Россияда президентлик сайловларида овоз бериш бошланди ва жараён уч кун — 15, 16 ва 17 март кунлари давом этади. Бир қатор ҳудудларда масофавий электрон овоз бериш йўлга қўйилди.
Сайловда тўрт нафар номзод қатнашмоқда (алифбо тартибида):
- «Новые люди» партиясидан Владислав Даванков;
- амалдаги президент Владимир Путин;
- Либерал-демократик партиясидан Леонид Слутский;
- Коммунистик партиясидан Николай Харитонов.
Путин бешинчи марта давлат раҳбари лавозимига даъвогарлик қилмоқда. У Россияни 2000 йилдан буён бошқариб келади. 2020 йилда мамлакат конституцияга унинг президентлик қилган муддатларини «нолга» тенглаштириш ва яна икки марта сайланишига имкон берувчи ўзгартириш киритилганди.
Мустақил номзодларга сайловда қатнашишига рухсат берилмади, дея қайд этади BBС рус хизмати. Россия Марказий сайлов комиссияси журналист Екатерина Дунтсова ва сиёсатчи Борис Надеждинни рўйхатга олишни рад этди, уларнинг иккаласи ҳам Россиянинг Украинага бостириб киришини танқид қилиб, урушни тугатиш тарафдори бўлган.
Россия президенти сайловлари аннекция қилинган Қримда ҳамда Украинадаги уруш пайтида рус армияси томонидан босиб олинган Донетск, Луганск, Херсон ва Запороже вилоятлари ҳудудларида ҳам ўтказилмоқда. Украина Ташқи ишлар вазирлиги босиб олинган ҳудудларда яшовчи ватандошларини «Россия президентининг „сохта сайловларида“ қатнашмасликка», хорижий давлатларни эса уларнинг натижаларини тан олмасликка чақирди.
Биринчи турда сайловда ғалаба қозониш учун номзод овоз беришда қатнашган сайловчиларнинг ярмидан кўпини қўлга киритиши керак. Сайланган президентнинг ваколат муддати олти йил бўлади.

В России стартовало голосование на президентских выборах, оно продлится три дня: 15, 16 и 17 марта. В ряде регионов организовано дистанционное электронное голосование.
В выборах участвуют четыре кандидата (в алфавитном порядке):
- Владислав Даванков от партии «Новые люди»;
- действующий президент РФ Владимир Путин как самовыдвиженец;
- Леонид Слуцкий от ЛДПР (Либерально-демократическая партия);
- Николай Харитонов от КПРФ (Коммунистическая партия).
Путин баллотируется на пост главы государства в пятый раз — он правит Россией с 2000 года. В 2020 году в стране приняли поправку к конституции, обнулившую прежние президентские сроки Путина и позволившую ему избираться ещё дважды.
Независимых кандидатов на выборы не допустили, отмечает Русская служба Би-би-си. ЦИК России отказал в регистрации журналистке Екатерине Дунцовой и политику Борису Надеждину — оба критиковали российское вторжение в Украину и выступали за прекращение войны.
Выборы президента РФ также проводятся в аннексированном Крыму и на территориях Донецкой, Луганской, Херсонской и Запорожской областей, оккупированных российской армией в ходе войны в Украине. МИД Украины призвал сограждан, проживающих на оккупированных территориях, «не участвовать в „псевдовыборах“ президента РФ», а иностранные государства — не признавать их результаты.
Для победы на выборах в первом туре кандидату нужно набрать более половины голосов избирателей, принявших участие в голосовании. Срок полномочий избранного президента составляет шесть лет.