O‘zbekiston ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonovning 31-martdagi buyrug‘i bilan avtomototransport vositalari va ularning tirkamalarini (yarim tirkamalarini) davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun to‘lov stavkalari oshirilishi tasdiqlandi.
IIV Jamoat xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmati 30-mart kuni “Elektromobil haydash endi yanada foydali bo‘ladi” sarlavhasi ostida stavkalar o‘zgarishi haqida xabar berdi, biroq o‘zgarishlarni tasdiqlovchi hujjatni ko‘rsatib o‘tmadi.
Hozirda barcha avtomobillar va tirkamalarni ro‘yxatdan o‘tkazish va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 10 foizi — 34 ming so‘m olinmoqda.
1-apreldan elektromobillar, mototransport vositalari va tirkamalarni ro‘yxatdan o‘tkazish va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun to‘lovlar stavkasi 15 baravarga — 1,5 BHMgacha yoki 510 ming so‘mgacha oshiriladi. Qolgan barcha avtomobillar bo‘yicha stavka 68,4 baravarga oshib, 6,84 BHM yoki 2,32 mln so‘mni tashkil etadi.
Besh oy avval, 1-noyabrdan boshlab avtomobillarga davlat raqamini berish stavkasi 2,3 baravarga oshgandi — 3,5 BHM (1,15 mln so‘m)gacha. Mototransport vositalariga davlat raqamlarini berish va davlat raqamlarini almashtirish uchun yig‘im ham oshirildi.
Biroq narx oshishi haqida 10-avgust kuni, ya’ni 2 oy 20 kun oldin xabar berilgandi. Bu safar buyruq to‘lovlar oshishidan bir kun oldin qabul qilindi.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilning aprel-dekabr oylarida 1 mln 340 ming dona avtomobil oldi-sotdisi qayd etilgan bo‘lib, budjetga 45,5 mlrd so‘mdan ziyod daromad keltirgan. Xuddi shu sur’at saqlanib qolsa, 2024-yilning qolgan oylarida daromadlar 3 trln so‘mdan oshadi.

Приказом министра внутренних дел Узбекистана Пулата Бобожонова от 31 марта утверждено повышение ставок платежей за регистрацию и перерегистрацию автомототранспортных средств и их прицепов (полуприцепов).
Пресс-служба Департамента общественной безопасности (ДОБ) МВД при этом сообщила об изменении ставок 30 марта под заголовком «Водить электромобиль теперь будет ещё выгоднее», однако не указала документ, которым утверждено изменение. В пресс-службе СБДД ДОБ, куда «Газета.uz» обращалась за уточнением, не удалось получить ответа.
Сейчас за регистрацию и перерегистрацию всех автомобилей и прицепов взимается 10% от базовой расчётной величины — 34 тысячи сумов.
С 1 апреля ставка платежей за регистрацию и перерегистрацию электромобилей, мототранспорта и прицепов повысится в 15 раз — до 1,5 БРВ, или 510 тысяч сумов. Для всех остальных автомобилей ставка повысится в 68,4 раза — до 6,84 БРВ, или 2,32 млн сумов.
Пять месяцев назад, с 1 ноября повышалась ставка за выдачу номеров для автомобилей — в 2,3 раза, или до 3,5 БРВ (1,15 млн сумов). Выросла также плата за выдачу номеров для мототранспорта и замену автономеров. Однако тогда об изменении цен сообщалось заранее — 10 августа, или за 2 месяца и 20 дней. В этот раз приказ принят за день до повышения.
За апрель-декабрь прошлого года в стране была зарегистрирована купля-продажа 1,34 миллиона автомобилей, что принесло бюджету свыше 45,5 млрд сумов. При сохранении таких же темпов в оставшиеся месяцы 2024 года поступления превысят 3 трлн сумов.
В Казахстане регистрация авто стоит 0,25 МРП (923 тенге, или 26 тысяч сумов). Госпошлина за регистрацию машины в России зависит от того, оформляет ли владелец новый госномер или новый паспорт транспортного средства (ПТС). Обычно необходимо оплатить услугу в размере 500 рублей (68,1 тысячи сумов), в то время как за получение нового госномера — 2000 рублей (272,4 тысячи сумов), ПТС — 800 рублей (108,9 тысячи сумов).