Shavkat Mirziyoyev 19-mart kuni Toshkent shahrining Sergeli tumanida barpo etilayotgan Yoshlar bog‘iga ko‘chat o‘tqazdi.
Rasmiy xabarda aytilishicha, Yoshlar bog‘i poytaxt atrofida ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida tashkil etilgan “yashil belbog‘”ning muhim qismi bo‘ladi.
Bog‘ning maydoni 75 gektardan oshadi, u shaharda hudud jihatdan Yangi O‘zbekiston bog‘idan keyin ikkinchi o‘rinda turadi.
ёшлар bog‘i, тошкент, yashil hududлар
Bog‘ yettita katta hududga bo‘linadi. Markaziy xiyobonda turli maydonlar, ming o‘rinli ochiq amfiteatr, milliy va xalqaro gastronomik zonalar barpo etiladi. Shuningdek, ekstremal sport turlari uchun maydonlar mavjud bo‘ladi.
Bog‘da ochiq havoda ovqatlanish va qiziqarli mashg‘ulotlar uchun alohida joylar bo‘ladi. Musiqiy favvoralar, ochiq osmon ostidagi kinoteatr, san’at ko‘rgazmalari va lazer-shou imkoniyatlari yaratiladi.
Bolalar uchun sport va o‘yin maydonlari, mashhur ertaklardagi qishloqlar, ustaxona, kutubxona tashkil etiladi. Sun’iy ko‘l, kanoe va suzish havzasi, baliq ovi dam oluvchilarga huzurbaxsh bo‘ladi.
Boqqa birinchi bosqichda ming tupdan ziyod kashtan, eman, sharq chinori, qizil kurtak, magnoliya, gujum kabi manzarali daraxtlar hamda buta va gullar ekiladi. Loyiha yakuniga qadar ularning soni 20 ming tupga yetadi.
Yana bir jihat — bog‘da tabiiylik, o‘rmon shakli, ekzotik manzara hosil qilinadi. Bog‘ foydalanishga topshirilishi bilan 350 tadan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Yoshlar bog‘i kuniga 50 ming tashrif buyuruvchiga xizmat ko‘rsatishi mumkin. Loyihaning dastlabki qiymati 92 million dollar, foydalanishga topshirish muddati — 2026-yil.
Qurilish kompaniyasi (nomi keltirilmagan) bosh muhandisi Ziyovuddin Akbarovning aytishicha, tahlillarga ko‘ra, boqqa keluvchilarning asosiy qismi Sergeli, Yashnobod va Yangihayot tumanlari aholisi hisoblanadi. Ammo u yerga shaharning boshqa joylaridan ham odamlar keladi.
“Chunki ayni vaqtda ekologik muammolar mavjud va bu hudud shaharning o‘pkasidek bo‘ladi. Ushbu loyihada bog‘dorchilik va o‘simliklarni yetishtirishning barcha yangi texnologiyalaridan foydalanamiz. Bu bog‘ni 7 qismga ajratamiz — kirish, keyin fudkortlar joylashgan markaziy qism, Pepsi hududi, faol sport turlari, 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun faol sport turlari, dam olish zonasi mavjud”, — deydi u.
Turkiyalik arxitektor Shefik Iskandaro‘g‘luning aytishicha, 75 gektar maydonning 50 gektarida “Toshkent aholisining 70 foizini toza havo bilan ta’minlashga qodir” yashil zonalar tashkil etiladi.
Loyiha arxitektori, Toshkent shahrining sobiq bosh arxitektori Nuriddin Sagatovning ta’kidlashicha, bog‘ning 10 gektar maydoni tomorqa va issiqxonalar sifatida tashkil etilib, uchastkalarga bo‘linadi. Mahalliy aholi ularni ijaraga olib, u yerda gullar, ko‘chatlar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishi, keyin esa tashrif buyuruvchilarga ishlab chiqarish jarayonini ko‘rsatishi va o‘z brendi ostida mahsulotlarni sotishi mumkin bo‘ladi.
“Bu ham bog‘ni saqlash uchun tushadigan tushum, ham bog‘ odamlar bilan o‘zaro chambarchas holda ishlashi kerak. Bog‘ faqat tashrif buyuruvchilar uchun bo‘lmasligi kerak, bog‘ aholi, odamlar bilan yagona organizm bo‘lib yashashi kerak”, — dedi u.
Unga ko‘ra, kiraverishda 1000 ta daraxtdan iborat xiyobon, shuningdek, chinorlar xiyoboni va gul bog‘i tashrif buyuruvchilarni kutib oladi. Markaziy qismda ochiq amfiteatr tashkil etiladi va uning atrofida 7 ta iqlim zonasiga bo‘lingan daraxtlar ekiladi.
Umuman olganda, O‘zbekistonda 347 gektar maydonda yashil hudud, shuningdek, vazirlik va hokimliklarning 187 ta istirohat bog‘lari tashkil etilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 марта посадил деревья в Парке молодёжи, который создаётся в Сергелийском районе Ташкента.
В официальном сообщении говорится, что Парк молодёжи будет важной частью «зелёного пояса», создаваемого вокруг столицы для улучшения экологической ситуации.
Площадь парка превысит 75 гектаров, он будет вторым по размеру в городе после парка «Новый Узбекистан».
зелёные зоны, парк молодёжи, ташкент
Парк будет разделён на семь крупных зон. На центральной аллее будут созданы площадки для различных активностей, открытый амфитеатр на 1000 мест, гастрономические зоны национальной и зарубежной кухни. Предусмотрены также зоны для экстремального спорта.
В парке будут обустроены отдельные места для приёма пищи на открытом воздухе и интересных занятий. Появятся музыкальные фонтаны, кинотеатр под открытым небом, выставки искусства и лазерное шоу.
Для детей оборудуют спортивные и игровые площадки, площадки в стиле известных сказок, мастерские и библиотеку. Проект также предусматривает создание искусственного озера и плавательного бассейна, мест для гребли на каноэ и рыбалки.
На первом этапе в парке планируется посадить более 1000 саженцев каштана, клёна, восточного платана, магнолии, туя, а также кустарники и цветы. Общее количество деревьев и кустарников должно достигнуть 20 тысяч.
Ещё одной особенностью называется создание в парке естественного ландшафта, лесной и экзотической зоны. С открытием парка ожидается создание более 350 рабочих мест.
Молодёжный парк сможет обслуживать 50 тысяч посетителей в день. Первоначальная стоимость проекта составляет 92 млн долларов, срок сдачи в эксплуатацию — 2026 год.
Главный инженер строительной компании (название не приводится) Зиёвуддин Акбаров сообщил, что, согласно анализу, парк в основном будут посещать жители Сергелийского, Яшнабадского и Янгихаётского районов. Но ехать сюда будут и из других частей города.
«Потому что в данное время наблюдаются экологические проблемы, и этот район будет как лёгкие города. В данном проекте мы будем использовать все новые технологии садоводства, выращивания растительности. Мы этот парк делим на 7 частей — входная группа, потом центральная часть, где находятся фудкорты, есть зона Pepsi, активного спорта, есть активный спорт для детей до 15 лет, есть зона релаксации», — сказал он.
Архитектор из Турции Шефик Искандароглу заявил, что на 50 из 75 га будут организованы зелёные зоны, «способные обеспечивать чистым воздухом 70% населения Ташкента».
Архитектор проекта, бывший главный архитектор Ташкента Нуриддин Сагатов указал, что 10 га парка будут организованы в качестве приусадебных участков и теплиц, которые будут разделены на лоты. Местные жители смогут брать их в аренду и выращивать там цветы, саженцы, сельскохозяйственную продукцию, а затем показывать посетителям процесс производства и продавать им продукцию под своим брендом.
«Это и поступления на содержание парка, и парк должен взаимосвязано работать с людьми. Парк не должен быть просто для посетителей, парк должен жить как единый организм с населением, людьми», — сказал он.
По его словам, посетителей на входе будет ждать аллея из 1000 деревьев, а также аллея из чинар и парк цветов. В центральной части расположится открытый амфитеатр и вокруг него высажены деревья, разделённые на 7 климатических зон.
В целом в регионах Узбекистана намечено создать зелёные зоны на площади 347 гектаров, а также 187 парков министерств и хокимиятов.