19 март куни Шавкат Мирзиёев пойтахтнинг Сергели туманида ташкил этилаётган Ёшлар боғига кўчат ўтқазди. Президент матбуот хизмати жараёндан сурат ва видеоларни эълон қилди.
Тадбирда Тошкент шаҳри жамоатчилиги, давлат ташкилотлари ва дипломатик корпус вакиллари, ёшлар ҳам иштирок этиб, дарахт экди. Президент боғ лойиҳасида қатнашаётган инвестор ва лойиҳачилар, чет эллик дипломатлар билан мулоқот қилди.
«Халқимиз қаерда бўлса, дарахт экишга интилган. Амир Темур Самарқанд атрофида сўлим боғлар барпо этган, бошқа шаҳарларни ҳам обод қилган. Буюк боболаримизга муносиб бўлиб, бу ишларни қилаяпмиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
У боққа келган юртдошлар билан суҳбатлашиб, уларни Наврўз байрами билан табриклади.
Ёшлар боғининг майдони 75 гектардан зиёд бўлиб, ҳудуди жиҳатидан Тошкентда «Янги Ўзбекистон» боғидан кейин иккинчи ўринни эгаллайди. Боғ еттита катта ҳудудга бўлинади. Марказий хиёбонда турли майдонлар, минг ўринли очиқ амфитеатр, миллий ва халқаро гастрономик зоналар барпо этилади.
Боққа биринчи босқичда минг тупдан зиёд каштан, эман, шарқ чинори, қизил куртак, магнолия, гужум каби манзарали дарахтлар ҳамда бута ва гуллар экилади. Лойиҳа якунига қадар уларнинг сони 20 минг тупга етади. Яна бир эътиборли томони, бу боғда табиийлик, ўрмон шакли, экзотик манзара ҳосил қилинади. Боғ фойдаланишга топширилиши билан 350 тадан ортиқ иш ўрни яратилади.
Очиқ ҳавода овқатланиш ва қизиқарли машғулотлар учун алоҳида жойлар бўлади. Мусиқий фавворалар, очиқ осмон остидаги кинотеатр, санъат кўргазмалари ва лазер-шоу имкониятлари яратилади. Болалар учун спорт ва ўйин майдонлари, машҳур эртаклардаги қишлоқлар, устахона, кутубхона ташкил этилади. Сунъий кўл, каноэ ва сузиш ҳавзаси, балиқ ови дам олувчиларга ҳузурбахш бўлади, дейилади матбуот хизмати хабарида.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 марта посадил деревья в Парке молодёжи, который создаётся в Сергелийском районе Ташкента. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Площадь парка превышает 75 га, он будет вторым по размеру в столице после парка «Новый Узбекистан». Он будет разделён на семь крупных зон. На центральной аллее разместятся площадки для активностей, открытый амфитеатр на тысячу мест, гастрономические зоны национальной и зарубежной кухни.
Для пикников обустроят места на открытом воздухе. Появятся музыкальные фонтаны, кинотеатр под открытым небом, выставки искусства и лазерное шоу. Для детей оборудуют спортивные и игровые площадки, площадки в стиле известных сказок, мастерские, библиотека. Здесь также будут искусственное озеро, каноэ и плавательный бассейн, а также места для рыбалки.
Первые деревья высадили представители общественности Ташкента, государственных учреждений и дипломатического корпуса, а также молодёжи.
Президент заявил, что посаженные деревья должны остаться детям и внукам ташкентцев.
Президент побеседовал с инвесторами и проектировщиками, участвующими в создании парка, а также с иностранными дипломатами.
«Наш народ издавна взял в привычку везде сажать деревья. Амир Тимур создавал живописные сады вокруг Самарканда, облагораживал и другие города. Мы продолжаем эту работу, чтобы быть достойными наших великих предков», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства пообщался в парке с горожанами, поздравил их с праздником Навруз.
На первом этапе в парке будут посажены более 1000 каштанов, кленов, восточного платана, магнолии, туи, а также кустарников и цветов. К окончанию проекта их количество достигнет 20 тысяч. Ещё одной особенностью будет создание в парке естественного ландшафта, лесной и экзотической зоны, говорится в сообщении.
С открытием парка будет создано более 350 рабочих мест.
В эти дни мероприятия по посадке деревьев проходят и в регионах. В целом зелёные зоны созданы на площади 347 га, заложено 187 парков министерств и хокимиятов.