Energetika vazirligi rahbariyatida kadrlar o‘zgardi. Shavkat Mirziyoyev bu haqdagi qarorni imzoladi, deb xabar qildi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
2023-yil avgustidan buyon Atom energetikasini rivojlantirish agentligiga (“O‘zatom”) rahbarlik qilib kelgan Baxram Mansurov boshqa ishga o‘tishi sababli o‘z lavozimini tark etdi.
2021-yil avgust oyidan beri energetika vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan Azim Israilovich Axmedxadjayev “O‘zatom”ning yangi direktori bo‘ldi.
Baxtiyor Mamatkarimov. Foto: Energetika vazirligi.Baxtiyor Mamatkarimov. Foto: Energetika vazirligi.
Baxtiyor Rustamovich Mamatkarimov energetika vazirining birinchi o‘rinbosari etib tayinlandi. U bungacha Andijon tumani hokimi, “O‘ztransgaz” boshqaruvi raisining moliya va marketing bo‘yicha o‘rinbosari, shuningdek, “O‘zlitineftgaz” rahbarining iqtisodiyot va moliya bo‘yicha o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan.
Azizxo‘ja Qobilov. Foto: Energetika vazirligi.Azizxo‘ja Qobilov. Foto: Energetika vazirligi.
Azizxo‘ja Ochilovich Qobilov energetika vaziri o‘rinbosari etib tayinlandi. Bungacha u tog‘-kon sanoati va geologiya vaziriga maslahatchi va o‘rinbosar bo‘lib ishlagan, undan avval Prezident administratsiyasi xodimi bo‘lgan.

В руководстве Министерства энергетики Узбекистана произошли кадровые изменения. Постановления об этом подписал президент Шавкат Мирзиёев, сообщила пресс-служба Минэнерго.
Бахрам Маматмуратович Мансуров, возглавлявший Агентство по развитию атомной энергетики («Узатом») с августа 2023 года, покинул должность в связи с переходом на другую работу.
Новым директором «Узатома» стал Азим Исраилович Ахмедхаджаев, с августа 2021 года работающий первым заместителем министра энергетики. Теперь у него совмещённая должность.
Бахтиёр Маматкаримов. Фото: Минэнерго.Бахтиёр Маматкаримов. Фото: Минэнерго.
Ещё одним первым замминистра энергетики назначен Бахтиёр Рустамович Маматкаримов. До этого он работал хокимом Андижанского района, заместителем председателя правления «Узтрансгаза» по финансам и маркетингу, а также замглавы «Узлитинефтгаза» по вопросам экономики и финансов.
Азизхужа Кобилов. Фото: МинэнергоАзизхужа Кобилов. Фото: Минэнерго
Азизхужа Очилович Кобилов назначен заместителем министра энергетики. До этого он работал советником и заместителем министра горнодобывающей промышленности и геологии, а ранее был сотрудником Администрации президента.