- Cobalt GS-Style Plus MT — 133 598 000 so‘m (ilgari 124 264 000 so‘m edi);
UzAuto Motors`ning qayd etishicha, ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha uzluksiz ishlar “kompaniyaga “vositachilar”ni chetlab o‘tib, yakuniy mijozlar uchun avtomobillar mavjudligi oshirish imkonini bergan”.
“UzAuto Motors bozorda talab ortib borayotganiga hisobga olgan holda Damas, Labo va Chevrolet Cobalt avtomobillarini ishlab chiqarish hajmini qo‘shimcha ravishda oshirish masalasini ishlab chiqdi. Bundan tashqari, oldingi shartnoma paytida kechiktirilgan to‘lov 2024-yilda ishlab chiqarilgan avtomobillarning bir qismini chiqarishga olib keldi, bu esa kompaniyaga qo‘shimcha avtomobillarni taklif qilish imkonini beradi”, — deyiladi xabarda.
Avtomobil ishlab chiqaruvchining xabar berishicha, kontraktatsiya uchun ochiladigan qo‘shimcha hajm 2024-yilning ikkinchi yarmida ishlab chiqariladi va buni hisobga olgan holda Damas, Labo i Cobalt avtomobillarining narxi 3,5−6,7 foizgacha bo‘lgan oraliqda oshadi.
Bundan tashqari, UzAuto Motors xalqaro standartlarga muvofiq rivojlangan mamlakatlarda qabul qilingan avtomobillarni sotish tizimini bosqichma-bosqich joriy etishini ma’lum qildi.
“Ushbu tizimga ko‘ra, dilerliklarga keyinchalik sotish uchun avtomobillarni xarid qilish imkoniyati beriladi. Shu bilan birga, dilerliklarga avtomobil uchun tavsiya etilgan chakana qiymat belgilanadi. Ushbu yondashuv nafaqat dilerlik markazlari o‘rtasidagi raqobatni kuchaytiradi, balki xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilaydi. Dilerlik markazlari xizmat ko‘rsatish sifati va innovatsion xizmatlarni yaxshilash orqali qo‘shimcha opsiyalar va aksessuarlarni taklif qilish imkoniyatiga ega bo‘lishadi”, — deya qayd etgan avtomobil ishlab chiqaruvchisi.
2023-yilning oktabr oyida UzAuto Motors o‘z modellari narxini o‘rtacha 5,1 foizga oshirgandi, keyin esa dekabr oyida yana bir narx oshishi kuzatilgandi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil yanvaridan boshlab UzAuto Motors Gentra/Lacetti avtomobillarini ishlab chiqarishni to‘xtatgandi.

Дополнение: UzAuto Motors уточнила, что поскольку контрактация на данный момент не производится, новые цены на сайте Chevrolet.uz «приведены расчётно с учётом прогнозных показателей четвёртого квартала 2024 года». «Окончательного решения об увеличении цен не принято», — говорится в сообщении.
Компания UzAuto Motors обнародовала обновлённые цены на четыре бюджетные модели Chevrolet. Внимание на это обратили пользователи социальных сетей. В пресс-службе UzAuto Motors подтвердили «Газете.uz» планируемое повышение цен.
Автомобили планируется продавать по следующим ценам:
- Cobalt GS-Style Plus MT — 133 598 000 сумов (было 124 264 000 сумов);
- Cobalt GX-Style Plus AT — 156 589 000 сумов (146 757 000 сумов);
- Damas D2 DLX Style Plus -100 325 000 сумов (96 932 000 сумов);
- Labo — 98 779 000 сумов (96 115 000 сумов).
В UzAuto Motors отметили, что работа по увеличению объёмов производства «позволила компании повысить доступность автомобилей конечным покупателям минуя посредников».
«Как результат, цены на автомобили на вторичном рынке значительно снизились. В ответ на увеличивающийся спрос на рынке UzAuto Motors был проработан вопрос дополнительного увеличения объёмов производства автомобилей Damas, Labo и Chevrolet Cobalt. Кроме того, несвоевременная уплата во время предыдущей контрактации привела к высвобождению части автомобилей производства 2024 года, что позволяет компании предложить дополнительные автомобили», — говорится в сообщении.
Автопроизводитель сообщает, что дополнительный объем, который будет открыт к контрактации, будет произведён во втором полугодии 2024 года, из-за чего стоимость автомобилей Damas, Labo и Cobalt повысится на 3,5−6,7%.
Кроме того, UzAuto Motors намерена поэтапно внедрить «принятую в развитых странах систему реализации автомобилей», соответствующую международным стандартам.
«Согласно данной системе дилерам будет предоставлена возможность выкупа автомобилей для последующей их продажи. При этом дилерам будет установлена рекомендованная розничная стоимость автомобиля. Этот подход не только стимулирует конкуренцию между дилерскими центрами, но и способствует повышению качества обслуживания. Дилерские центры получают возможность предложить дополнительные опции и аксессуары, улучшая качество обслуживания и инновационные услуги», — ожидает автопроизводитель.
В октябре прошлого года UzAuto Motors повысила цены на свои модели в среднем на 5,1%, в декабре было ещё одно повышение.