Rossiyada prezidentlik saylovi yakunlandi. Birinchi marta saylov uch kun davomida — 15 dan 17-martgacha bo‘lib o‘tdi. Kutilganidek, saylovda Vladimir Putin g‘olib bo‘ldi. Ovoz berish kunlarida mamlakat bo‘ylab o‘nlab vandalizm holatlari qayd etildi va saylovning so‘nggi kunida muxolifatning “Putinga qarshi peshin” (“Polden protiv Putina”) aksiyasi bo‘lib o‘tdi. Ovoz berish yakunlari haqida asosiy xulosalar “Gazeta.uz” materialida.
Putin 87 foizdan ko‘proq ovoz bilan g‘alaba qozondi
Rossiya Federatsiyasi Markaziy saylov komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, protokollarning 99 foizdan ortig‘i ko‘rib chiqilgach, amaldagi prezident Vladimir Putin 87,32 foiz ovoz to‘pladi — bu uning Rossiyani boshqargan deyarli 25 yillik tarixidagi eng yuqori natijadir. 2018-yilgi saylovlarda Putin 76,69 foiz ovoz olgan. Bu uning beshinchi prezidentlik muddati bo‘ladi. 2020-yilda konstitutsiyaga kiritilgan o‘zgartirishlar Putinga avvalgi muddatlarni “nollashtirish” imkon berdi.
Ikkinchi o‘rinda Kommunistik partiyadan Nikolay Xaritonov (4,30 foiz ovoz), uchinchi o‘rinda “Yangi xalq” partiyasidan Vladislav Davankov (3,82 foiz), to‘rtinchi o‘rinda Liberal-demokratik partiyadan Leonid Slutskiy (3,20 foiz) qayd etildi. Hammasi bo‘lib ular 13 foizdan kam ovoz to‘plashdi. Mustaqil nomzodlarning saylovda ishtirok etishiga ruxsat berilmadi.
Saylovdagi davomad 77,44 foizni tashkil etdi. Rossiya Markaziy saylov komissiyasi bu zamonaviy Rossiya tarixida rekord bo‘lganini ta’kidladi.
Rossiya tomonidan bosib olingan Ukraina viloyatlarida ham ovoz berish tashkil etildi. BBC rus xizmatiga ko‘ra, Zaporoje, Xerson, Donetsk va Lugansk viloyatlari aholisi saylovda o‘z uylarida qatnashishga majbur bo‘lgan, saylov komissiyalari a’zolari esa harbiylar hamrohligida uylarga kelgan.
O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Ozarbayjon va Belarus prezidentlari allaqachon Putinni qayta saylangani bilan tabrikladi.
Putinning o‘zi MSK ma’lumotlari e’lon qilinganidan keyin o‘tkazgan matbuot anjumanida saylov natijalari rossiyaliklar tomonidan “ishonch” ekanini ta’kidladi va “rejalashtirilgandek ishlaymiz, degan umiddamiz”, dedi. U saylovchilarning yuqori faolligini “mamlakat boshidan kechirayotgan voqealar dramasi” va “hozirgi vaziyat” bilan bog‘ladi.
Hududlardagi vandalizm
Rossiyada 2024-yilgi saylovlar misli ko‘rilmagan darajadagi vandalizmga duch keldi, deya ta’kidladi “Agentstvo”, Republic va BBC rus xizmati. Ovoz berishning birinchi kunida mamlakatda saylovchilarning saylov qutilariga siyoh yoki yashil bo‘yoq to‘kishi, shuningdek, saylov uchastkalariga o‘t qo‘yishga uringan kamida 15 ta holat qayd etildi.
Rossiya IIV ma’lumotlariga ko‘ra, asosan “saylov huquqlarini amalga oshirishga to‘sqinlik qilish” moddasi bo‘yicha saylov uchastkalariga rang beruvchi va tez yonuvchi suyuqliklar olib kirish bo‘yicha 52 ta holat bo‘yicha 33 ta jinoiy ish ochilgan. Maksimal jazo — besh yil ozodlikdan mahrum qilish. Ko‘pgina mahbuslar telefon firibgarlari tomonidan bu voqealarga majburlanganini da’vo qilmoqda.
“Putinga qarshi peshin”
Saylovning so‘nggi kunida butun Rossiya va ko‘plab mamlakatlarda muxolifatning “Putinga qarshi peshin” keng ko‘lamli aksiyasi bo‘lib o‘tdi. Vladimir Putinga qarshi chiqqan rossiyaliklardan 17-mart kuni soat 12:00 da saylov uchastkalariga kelishlari va istalgan muqobil nomzodga ovoz berishlari yoki byulletenni buzishlari so‘ralgan.
“Verstka” nashrining yozishicha, yakshanba kuni tushdan keyin Moskva, Sankt-Peterburg, Novosibirsk, Yekaterinburg, Chelyabinsk, Perm va Rossiyaning boshqa shaharlaridagi obyektlarda navbatlar paydo bo‘lgan. “OVD-Info” inson huquqlari loyihasiga ko‘ra, aksiya davomida politsiya Rossiyaning 21 shahrida 85 kishini qo‘lga olgan.
Rossiyaning xorijdagi elchixonalarida: London, Berlin, Tel-Aviv, Parij, Yerevan, Tallin, Riga, Pxuket, Bishkek, Olmaota va boshqa shaharlarda ham “Putinga qarshi peshin” namoyishi chog‘ida saylovchilar navbatlari paydo bo‘ldi. BBC hisob-kitoblariga ko‘ra, aksiyada chet elda yuzlab, ayrim shaharlarda esa minglab odamlar ishtirok etgan. Ular bir necha soat navbatda turishdi.
Soat 12:00 ga kelib Rossiyaning Toshkentdagi elchixonasida ham katta navbat paydo bo‘ldi. “Gazeta.uz” muxbirlarining yozishicha, u 500 metrgacha cho‘zilgan. “Gazeta.uz” suhbatlashgan saylovchilar saylovda ishtirok etishni o‘zlarining fuqarolik burchi, deb bilishlarini ta’kidladi.
Rossiya elchixonasi ma’lumotlariga ko‘ra, 17-mart kuni O‘zbekistonda 4600 dan ortiq rossiyalik ovoz bergan. Toshkentdan tashqari Samarqand shahrida ham saylov uchastkasi ochildi. Ovoz berish “xotirjam, do‘stona muhitda” o‘tdi", — deyiladi diplomatik missiya xabarida.

В России завершились выборы президента. Впервые они проходили три дня — с 15 по 17 марта. Как и ожидалось, их победителем стал Владимир Путин. В дни голосования по стране зафиксировали десятки случаев вандализма, а в последний день выборов прошла оппозиционная акция «Полдень против Путина». Главное об итогах голосования — в материале «Газеты.uz».
Путин побеждает с более чем 87%
По данным ЦИК РФ, после обработки более 99% протоколов действующий президент Владимир Путин набирает 87,32% голосов — это самый высокий результат за его почти 25-летнюю историю правления Россией. На выборах в 2018 году Путин набрал 76,69%. Это будет его пятый срок на посту президента. Поправки к конституции в 2020 году позволили Путину обнулить предыдущие сроки.
На втором месте — Николай Харитонов от Коммунистической партии (4,30% голосов), на третьем — Владислав Даванков от партии «Новые люди» (3,82%). Четвёртым идёт Леонид Слуцкий от Либерально-демократической партии — 3,20%. В сумме они набрали менее 13% голосов. Независимых кандидатов на выборы не допустили.
Итоговая явка избирателей составила 77,44%. В российском ЦИК заявляют, что она стала рекордной в истории современной России.
Голосование также было организовано в оккупированных Россией украинских регионах. Как пишет Русская служба Би-би-си, жителей территорий Запорожской, Херсонской, Донецкой и Луганской областей принуждали участвовать в выборах на дому, а члены избирательных комиссий приходили к ним в сопровождении военных.
С переизбранием Путина уже поздравили президенты Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Азербайджана и Беларуси.
Сам Путин на пресс-конференции после оглашения данных ЦИК отметил, что результаты выборов — это «доверие» со стороны россиян и «надежда на то, что сделаем так, как запланировано». Высокую явку избирателей он связал с «драматизмом тех событий, через которые проходит страна» и «сегодняшней ситуацией».
Вандализм на участках
Выборы-2024 в России столкнулись с беспрецедентным уровнем вандализма, отмечают «Агентство», Republic и Русская служба Би-би-си. Только в течение первого дня голосования в стране зафиксировали не менее 15 случаев, когда избиратели заливали урны с бюллетенями чернилами или зелёнкой, а также пытались устроить поджог на избирательных участках.
По данным МВД России, по 52 случаям проноса красящих и горючих жидкостей на участки возбуждено 33 уголовных дела, в основном по статье о «воспрепятствовании осуществлению избирательных прав». Максимальное наказание по ней составляет пять лет лишения свободы. Многие задержанные утверждают, что на эти инциденты их толкнули телефонные мошенники.
«Полдень против Путина»
В последний день выборов по всей России и во многих странах прошла масштабная оппозиционная акция «Полдень против Путина». Россиянам, выступающим против Владимира Путина, предлагалось прийти на избирательные участки 17 марта в 12:00 и проголосовать за любого альтернативного кандидата либо испортить бюллетень.
Издание «Вёрстка» пишет, что к полудню воскресенья образовались очереди на участках в Москве, Санкт-Петербурге, Новосибирске, Екатеринбурге, Челябинске, Перми и других российских городах. По данным правозащитного проекта «ОВД-Инфо», в ходе акции полиция задержала 85 человек в 21 городе России.
Очереди из избирателей во время акции «Полдень против Путина образовались и у российских посольств за рубежом: в Лондоне, Берлине, Тель-Авиве, Париже, Ереване, Таллине, Риге, Ереване, Пхукете, Бишкеке, Алматы и других. По подсчётам Би-би-си, в акции за границей приняли участие сотни людей, а в некоторых городах — тысячи. Они провели в очередях по несколько часов.
Большая очередь к 12:00 наблюдалась и у российского посольства в Ташкенте. По оценке корреспондентов «Газеты.uz», она растянулась до 500 метров. Избиратели, с которыми поговорила «Газета.uz», отмечали, что считают участие в выборах своим гражданским долгом.
По данным посольства РФ, 17 марта в Узбекистане проголосовали более 4600 россиян. Помимо Ташкента избирательный участок был открыт в Самарканде. Голосование прошло в «спокойной, доброжелательной атмосфере», отметили в дипмиссии.