O‘zbekiston va Qozog‘iston bir-birining hududiga har ikki davlat tomonidan iste’mol qilinadigan suvning aniq hajmini hisoblash imkonini beruvchi hisoblagichlar o‘rnatishga kelishib oldi, deb xabar qildi Qozog‘iston suv xo‘jaligi va irrigatsiya vazirligi matbuot xizmati.
Tomonlar o‘zaro suv iste’moli haqida onlayn tarzda ma’lumot almashadi. Hozirda har ikki davlat mutaxassislari suv hisoblagichlari qayerga o‘rnatilishi ustida ishlamoqda. Xalqaro tashkilotlarni mazkur loyihaga jalb etish yuzasidan muzokaralar olib borilmoqda.
Ilgari O‘zbekiston va Tojikiston chegarasidagi Shimoliy va Katta Farg‘ona kanallari bo‘ylab sug‘orish uchun sarflanadigan suv hajmini aniqroq o‘lchash imkonini beruvchi “Patar” va “Sarvak” transchegaraviy o‘lchash stansiyalari o‘rnatilgan edi. Ikkala davlat iste’mol qilayotgan suv chegara hududida avval ham o‘lchanardi, ammo uskunalar eskirgan edi. Shveysariya hukumatining Blue Peace Central Asia tashabbusi ko‘magida o‘lchash stansiyalari yangilangan.
Eslatib o‘tamiz, Qozog‘iston 2023-yilda O‘zbekiston va Qirg‘iziston bilan Sirdaryo havzasidagi suv-energetika resurslaridan foydalanish bo‘yicha kelishuvni o‘zgartirish niyatida ekanini ma’lum qilgan edi. Qozog‘iston tomoni O‘zbekistondan kelayotgan ifloslantiruvchi moddalar tufayli daryoning ekologik holati buzilganini bildirgan.

Узбекистан и Казахстан договорились установить друг у друга счётчики, которые позволят подсчитывать точный объем потребляемой обеими странами воды, сообщила пресс-служба Министерства водных ресурсов и ирригации Казахстана.
Стороны будут обмениваться информацией о взаимном потреблении воды в онлайн-режиме. Сейчас эксперты из обеих стран решают, где будут установлены счётчики для учёта воды. Ведутся переговоры с международными организациями для привлечения их к данному проекту.
Ранее трансграничные гидропосты «Патар» и «Сарвак», которые позволят проводить более точные измерения расхода воды на полив, были установлены вдоль Северного и Большого Ферганских каналов на границе Узбекистана и Таджикистана. Расход воды обеими странами измерялся в приграничье и раньше, но оборудование устарело. Гидропосты обновили при поддержке инициативы Blue Peace Central Asia правительства Швейцарии.
Напомним, в 2023 году Казахстан заявил, что намерен изменить соглашение об использовании водно-энергетических ресурсов бассейна реки Сырдарья с Узбекистаном и Кыргызстаном. Казахская сторона указывает на нарушение экологического состояния реки из-за загрязняющих веществ, поступающих из Узбекистана.