1-iyuldan boshlab O‘zbekistonda banklar uchun aholiga kredit berish bo‘yicha talablar kuchaytiriladi. Bu haqdagi qarorni 21-fevral kuni Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov imzoladi.
Regulyator aholining qarz yuki ko‘rsatkichini joriy etadi, u o‘rtacha kredit to‘lovlarining qarz oluvchining o‘rtacha oylik daromadiga nisbati orqali hisoblanadi.
Qarz yuki ko‘rsatkichi — bu qarz oluvchi o‘rtacha oylik daromadining soliqlar chegirib tashlangan, barcha mavjud kreditlari va qarzlari bo‘yicha shartnoma to‘lovlarini amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan ulushi hisoblanadi. Past QYUK qiymati qarz oluvchining daromadlari va xarajatlari balansi mavjud kreditlar bo‘yicha to‘lovlarni o‘z vaqtida to‘lashga imkon berishini ko‘rsatadi. Yuqori daraja esa ortiqcha qarzni bildiradi, ya’ni qarz oluvchi har oy daromadining asosiy qismini qarzni to‘lashga sarflashga majbur bo‘ladi.
Hozirda O‘zbekistonda qarz yuki talabi faqat mikrokreditlarga nisbatan qo‘llanadi va 50 foizni tashkil etadi. 2024-yil 1-iyuldan boshlab barcha kreditlarni (shu jumladan, mikrokreditlarni) berishda kreditorlar o‘z mijozlarining qarz yuki 60 foizdan oshmasligini ta’minlashlari shart. Ya’ni agar qarz oluvchi o‘z daromadining 60 foizini kredit to‘lash uchun sarflashiga to‘g‘ri kelsa, banklar kredit berishdan bosh tortadi (2023-yilning birinchi yarim yilligi oxiriga ko‘ra, qarz oluvchilar o‘z daromadlarining o‘rtacha 69 foizini avtokreditlarni to‘lashga, 46 foizini ipotekaga sarflagan). 2025-yil 1-yanvardan boshlab bu ko‘rsatkich 50 foizgacha qisqartiriladi.
Shu bilan birga, qarz yuki uchun istisnolar bo‘ladi. Xususan, bank qarz oluvchi kredit portfelining 15 foizigacha bo‘lgan miqdorida qarz yukini hisobga olmagan holda kredit (mikrokredit) berish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Markaziy bankning Kredit tashkilotlari faoliyatini tartibga solish metodologiyasi boshqarmasi boshlig‘i Sanjar Nosirovning tushuntirishicha, ushbu istisno kredit olishni cheklashga qaratilmagan.
Qarz yukini barcha kreditlar kontekstida hisoblashni joriy etish orqali regulyator aholi daromadlarini legallashtirishga erishish, o‘z daromadlarini qonuniylashtirgan qarz oluvchilarni kreditlashni rag‘batlantirish, norasmiy daromadlarni baholashni rasmiylashtirish va banklarni mas’uliyatli kreditlashga jalb etishni maqsad qilgan.
Daromadni hisoblashda quyidagi ma’lumotlar hisobga olinadi:
• ish haqi;
• pensiya miqdori;
• jamg‘arilgan pensiya badallari;
• bank hisobvaraqlariga tushgan daromadlar;
• to‘langan soliqlar;
• foizlar, dividendlar, ko‘chmas mulkni ijaraga berishdan olingan daromadlar;
• qarz oluvchining oxirgi 6 oy ichida olgan muntazam daromadi.
To‘lovlarni hisoblashda quyidagilar hisobga olinadi:
• kreditning to‘liq qiymati (mikrokredit);
• foizlar;
• shartnomani tuzish vaqtida ma’lum bo‘lgan boshqa to‘lovlar.
Qarz oluvchilar qarz oluvchining o‘zi, birgalikda qarz oluvchi va kafil hisoblanadi. Bundan tashqari, agar kredit muddati 36 oydan oshsa, o‘rtacha oylik to‘lovlarni hisoblashda 36 oyga bo‘lingan summa belgilanadi, ipoteka kreditlari berishda esa 180 oy (oldinroq e’lon qilingan 120 oy o‘rniga).
Markaziy bank taklif etilayotgan cheklovlar tufayli aholiga kredit ajratish sekinlashishini kutmayotganini ma’lum qildi.
Sanjar Nosirov ta’kidlagandi: “Kredit berishni to‘xtatib turish haqida gapirganda, ehtiyot bo‘lishimiz kerak. Sababi, mavjud [kredit] resurslarni biror joyga yo‘naltirish kerak. Kredit berish birdaniga to‘xtatib qo‘yilmaydi. [Kredit berish] yo‘nalishlari o‘zgarishi yoki qarz oluvchilarga qo‘yiladigan talablar yanada qattiqlashishi mumkin. Kreditni qaytara olmagan qarz oluvchilarga bank kredit bermasligiga intilamiz. Biroq kredit berish [yangi talablar tufayli] bevosita kamayadi, deyish qiyin”.

С 1 июля для банков Узбекистана ужесточаются требования по выдаче населению кредитов. Постановление об этом 21 февраля подписал председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов.
Регулятор вводит показатель долговой нагрузки населения, который рассчитывается через соотношение средних выплат по кредиту к среднемесячному доходу заемщика.
Показатель долговой нагрузки — доля среднемесячного дохода заёмщика за вычетом налогов, которая необходима для осуществления контрактных платежей по обслуживанию всех имеющихся у него кредитов и займов. Низкое значение ПДН указывает на то, что баланс доходов и расходов заёмщика позволит своевременно обслуживать имеющиеся кредиты. Высокий уровень говорит о чрезмерной закредитованности, то есть заёмщик вынужден каждый месяц тратить существенную часть дохода на обслуживание задолженности.
Сейчас в Узбекистане требование по долговой нагрузке применяется только к микрозаймам и составляет 50%. С 1 июля 2024 года при выдаче всех кредитов (в том числе микрозаймов) кредиторы будут обязаны следить за тем, чтобы долговая нагрузка их клиентов не превышала 60%. То есть банки будут отказывать в кредитах, если заёмщик тратит на их выплату 60% от своих доходов (по итогам первой половины 2023 года на выплату автокредитов заёмщики в среднем тратили 69% доходов, на ипотеку — 46%). С 1 января 2025 года этот показатель будет снижен до 50%.
При этом будут и исключения по долговой нагрузке. В частности, банк сможет выделять кредиты (микрозаймы) без учёта долговой нагрузки заёмщика до 15% своего кредитного портфеля. Глава Департамента методологии регулирования деятельности кредитных организаций ЦБ Санжар Носиров объяснял, что это исключение направлено на то, чтобы не ограничивать доступность кредитов.
Путём введения расчёта долговой нагрузки в разрезе всех кредитов регулятор намерен достичь легализации доходов населения, поощрения кредитования заёмщиков, легализовавших свои доходы, формализации оценки неформальных доходов и привлечения банков к ответственному кредитованию.
При расчёте доходов будет учитываться информация:
- о зарплате;
- о размере пенсии;
- о накопленных пенсионных взносах;
- о доходах, поступивших на банковские счета;
- об уплаченных налогах;
- о процентах, дивидендах, доходах от сдачи недвижимости в аренду;
- отражающая регулярный доход заёмщика, полученный в течение последних 6 месяцев.
При расчёте платежей будут учитываться:
- полная стоимость кредита (микрозайма);
- проценты;
- другие платежи, известные на момент заключения договора.
Заёмщиками считаются сам заёмщик, созаёмщик и поручитель. Кроме того, если срок кредита превышает 36 месяцев, при расчёте среднемесячных платежей определяется сумма, поделённая на 36 месяцев, а при выдаче ипотечных кредитов — 180 месяцев (вместо ранее анонсированных 120 месяцев).
В Центробанке заявляли, что не ожидают замедления темпов кредитования населения из-за предлагаемых ограничений.
Санжар Носиров отмечал: Мы должны быть осторожны, когда говорим о приостановке кредитования. Причина в том, что имеющиеся [кредитные] ресурсы нужно куда-то направить. Кредитование внезапно не останавливается. Могут измениться направления [кредитования] или ужесточиться требования к заёмщикам. Мы стремимся к тому, чтобы банк не кредитовал заёмщиков, которые не смогут вернуть кредит. Однако нам трудно сказать, что кредитование [из-за новых требований] напрямую уменьшится".