O‘zbekistonda umumiy ovqatlanish korxonalari uchun aylanmadan yagona solig‘i yoki qo‘shilgan qiymat solig‘ining (QQS) pasaytirilgan va hisobga olinmaydigan stavkasini joriy etish taklif etilmoqda. Bu haqda 27-fevral kuni restoratorlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvda aytildi, deb xabar qilmoqda Spot.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobovning aytishicha, 10 ta yirik korxona ishtirokida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda umumiy ovqatlanish sohasida yagona soliq tizimini joriy etish taklifi bildirilgan.
Agar restoran 50 ming so‘mlik taom uchun 12 foiz QQS to‘lasa, uning narxi 56 ming so‘m bo‘ladi. Restoran yaqinidagi QQS to‘lamaydigan boshqa korxona esa 4 foizlik aylanmadan olinadigan soliq to‘laydi, shu sababli undagi mahsulot narxi 52 ming so‘mni tashkil etadi, deb yozdi nashr.
“Oqibatda yaqin atrofda lag‘mon do‘koni ochgan tadbirkor mijozlarimni o‘ziga olib ketmasligi uchun nimanidir kamaytirishimga to‘g‘ri keladi — go‘sht, un yoki boshqa narsa. [Taklif bildirgan] umumiy ovqatlanish korxonalari nima xohlaydi? Keling, hammasi — yangi va eski [korxonalar] uchun bitta yo‘l qilaylik. Bizga aylanmadan, QQSdan ulush kerak emas. Yaxshisi, [bozor va do‘konlardan] mahsulot sotib olish tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar bersangiz”, — dedi Savdo-sanoat palatasi rahbari.
Davron Vahobov tadbirkorning umumiy ovqatlanish korxonalari uchun QQS stavkasini pasaytirish ehtimoli haqidagi savoliga javob berar ekan, bu soliq miqdori kamaytirilishi mumkinligini tan oldi, biroq kutilayotgan miqdorga aniqlik kiritmadi.
Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Olimjon Fayziboyev xorijda umumiy ovqatlanish korxonalariga QQS bo‘yicha yagona soliq solish tartibi amalda ekanini ta’kidladi. Masalan, Fransiyada restoranlarga QQSning pasaytirilgan stavkasi qo‘llanadi, dedi u.
Unga ko‘ra, Soliq qo‘mitasi Iqtisodiyot va moliya vazirligiga umumiy ovqatlanish korxonalari uchun aylanmadan yagona solig‘ini joriy etish bo‘yicha taklif kiritgan. QQS stavkasini pasaytirish varianti ham muhokama qilinmoqda, lekin avval to‘langan summani hisoblamagan holda.
Avvalroq restorator Timur Musin ovqatlanish korxonalari uchun QQS daromaddan emas, aylanmadan to‘lanishini ta’kidlagan edi. QQS, shuningdek, boshqa soliqlar va to‘lovlarga ketadigan 20 foiz marja biznesning “toza” ishlashiga imkon bermaydi. Tadbirkor umumiy ovqatlanish korxonalari uchun QQS stavkasini ikki baravar — amaldagi 12 foizdan 6 foizga kamaytirishni taklif qilgan.
Avgust oyida moliya vazirining sobiq o‘rinbosari Dilshod Sultonov bir qator mahsulotlarga QQS miqdorini nolga tushirish samarasi “nolga teng” bo‘lganini aytgan edi. Bundan tashqari, bu umumiy ovqatlanish sanoatida soliq zanjiridagi uzilishlarga olib kelgan.

Для заведений общественного питания в Узбекистане предлагается ввести единый налог с оборота или пониженную ставку налога на добавленную стоимость (НДС) без зачёта. Об этом было заявлено 27 февраля в рамках встречи с рестораторами, сообщил Spot.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов заявил, что на встрече с 10 крупными заведениями было озвучено предложение по внедрению единой системы налогообложения в общепите.
Если ресторан платит с блюда стоимостью 50 тысяч сумов НДС в 12%, то его цена составит 56 тысяч сумов. При этом соседнее предприятие, которое не перешло на уплату НДС, уплачивает налог с оборота в 4%, а цена составляет 52 тысячи сумов, пишет издание.
«В итоге я вынужден где-то что-то экономить — мясо, муку или что-то должен другое, чтобы предприниматель, который рядом открыл лагманную, моих клиентов себе не забрал. Что хочет общепит — те компании, которые [озвучили предложения]? Давайте сделаем всем одинаково — и новым, и старым [предприятиям]. Нам не надо деление от оборота, деление от НДС. Лучше дайте нам предложения, как улучшить систему закупа продуктов [на базарах и рынках]», — сказал глава ТПП.
Отвечая на вопрос предпринимателя о возможном уменьшении ставки НДС для общепита, Даврон Вахабов допустил, что размер этого налога могут снизить, но не уточнил предполагаемый размер.
Заместитель председателя Налогового комитета Алимжан Файзибаев отметил, что за рубежом практикуется единый порядок налогообложения по НДС в общепите. Например, во Франции к ресторанам применяется сниженная ставка НДС, указал он.
По его словам, Налоговый комитет внёс на рассмотрение Министерства экономики и финансов предложение по введению единого налога с оборота для заведений общепита. Обсуждается также вариант со снижением ставки НДС, но без зачёта предыдущей уплаченной суммы.
Ресторатор Тимур Мусин ранее отмечал, что для общепита НДС уплачивается не с дохода, а оборота. Маржинальность в размере 20%, из которых выплачиваются НДС, а также другие налоги и платежи, не позволяет бизнесу работать в белую. Предприниматель предлагал снизить размер ставки НДС для предприятий общепита в два раза — с нынешних 12% до 6%.
В августе бывший заместитель министра финансов Дилшод Султанов заявил, что эффект от обнуления НДС на ряд продуктов «был никаким». Более того, это привело к разрывам цепочки налога в сфере общепита. Он выступал против дифференцированных ставок НДС, а также указывал, что снижение этого налога, введение дифференцированной ставки или отмена НДС не позволяют снизить стоимость товара.