Toshkent shahrida 11-yo‘nalishda harakatlanayotgan King Long avtobusi 31-yanvar kuni ertalab yo‘l-transport hodisasiga uchradi. Bu bo‘yicha video va suratlar ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi.
Hodisa Uchtepa tumanidagi 18-avtobus saroyi oldida sodir bo‘lgan. 2022-yil dekabr oyida prezident ushbu parkka tashrif buyurgan, shundan so‘ng poytaxt uchun katta sig‘imli avtobuslar xarid qilingandi.
Yog‘ingarchiliklar ko‘p bo‘lgani sababli yo‘l qoplamasi cho‘kib qolgan. Avtobus sirg‘anib ketishi oqibatida haydovchi boshqaruvni yo‘qotib, yo‘l chetidagi qiyalikka mashinaning orqa qismi tushib ketgan.
Hodisa vaqtida avtobusda yo‘lovchilar bo‘lmagan. Qurbonlar yo‘q. “Toshshahartransxizmat” kompaniyasining bildirishicha, avtobusga shikast yetmagan.
Foto: “Toshshahartransxizmat”.Foto: “Toshshahartransxizmat”.
Avtobus maxsus texnika yordamida chiqarib olingan. Videoda jarayon paytida ko‘p sonli erkaklar avtobusni itarib chiqarishga yordam berganini ko‘rish mumkin.

Сочленённый автобус King Long маршрута 11 в Ташкенте попал в дорожно-транспортное происшествие утром 31 января. Видеозапись и снимки об этом появились в социальных сетях.
Инцидент произошёл перед 18-м автобусным парком в Учтепинском районе, которому принадлежит машина. В декабре 2022 года этот автопарк посещал президент Узбекистана, после этого для столицы была закуплена крупная партия автобусов большой вместимости.
При выезде автобуса на маршрут его задняя секция соскользнула с проезжей части из-за повреждённого осадками асфальтового покрытия.
Во время происшествия в салоне автобуса никого не было. Пострадавших нет. Сам автобус также не пострадал, заверили в компании «Тошшахартрансхизмат» и опубликовали фотографии машины.
Фото: «Тошшахартрансхизмат».
Автобус был возвращён на дорогу при помощи грузовика. На видео видно, как эвакуации «гармошки» помогает большое число мужчин, толкающих её.
Машина уже вышла на линию и обслуживает пассажиров, сообщила компания-оператор общественного транспорта столицы.