Yevroparlament va Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar havo sifati standartlarini kuchaytirish bo‘yicha kelishuvga erishdi, deb xabar bermoqda Reuters.
Yangi qoidalar havoni ifloslantiruvchi moddalarning Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tavsiyalariga yaqin bo‘lgan chegaralarni belgilaydi.
O‘tgan yilning noyabr oyida Yevropa atrof-muhit agentligi 2021-yilda YeIda 253 ming kishining o‘limiga mayda zarrachalar (PM2,5) oqibatida yuzaga kelgan ifloslanish sabab bo‘lganini ma’lum qilgandi. Qandli diabet bilan kasallangan odamlar uchun eng zararli bo‘lgan azot dioksidi (NO2) ifloslanishi 52 ming kishining, ozonning qisqa muddatli ta’siri (O3) 22 ming kishining o‘limiga sabab bo‘lgan.
Dastlabki kelishuvga ko‘ra, 2030-yilgacha PM2,5 zarralarining o‘rtacha yillik konsentratsiyasi 25 mkg/m3 dan 10 mkg/m3 gacha, NO2 niki esa 40 mkg/m3 dan 20 mkg/m3 gacha pasaytiriladi.
Hujjat YeIga a’zo davlatlarga jiddiy sabablar bo‘lsa, 2029-yil 31-yanvargacha standartlarga erishishni kechiktirishni so‘rash imkoniyatini beradi.
Endi kelishuv Yevroparlament va YeI Kengashi tomonidan rasman tasdiqlanishi, keyin esa qabul qilish jarayonidan o‘tishi kerak.

Европейский парламент и страны-члены ЕС достигли соглашения об ужесточении стандартов качества воздуха, сообщает Reuters.
Новые правила устанавливают пределы содержания загрязняющих веществ в воздухе, которые ближе к рекомендациям Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
В ноябре прошлого года Европейское агентство по окружающей среде заявило, что загрязнение, вызванное мелкими твёрдыми частицами (PM2,5) привело к 253 тысячам смертей в ЕС в 2021 году. Загрязнение диоксидом азота (NO2), наиболее вредное для людей с диабетом, привело к 52 тысячам смертей, а кратковременное воздействие озона (O3) привело к 22 тысячам смертей.
Согласно предварительному соглашению, к 2030 году годовые пределы содержания PM2,5 и NO2 будут снижены с 25 мкг/м3 до 10 мкг/м3 и с 40 мкг/м3 до 20 мкг/м3 соответственно.
Документ предоставляет государствам-членам ЕС возможность до 31 января 2029 года запросить отсрочку достижения нормативов при наличии особых причин.
Теперь соглашение должно быть официально подтверждено Европарламентом и Советом ЕС, а затем пройти процедуру принятия.
Ранее стандарты качества воздуха ужесточили и в США. Допустимая среднегодовая концентрация PM2,5 была снижена с 12 мкг/м3 до 9 мкг/м3.