Qayd etilishicha, O‘zbekiston Respublikasi Transport prokuraturasi tomonidan o‘zbekistonliklarni Umra safaridan qaytarish choralarini ko‘rmagan hamda boshqa jiddiy qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘ygan xususiy avikompaniya mansabdor shaxslariga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi yuzasidan tergov harakatlari olib borilmoqda.
Jinoyat ishi doirasida 1 nafar shaxsga nisbatan “qamoqqa olish” ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Bosh prokuraturaning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha Jinoyat kodeksining 168 (Firibgarlik) va 192−11-moddalari (Nodavlat tijorat tashkilotida yoki boshqa nodavlat tashkilotida mansabdor shaxslar tomonidan o‘z vakolatlarini suiiste’mol qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
“Ish bo‘yicha haqiqatni aniqlashga to‘sqinlik qilish holatlarining oldini olish maqsadida boshqa tafsilotlar oshkor qilinmaydi”, — deyiladi xabarda.
Avvalroq Turizm qo‘mitasi Panorama airways xususiy aviakompaniyasi tomonidan parvozlarning kechikishi tufayli o‘zbekistonlik ziyoratchilarning Umra safaridan qayta olmayotgani yuzasidan bayonot bergandi. Unda xizmatlarni sifatsiz ko‘rsatilganidan jabr ko‘rgan ziyoratchilarga moddiy va ma’naviy zarar sud qarori bilan undirib berilishini eslatib o‘tilgandi.
5-fevral kuni kompaniya 2−4-fevral kunlari 3000 dan ortiq yo‘lovchi uylariga qaytganini ma’lum qildi.
“Biz o‘z reyslarini kutayotgan yo‘lovchilarni tezroq jo‘natishini tashkil etish uchun barcha sa’y-harakatlarimizni amalga oshirmoqdamiz”, — deyiladi xabarda.
Fevral oyi boshida qo‘mita Umra ziyoratiga jo‘natuvchi FAYZ TOUR TRAVEL, MARYAM TRAVEL-AGENCY, MAHBUB TOUR, RAMAZAN TRAVEL SAYOHAT kompaniyalarini qonunbuzarliklar uchun ogohlantirganini ma’lum qildi. XURMO TRAVEL UMRA kompaniyasining tegishli litsenziyasiz Umra ziyoratini tashkil qilganlik uchun faoliyati 10 kunga to‘xtatildi.
2021-yilda tashkil etilgan Panorama Airways 2022-yil 22-dekabr kuni Toshkent — Urganch — Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha o‘zining ilk tijoriy parvozini amalga oshirgandi.

Неназванное должностное лицо частной авиакомпании Panorama Airways заключено под стражу. Об этом в среду сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Мера пресечения принята в рамках уголовного дела, возбуждённого Транспортной прокуратурой в отношении должностных лиц перевозчика в связи с «непринятием мер по возвращению соотечественников, отправившихся в умру, из Саудовской Аравии, и другими серьёзными нарушениями закона». Сейчас по данному уголовному делу ведутся следственные действия.
Как уточнила «Газета.uz», дело возбуждено по статьям 168 (мошенничество) и 192−11 (злоупотребление должностными лицами негосударственной коммерческой или иной негосударственной организации своими полномочиями) Уголовного кодекса.
В Генпрокуратуре отметили, что другие детали дела не сообщаются во избежание воспрепятствованию установления истины.
5 февраля компания сообщила, что со 2 по 4 февраля домой вернулись более 3000 пассажиров. «Мы прилагаем все усилия, чтобы как можно скорее организовать вылет ожидающих свои рейсы пассажиров», — говорится в сообщении.
Panorama Airways приостановила пассажирские рейсы 28 января и возобновила их 2 февраля. В этот день компания сообщила, что «в связи с рядом непредвиденных ситуаций были серьёзно нарушены расписание полётов и операции в целом».
«В ответ на сложившуюся ситуацию с целью обеспечить максимальную эффективность и прозрачность в деятельности компании было принято решение назначить новую оперативную управляющую группу. Со 2 февраля мы полностью восстанавливаем запланированную деятельность и активно приступаем к решению проблемы, в частности, возвращению пассажиров из Саудовской Аравии в Узбекистан», — заявили тогда в компании.
В конце января Комитет по туризму сообщил, что предупредил ряд компаний, отправляющих паломников в умру, за нарушения. Это компании FAYZ TOUR TRAVEL, MARYAM TRAVEL-AGENCY, MAHBUB TOUR, RAMAZAN TRAVEL SAYOHAT. У компании XURMO TRAVEL UMRA на 10 дней была приостановлена лицензия за организацию паломничества умра без соответствующей лицензии.
Panorama Airways, созданная в 2021 году, совершила первый коммерческий рейс по маршруту «Ташкент — Ургенч — Ташкент» 22 декабря 2022 года.