Shavkat Mirziyoyev raisligida 29-mart kuni “Yashil makon” loyihasini amalga oshirish va chiqindilarni boshqarishni takomillashtirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Bu yil bahorda “Yashil makon” loyihasi doirasida 125 million tup ko‘chat ekish mo‘ljallangan. Hududlarda bog‘lar yaratish, yo‘l bo‘ylarida 10 qatordan daraxtlar ekish bo‘yicha ishlar boshlangan. Bu Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida yaxshi yo‘lga qo‘yilgan.
maishiy chiqindi, obodonlashtirish, yashil makon
Lekin aksariyat viloyat va tumanlarda daraxt ekadigan joylar haligacha belgilanmagan, sug‘orish va ko‘chatga pul ajratilmagan.
Shu bois kecha, 28-mart kuni Vazirlar Mahkamasida bu masala tanqidiy ko‘rib chiqilib, viloyat hokimlarining sohaga mas’ul o‘rinbosarlari, tuman hokimlari va ularning o‘rinbosarlari, tizim tashkilotlari rahbarlaridan 28 nafariga intizomiy jazo qo‘llangan.
Yig‘ilishda barcha vazirlik va idoralarda ham obodonlashtirish ishlariga mas’uliyat bilan yondashilmagani ta’kidlandi. Masalan, Mudofaa vazirligi 100 gektar, Raqamli texnologiyalar vazirligi, Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi 65 gektardan bog‘ yaratgan. Lekin energetika va transport vazirliklariga ajratilgan yerlarda ko‘chat to‘liq ekilmagan. “Avtomobil va temir yo‘l bo‘ylari, daryo va kanal yoqalari, sanoat korxonalari va yoqilg‘i quyish shoxobchalari atrofida ham qancha joylar bo‘sh yotibdi”, — deyiladi xabarda.
Umuman, daraxt ekishni ommalashtirish bo‘yicha tashabbus va targ‘ibot yetishmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Bu borada davlat tashkilotlari bilan birga mahalliy kengashlar, Ekopartiya va boshqa uyushmalar, mahallalar — hamma birdam bo‘lib harakat qilsa, juda ko‘p bog‘lar yaratilishi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda “Yashil makon” loyihasi doirasidagi quyidagi vazifalar va yangi tashabbuslar muhokama qilindi.
“Yurtimizda daraxt ekib, yashillik yaratishni xohlovchilar ko‘p. Lekin ko‘p qavatli uyda yashaydigan odamlarda yer yo‘q. Bu borada Janubiy Koreya tajribasi asosida Toshkent viloyatida yaxshi tashabbus boshlangan. Unga ko‘ra, tumanlar hududidan yer ajratilib, 30 yil muddatga obodonlashtirish boshqarmalariga beriladi. Mahalliy budjet hisobidan tomchilatib sug‘orish tizimi joriy qilinib, yer tayyor holga keltirilib, daraxt ekish istagi bor aholiga taklif etiladi. Har bir ko‘chat uni ekkan odam nomiga tamg‘alanadi. Daraxtlarni parvarishlash uchun obodonlashtirish boshqarmasi xodimi biriktiriladi”, — deyiladi xabarda. Davlat rahbari ushbu tajribani barcha sohalarga tatbiq etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mamlakatda 9452 ta mahalla, shaharlarda 39 ming ko‘p qavatli uy bor. Ko‘chat ekishda mahalla faollari, boshqaruv servis kompaniyalari faol ishtirok etishi zarurligi ta’kidlandi.
Yo‘llar va kanallar bo‘yidagi yerlarni talabgorlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida 10 yilga berib, 5 qatordan ko‘chat ektirish tizimi joriy qilingan. Bu joriy mavsumda ko‘plab yangi o‘rmon plantatsiyalarini yaratish imkonini beradi.
“Yashil hududlarni ko‘paytirish bo‘yicha Toshkent shahrida ham yaxshi tajriba qo‘llanmoqda. Ya’ni shaharsozlik kengashi yangi qurilishlar maydonining kamida 30 foiziga daraxt ekish majburiyatini qo‘yib, ko‘chat navigacha belgilab beryapti. obyekt bu shart bajarilgandan keyingina foydalanishga qabul qilinyapti”, — deyiladi xabarda.
Qurilish vazirligiga bu tartibni barcha hududlarda ommalashtirib, shaharsozlik normalari va litsenziya talablariga daraxt ekish majburiyatini kiritish topshirildi.
Xususan, bu yil topshiriladigan 2,5 mingta ko‘p qavatli uylar hududining 30 foizida, 38 ta “Yangi O‘zbekiston” massivlarining har birida kamida 1 gektardan yashil xiyobonlar tashkil qilinishi belgilandi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligiga joylarda 444 ta yashil bog‘ va 160 ta jamoat parklari tashkil qilish, “Mening bog‘im” loyihasini ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Mutasaddilar dala chetlarida, yirik korxonalar va sanoat zonalari atrofida yashil hududlar tashkil qilish rejalari bo‘yicha axborot berdi.
Ijtimoiy muassasalarga ko‘chatlarni tekin yetkazib berish amaliyoti davom ettirilib, joriy yilda ularga 4 million donadan ortiq ko‘chat tarqatiladi.
Yig‘ilishda chiqindilarni boshqarish tizimini yangicha yondashuvlar asosida tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.
Qayd etilishicha, endi hududlarda obodonlashtirish, tozalikni ta’minlash bo‘yicha mutlaqo yangi tizim bo‘ladi. Har bir viloyatdagi 2 tadan tumanda 1-maydan boshlab tajriba tarzida obodonlashtirish boshqarmalari vazifalari xususiy sheriklik asosida chiqindi korxonalariga o‘tkaziladi. Bunda tadbirkorlar o‘ziga biriktirilgan hududda daraxt va gullar ekish, ularni parvarishlash, ariqlarni tozalash, ko‘chalarni yoritish bilan birga, chiqindilarni olib ketish bilan ham shug‘ullanadi. Obodonlashtirish bo‘limlariga har yili budjetdan ajratiladigan mablag‘lar ham endi ularga yo‘naltiriladi.
Ushbu tajriba o‘zini oqlasa, 2025-yildan barcha tuman va shaharlarda yo‘lga qo‘yiladi.
Toshkent shahri uchun alohida tizim bo‘ladi. Poytaxt tumanlaridagi obodonlashtirish boshqarmalarining ko‘chalarni tozalash, ko‘kalamzorlashtirish, yo‘llarga xizmat ko‘rsatish vazifalari 15-apreldan auksion orqali xususiy sheriklarga beriladi. Chiqindi poligonlarini tartibga keltirish va chiqindilarni qayta ishlash bo‘yicha ham yangi tizim bo‘ladi. Har bir viloyatda joylashuvi qulay bo‘lgan 3−4 tadan poligon maxsus eko-sanoat zonasiga aylantirilib, qayta ishlash loyihalari amalga oshiriladi. Qolganlarida chiqindini vaqtincha to‘plab, qayta yuklaydigan stansiyalar ishga tushadi.
Resursini o‘tab bo‘lgan poligonlar yopiladi. Ularning atrofida terak, tut, gujum, zarang ekib, yashil belbog‘ yaratiladi.
Yig‘ilishda chiqindilarni olib chiqish xizmatlarini yaxshilash uchun to‘lov intizomi ham zarur ekani ta’kidlandi. Shu bois bu borada ham yangi tartib joriy qilinadi. Unga ko‘ra, “mahalla yettiligi"ga hududida aslida ko‘rsatilmagan xizmat bo‘yicha noreal qarzni hisobga olmaslik vakolati beriladi. “Bu orqali xizmat ko‘rsatilmagan hudud uchun ham debitor qarzdorlik yozib qo‘yishdek adolatsiz amaliyotga chek qo‘yiladi”, — deyiladi xabarda.
Ko‘p qavatli uylarda aholini chiqindini saralagan holda tashlashga rag‘batlantiradigan tizim joriy etiladi. Buning uchun Ekologiya jamg‘armasi hisobidan maxsus chiqindi qoplari bepul beriladi, aholi chiqindini belgilangan toifaga ajratib, shoxobchaga olib boradi. Tadbirkorlar esa qayta ishlanadigan foydali chiqindini aholidan sotib oladi. Ushbu tizim birinchi bosqichda Toshkent, Andijon, Buxoro, Termiz, Angren shaharlari va Toshkent tumanida yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.

Под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 29 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам реализации проекта «Яшил макон» и совершенствованию управления отходами, сообщила пресс-служба главы государства.
В рамках проекта этой весной планируется посадка 125 миллионов саженцев. В регионах начата работа по созданию парков, посадке деревьев вдоль дорог в десять рядов. Образцовым назван ход работ в Каракалпакстане, Кашкадарьинской и Наманганской областях.
благоустройство, бытовые отходы, яшил макон
Однако в большинстве областей и районов все ещё не определены земельные участки под посадку деревьев, не выделены средства на орошение и саженцы.
В связи с этим вчера данный вопрос был критически рассмотрен в Кабинете Министров, по итогам в отношении 28 должностных лиц — хокимов областей и районов, их заместителей и руководителей организаций системы — были применены дисциплинарные взыскания.
Не все министерства и ведомства ответственно подходят к озеленению, отмечалось на совещании. Например, Министерство обороны создало парк на 100 га, Министерство цифровых технологий и Министерство горнодобывающей промышленности и геологии — на 65 га. Однако на землях, выделенных министерствам энергетики и транспорта, посадка деревьев не завершена. Множество земель вдоль автомобильных и железных дорог, у рек и каналов, возле промышленных предприятий и заправочных станций остаются неиспользованными.
В целом отмечена нехватка инициативы и разъяснительной работы по массовой посадке деревьев. Подчёркнуто, что если государственные организации, местные кенгаши, Экопартия и другие объединения, а также махалли активно включатся в процесс, можно создать множество парков.
На совещании обсуждены следующие задачи и новые инициативы в рамках проекта «Яшил макон».
«Многие наши соотечественники желают сажать деревья и создавать зелёные зоны, но жители многоэтажных домов не имеют для этого достаточной земли. В этом контексте в Ташкентской области на основе опыта Южной Кореи запущена инициатива, согласно которой земля из фонда районов передаётся на 30 лет управлениям по благоустройству. За счёт местного бюджета внедряется система капельного орошения, земля подготавливается к посадке, после чего всем желающим жителям предлагается посадить деревья. На каждое дерево наносится метка с именем человека, посадившего его. Для ухода за деревьями закрепляется работник управления по благоустройству», — говорится в сообщении. Глава государства поручил реализовать этот опыт во всех областях.
В стране насчитывается 9452 махалли, 39 тысяч многоэтажных домов в городах. Подчёркнуто, что активисты махалли и управляющие сервисные компании должны принять активное участие в посадке деревьев.
Действует система, по которой земли вдоль дорог и каналов предоставляются заинтересованным лицам на основе прямого договора на 10 лет с обязательством посадить деревья в пять рядов. Это позволяет создать множество новых лесопосадок в текущем сезоне.
«В Ташкенте применяется следующий опыт по увеличению зелёных зон: совет по градостроительству обязывает, чтобы в новых строительных проектах минимум 30 процентов территории было выделено под посадку деревьев, даже указывается, какие именно виды саженцев следует использовать. Объект может быть сдан в эксплуатацию только после выполнения этого условия», — говорится в сообщении.
Министерству строительства было поручено распространить эту практику на все регионы, включив обязательство по посадке деревьев в стандарты градостроительства и требования лицензирования.
В частности, определено, что в этом году в рамках строительства 2500 многоэтажных домов на 30% прилегающей территории и на не менее чем 1 га в каждом из 38 массивов «Новый Узбекистан» должны быть организованы зелёные аллеи.
Перед Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата поставлена задача организовать на местах 444 зелёных сада и 160 общественных парков, а также запустить проект «Мой сад».
Ответственные лица представили информацию о планах создания зелёных зон вдоль полей, вокруг крупных предприятий и промышленных зон.
Продолжится практика бесплатной доставки саженцев в социальные учреждения, в этом году им будет распределено более 4 миллионов саженцев.
На совещании обсуждены также вопросы организации системы обращения с отходами на основе новых подходов.
Как было отмечено, теперь в регионах будет внедрена новая система благоустройства и обеспечения чистоты. С 1 мая в двух районах каждой области на экспериментальной основе функции управлений по благоустройству будут переданы частным партнёрам, специализирующимся на обращении с отходами. В рамках этой инициативы предприниматели будут заниматься посадкой деревьев и цветов, уходом за ними, чисткой каналов, освещением улиц, а также вывозом отходов. Средства, ежегодно выделяемые из бюджета управлениям по благоустройству, теперь будут направляться этим предприятиям.
Если эксперимент покажет свою эффективность, с 2025 года он будет распространён на все районы и города.
Для Ташкента будет отдельная система. С 15 апреля задачи управлений благоустройства столичных районов по уборке улиц, озеленению и обслуживанию дорог будут выставлены на аукцион и переданы частным партнерам. Будет также внедрена новая система по регулированию полигонов для отходов и их переработке. В каждой области 3−4 удобно расположенных полигона будут преобразованы в специальные эко-промышленные зоны для реализации проектов переработки, а оставшиеся будут использоваться как временные площадки для сбора и перевалки отходов.
Отработавшие свой ресурс полигоны будут закрыты. Вокруг них будут посажены тополя, шелковицы, клён, вяз, созданы зелёные пояса.
Для улучшения услуг по вывозу отходов также необходима платёжная дисциплина, подчёркивалось на совещании. В этой связи будет введён новый порядок, согласно которому «семёрке махалли» будет предоставлено право не учитывать несуществующие долги за услуги, фактически не оказанные на их территории. Это поможет предотвратить несправедливую практику записи дебиторской задолженности за услуги, которые не были оказаны.
Будет введена система, стимулирующая жителей многоквартирных домов сортировать отходы перед их утилизацией. В рамках этой системы, за счёт Фонда экологии будут бесплатно предоставляться специальные мусорные пакеты, а жители будут разделять отходы по категориям и доставлять их в пункты сбора. Предприниматели будут покупать у населения перерабатываемые отходы. Эта система на первом этапе будет запущена в Ташкенте, Андижане, Бухаре, Термезе, Ангрене и Ташкентском районе.