Rossiyaning Oltoy o‘lkasi Rubsovskiy shahri sudi O‘zbekiston fuqarosini terrorizmni oqlaganlikda ayblab, hibsga olishga qaror qildi, deb xabar qildi viloyat sudi matbuot xizmati.
Jinoyat ishini qo‘zg‘atishga erkakning 24-mart kuni Moskvadagi “Krokus Siti Holl”da sodir etilgan terakt haqida Rubsovskdagi do‘konlardan birida qilgan ommaviy bayonoti sabab bo‘lgan, deyiladi xabarda.
31 yoshli erkak 27-mart kuni (matnda faqat uning initsiali ko‘rsatilgan — A.) qo‘lga olingan. U Rossiya Jinoyat kodeksining 205-moddasi 2-qismi (Terrorizmga ommaviy da’vat qilish, uni oqlash yoki tashviqot qilish) bo‘yicha ayblanganmoqda. Ushbu moddada nazarda tutilgan eng og‘ir jazo besh yillik qamoq hisoblanadi.
Xabarda aytilishicha, ayblanuvchining Rossiyada doimiy yashash joyi yo‘q, ro‘yxatdan ham o‘tmagan. Sud uni ikki oyga hibsda qoldirdi.
- 22-mart kuni Moskva viloyatidagi “Krokus Siti Holl” konsert zaliga bir necha qurollangan shaxs bostirib kirib, odamlarga qarata o‘t ochgan. Ular binoni ham yoqib yuborgan, oqibatda u butunlay yonib ketgan. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, terakt oqibatida 143 kishi halok bo‘lgan, 360 dan ortiq kishi jarohatlangan.

Рубцовский городской суд Алтайского края России постановил заключить под стражу гражданина Узбекистана по обвинению в оправдании терроризма, сообщила пресс-служба судов региона.
Поводом для возбуждения уголовного дела стали публичные высказывания мужчины о теракте в «Крокус сити холле» в Москве, сделанные им 24 марта в помещении одного из магазинов Рубцовска, говорится в сообщении.
31-летний мужчина (в тексте указаны лишь его инициал — А.) был задержан 27 марта. Ему предъявили обвинение по ч. 1 ст. 205.2 Уголовного кодекса РФ (публичные призывы к терроризму, его оправдание или пропаганда). Максимальное наказание по этой статье составляет пять лет лишения свободы.
В сообщении говорится, что обвиняемый не имеет постоянного места жительства и регистрации на территории России. Суд заключил его под стражу на два месяца.
- 22 марта несколько вооружённых людей ворвались в концертный зал «Крокус сити холл» в Подмосковье и открыли стрельбу. Они также подожгли здание, оно полностью сгорело. По последним данным, в результате теракта погибли 143 человека, пострадали более 360.
- По подозрению в совершении нападения были задержаны 11 человек. Основные фигуранты дела — выходцы из Центральной Азии.