kirgan 2023-yilning aprel oyidan buyon mazkur modda bo‘yicha sudlanganlarning umumiy soni 984 nafarga yetdi (2023-yilda — 666).
Jinsiy zo‘ravonlik uchun jazo — BHMning 2 baravaridan 5 baravarigacha miqdorda jarima yoki 5 sutkagacha ma’muriy qamoq, bir yil davomida takroran sodir etganlik uchun — BHMning 5 dan 7 baravarigacha jarima yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoq.
Jinoyat kodeksining 141−3-moddasi “Shaxsning sha’nini va qadr-qimmatini kamsituvchi hamda inson hayotining sir tutiladigan tomonlarini aks ettiruvchi ma’lumotlarni oshkor qilish” (o‘tgan yilning aprel oyida kodeksga kiritilgan) bo‘yicha 40 nafar shaxs sudlangan. Ularning 13 nafariga ozodlikdan mahrum qilish jazosi, 27 nafariga esa ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazolar tayinlangan. O‘tgan yil davomida ushbu modda bo‘yicha 48 nafar shaxs sudlangan.
Ushbu jinoyat BHMning 400 dan 600 baravarigacha jarima yoki 360 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi. O‘sha harakatlar takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan, bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib yoki o‘n sakkiz yoshga to‘lmagani ma’lum bo‘lgan shaxsga nisbatan sodir etilgan bo‘lsa, — 360 soatdan 480 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud 1 yildan 3 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Kiritilgan o‘zgartirishlar tufayli, xususan, oiladagi zo‘ravonlik endilikda ma’muriy va jinoiy javobgarlikka sabab bo‘ladi.

В первом квартале 2024 года в Узбекистане за сексуальное домогательство согласно статье 41−1 Кодекса об административной ответственности было осуждено 318 человек, из них 97 получили штрафы и 221 — административный арест. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Азиз Абидов.
Общее число осуждённых по этой статье с апреля 2023 года, когда она вступила в силу, достигло 984 человек (в 2023 году — 666).
Наказание за сексуальное домогательство — штраф от 2 до 5 базовых расчётных величин или административный арест до 5 суток, за повторное нарушение в течение года — штраф от 5 до 7 БРВ или административный арест до 15 суток.
По статье 141−3 Уголовного кодекса «Разглашение сведений, ущемляющих честь и достоинство личности и отражающих интимные стороны жизни человека» (также внесена в кодекс в апреле прошлого года) за три месяца было осуждено 40 человек. Из них 13 были приговорены к лишению свободы и 27 — к наказаниям, не связанным с лишением свободы. За прошлый год по этой статье было осуждено 48 человек.
За данное преступление предусмотрен штраф от 400 до 600 БРВ или обязательные общественные работы до 360 часов либо исправительные работы до 3 лет. Эти же действия, совершённые повторно или опасным рецидивистом, по предварительному сговору группой лиц либо в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет, наказываются обязательными общественными работами от 360 до 480 часов или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет.
«Газета.uz» подробно писала о поправках в законы, направленных на усиление системы защиты женщин и детей и принятых в апреле прошлого года. Над ними в течение года работала группа из представителей министерств и ведомств, негосударственных и международных организаций, а также гражданских активистов, в том числе активисток проекта Nemolchi.uz.
Благодаря поправкам, в частности, домашнее насилие теперь влечёт административную и уголовную ответственность, а домогательства стали считаться правонарушением. Увеличены также сроки за преступления против половой свободы и неприкосновенности детей.