2024-yilga mo‘ljallangan davlat dasturiga ko‘ra, “O‘zbekneftgaz” kompaniyasi 2024-yilda 29,3 mlrd metr kub gaz qazib olishni rejalashtirmoqda, bu avvalgi prognozlardan past.
Davlat dasturining 52-maqsadi iqtisodiyot tarmoqlari va aholini zaruriy energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlashni nazarda tutadi.
Bunga erishish uchun “O‘zbekneftgaz” bir qator geo-texnologik ishlarni, jumladan, 95 ta gaz qudug‘ini burg‘ilash, 81 ta gaz qudug‘ini kompleks ta’mirlash hisobiga ish faoliyatini tiklash, 42 ta texnologik chora-tadbirni amalga oshirish rejalashtirgan.
Natijada 29,3 mlrd metr kub gaz qazib olish rejalashtirilgan. Ta’kidlab o‘tish kerakki, ushbu maqsadga erishish uchun mas’ul tashkilotlar qatorida “O‘zbekneftgaz”dan tashqari Sanoat Energetika Guruhi (Saneg) xususiy kompaniyasi, xususiy neft-gaz kompaniyalari va “O‘zbekneftgaz” bilan mahsulot taqsimoti bo‘yicha shartnoma asosida ishlayotgan boshqa xorijiy korxonalar ham bor (“Lukoyl”, “Gazprom”, Gas Project Development Central Asia AG).
Kompaniya 2023-yil bo‘yicha qazib olish hajmini hali ochiqlamadi, biroq o‘tgan yili qazib olish hajmi bo‘yicha prognoz dastlab 34,1 mlrddan 32,8 mlrd kub metrgacha, keyin esa “konlardagi hajmlarning tez tugab borayotgani” tufayli 32,3 mlrd kub metrgacha pasaytirilgan.
“Joriy [konlarning] tugashi bo‘yicha prognozlarimiz o‘zini oqlamadi. Ulardagi hajmlar tezroq tugab bormoqda. Bizning [ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha] chora-tadbirlarimiz ishlab chiqarish hajmini 34,1 mlrd kub metrda ushlab turish uchun yetarli emas”, — degandi “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati raisining sobiq birinchi o‘rinbosari Behzod Usmonov.
2022-yilda kompaniyaning qazib olish hajmi bo‘yicha prognozi 34 mlrd metr kubni tashkil etgan, biroq amaldagi natija 32,2 mlrd metr kub bo‘lgandi.
Behzod Usmonov 2022-yil noyabr oyida 2026-yilgacha qazib olish hajmi bo‘yicha prognozni e’lon qilgan. Taqdim etilgan grafikka ko‘ra, hozirgi konlardagi tabiiy qazib olish hajmi pasayishda davom etadi, chunki qazib olish hajmini 34,1 mlrd kub metr darajasida ushlab turish uchun geologiya-qidiruv ishlari orqali 2024-yilda 4,6 mlrd metr kub, 2025-yilda — 7,1 mlrd metr kub, 2026-yilda — 9,6 mlrd metr kub gaz o‘rnini qoplash kerak bo‘ladi.
Geologik qidiruv va quduqlarni burg‘ilash ishlariga yuzlab million dollarlik investitsiyalar
2023-yilga mo‘ljallangan investitsiya dasturiga ko‘ra, “O‘zbekneftgaz” geologiya-qidiruv ishlariga 100 mln dollar, tuzilmaviy korxonalardagi modernizatsiya va rekonstruksiya ishlari uchun 48,8 mln dollar sarmoya kiritishni rejalashtirgan.
Bundan tashqari, o‘tgan yili 2017−2023-yillarda uglevodorod (neft va gaz) qazib olishni ko‘paytirish bo‘yicha 1,15 mlrd dollarlik dasturni yakunlash rejalashtirilgandi, bu dastur Rossiyaning “Gazprombank”i va Xitoyning “Ipak yo‘li” jamg‘armasi tomonidan moliyalashtirilgan. Dasturni amalga oshirishning so‘nggi yilida 150 mln dollar mablag‘ o‘zlashtirilishi rejalashtirilgandi.
Yaponiyaning MUFG kompaniyasi bilan birgalikda 20 mln dollarga gaz va neft quduqlarini qayta tiklash va burg‘ilash, shu kompaniya bilan “O‘zbekneftgaz” investitsion bloklarida geologiya-qidiruv ishlariga yana shuncha mablag‘ sarflash rejalashtirilgandi.
2024-yilning birinchi choragida “O‘zbekneftgaz” kompaniyasi quduqlarni burg‘ilash va jihozlashga 117,8 mln dollar (yil davomida esa umumiy 321 mln dollar), quduqlarni ta’mirlashga 12 mln dollar (45 mln dollar), quduqlarda kompressor stansiyalarini qurish uchun 30,6 mln dollar (2024−2025-yillarda 200 mln dollar), geologiya-qidiruv ishlarini olib borish uchun 27 mln dollar (79,6 mln dollar), tuzilmasidagi korxonalardagi qurilish, modernizatsiya va rekonstruksiya ishlari uchun 25 mln dollar (2024-yilda 118,5 mln dollar), konlarda texnologik tadbirlarni amalga oshirish uchun 9 mln dollar (jami 45 mln dollar) investitsiya qilishni rejalashtirmoqda.
2023-yil avgust oyi ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda 1,85 trln metr kub tasdiqlangan gaz hajmiga va 150,3 mln tonna suyuq uglevodorodga ega bo‘lgan 296 ta neft va gaz konlari mavjud. “O‘zbekneftgaz”ga 933,2 mlrd metr kub (50,3 foiz) va 53,3 mln tonna hajmli 122 ta kon (35 tasi konservatsiya qilingan) tegishli.

Компания «Узбекнефтегаз» планирует добыть 29,3 млрд кубометров газа в этом году, что ниже предыдущих прогнозов. Это следует из государственной программы на 2024 год.
52-я цель госпрограммы предусматривает бесперебойное обеспечение необходимыми энергоресурсами населения и отраслей экономики.
Для этого «Узбекнефтегаз» планирует провести ряд геолого-технологических мероприятий. В их числе — бурение 95 газовых скважин, восстановление эксплуатации 81 газовой скважины за счёт проведения комплексного капитального ремонта, проведение 42 технологических мероприятий.
В результате этого планируется добыть 29,3 млрд кубометров газа. Ответственными за выполнение этой цели, помимо «Узбекнефтегаза», указаны частная компания Sanoat Energetika Guruhi (Saneg), частные нефтегазовые компании и другие зарубежные предприятия, работающие с «Узбекнефтегазом» в рамках соглашения о разделе продукции («Лукойл», «Газпром», Gas Project Development Central Asia AG).
Компания «Узбекнефтегаз» пока не раскрыла объёмы производства за 2023 год, однако в прошлом году прогноз по добыче был снижен с 34,1 млрд до 32,8 млрд кубометров, а затем — до 32,3 млрд кубометров из-за «быстрого истощения текущих месторождений».
«Наши прогнозы по истощению текущих [месторождений] не оправдались. Они истощаются быстрее. Наши мероприятия [по увеличению добычи] недостаточны, чтобы поддерживать уровень добычи на уровне 34,1 млрд кубометров», — говорил бывший первый заместитель председателя «Узбекнефтегаза» Бехзод Усманов.
В 2022 году прогноз по добыче компании составлял 34 млрд кубометров, а фактический результат составил 32,2 млрд кубометров.
Бехзод Усманов в ноябре 2022 года озвучивал прогноз добычи до 2026 года. Судя по представленному графику, естественная добыча на текущих месторождениях будет падать и дальше, поскольку для поддержания производства на уровне 34,1 млрд кубометров в 2024 году требуется компенсировать 4,6 млрд кубометров газа за счёт геологоразведки, в 2025 году — 7,1 млрд кубометров, в 2026 году — 9,6 млрд кубометров.
Инвестиции в геологоразведку и бурение скважин
Согласно инвестиционной программе на 2023 год, «Узбекнефтегаз» планировал инвестировать 100 млн долларов в геологоразведочные работы, а в модернизацию и реконструкцию в структурных предприятиях — 48,8 млн долларов.
Кроме того, в прошлом году было намечено завершить программу по повышению добычи углеводородов (нефти и газа) в 2017—2023 годах стоимостью 1,15 млрд долларов, которая финансировалась российским «Газпромбанком» и китайским фондом «Шёлковый путь». В последний год реализации этой программы планировалось освоить 150 млн долларов.
Предусматривались восстановление и бурение газовых и нефтяных скважин совместно с японской MUFG на 20 млн долларов, столько же планировалось потратить с этой компанией на геологоразведку в инвестиционных блоках «Узбекнефтегаза».
В первом квартале 2024 года «Узбекнефтегаз» планирует инвестировать 117,8 млн долларов (за год всего — 321 млн долларов) в бурение и оснащение скважин, ремонт скважин — 12 млн долларов (45 млн долларов), построить компрессорные станции на скважинах за 30,6 млн долларов (в 2024—2025 годах — 200 млн долларов), провести геологоразведочные работы — 27 млн долларов (79,6 млн долларов), провести строительные работы, модернизацию и реконструкцию в структурных предприятиях — 25 млн долларов (118,5 млн долларов), провести технологические мероприятия в месторождениях — 9 млн долларов (45 млн долларов).
Согласно данным на август 2023 года, в Узбекистане имеется 296 нефтегазовых месторождений с подтверждённым объёмом газа в 1,85 трлн кубометров и жидких углеводородов на 150,3 млн тонн. «Узбекнефтегазу» принадлежат 122 месторождения (из которых 35 законсервированы) на 933,2 млрд кубометров (50,3%) и 53,3 млн тонн.
Как сообщало Агентство статистики при президенте, по итогам 2023 года в Узбекистане добыча газа сократилась почти на 5 млрд кубометров — до 46,7 млрд кубометров.
«Газета.uz» несколько раз обращалась в пресс-службу «Узбекнефтегаза» за комментарием, но не получила ответа.