O‘zbekistonning Istanbuldagi bosh konsulxonasining ma’lum qilishicha, ular orasida Andijon viloyatida tug‘ilgan 39 yoshli O‘zbekiston fuqarosi ham borligi aniqlangan.
Advokatlar aralashuvi natijasida uning terrorchilik guruhiga aloqadorligi haqidagi vajlar o‘z isbotini topmagan va qo‘yib yuborilgan.
Konsulxona Turkiyadagi o‘zbekistonliklarga turli buzg‘unchi oqimlarga tushib qolmaslik uchun quyidagilarga e’tibor qaratishlarini tavsiya qildi:
• ekstremistik ruhdagi Telegram, Instagram, TikTok, YouTube hamda WhatsApp kanallari va saytlariga a’zo bo‘lmaslik;
• mobil telefonlarda bilib-bilmay mutaassiblik ruhidagi nashidalar (qo‘shiqlar), ma’ruzalar, suratlarni saqlamaslik va tarqatmasik;
• elektron pochta orqali noma’lum shaxslardan kelgan diniy mazmundagi da’vat va tanishuv haqidagi takliflarga javob bermaslik.
Eslatib o‘tamiz, yanvar oyida Din ishlari bo‘yicha qo‘mita ekstremizm va terrorizm g‘oyalari bilan yo‘g‘rilgan deb topilgan va O‘zbekistonga olib kirish, tayyorlash, tarqatish va namoyish etish taqiqlangan Telegram, YouTube kanallar, Facebook, Instagram, TikTok sahifalar va saytlar ro‘yxatini yangilagandi.

В социальных сетях 27 марта распространилось сообщение о том, что сотрудники правоохранительных органов Турции задержали 70 человек, подозреваемых в принадлежности к международной террористической группировке ИГИЛ.
Как сообщило генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле, среди задержанных оказался 39-летний гражданин Узбекистана, уроженец Андижанской области.
В результате работы адвокатов утверждения о причастности узбекистанца к ИГИЛ не подтвердились и его отпустили.
Генконсульство Узбекистана опубликовало несколько рекомендаций для узбекистанцев в Турции, которые помогут не попасть в сети деструктивных течений:
- не состоять в каналах экстремистской направленности в Telegram, Instagram, Tik-Tok, YouTube и WhatsApp, не посещать сайты с подобным контентом;
- не хранить на телефонах и не распространять нашиды, религиозные проповеди и фотографии;
- не отвечать на приглашения и предложения религиозного характера от неизвестных по электронной почте.
В январе Комитет по делам религий Узбекистана опубликовал обновлённый список материалов, признанных Верховным судом как содержащие идеи экстремизма и терроризма. В комитете призвали не распространять материалы включённых в список сайтов и каналов, а также не нажимать кнопки «Нравится» (Like) под таким контентом.