“Gazeta.uz” o‘rganib chiqqan sud qaroriga ko‘ra, 6-sentabr kuni soat taxminan 14:15 da Captiva 80−90 km/soat tezlikda harakatlanib kelayotganida tartibga solinmagan piyodalar o‘tish joyidan o‘tayotgan piyodani (1956-yilda tug‘ilgan) urib yuborgan. Piyoda olgan jarohatlari (bosh, ko‘krak, qorin, qo‘l va oyoq qo‘shma to‘mtoq jaroxatlari natijasida bosh chap chakka suyagini sinib, asosiga o‘tishi oqibatida bosh miya pardalari ostiga va to‘qimasiga qon qo‘yilishi) oqibatida shifoxonada vafot etgan.
Sud majlisida haydovchi voqea paytida otasining mashinasida Kichik halqa yo‘li bo‘ylab harakatlanib, Istirohat ko‘chasidan Zangiota ko‘chasi tomon ketayotganini aytgan. U 28-uy yaqinida piyodalar o‘tish yo‘lagiga yetmasdan bir nechta avtoulovlar to‘satdan sekinlashib to‘xtaganini ko‘rgan. So‘ngra mashinalar piyodalarni o‘tkazib yuborgan, deb o‘ylab harakatini to‘xtatmagan. Biroq piyodalar o‘tish joyiga yetganda to‘xtab turgan mashinalarning oldidan bir keksa odam yugurib o‘tib qolgan va uni urib yuborgan.
Ayblanuvchining aytishicha, piyodaga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish maqsadida tez yordamga xabar bergan. O‘sha yerda xizmat olib borayotgan IIB xodimlari kelib piyodani yurak urishini tekshirib ko‘rgan va olamdan o‘tganini aytgan. Keyinroq tez yordam mashinasi jabrlanuvchini olib ketgan.
J.M. sudda aybiga iqror bo‘lib, chin ko‘ngildan pushaymonligini bildirdi. Marhumning dafn marosimi bilan bog‘liq xarajatlarni o‘zi qoplaganini aytib, suddan jazoni yengillashtirishni va ikki nafar farzandli oilada yagona boquvchi ekanligini inobatga olishni so‘radi.
Marhumning qizi ayblanuvchidan moddiy yordam ko‘rsatilganini tasdiqladi va unga qarshi hech qanday da’vosi yo‘qligini aytdi. U suddan ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazo tayinlashni so‘radi.
Sudya Xusan Hamidov haydovchiga 2 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinladi. Tayinlangan jazo manzil koloniyalarda o‘talishi belgilandi. Sudlanuvchi, shuningdek, 3 yil muddatga transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum qilindi.
Ish materiallarida qayd etilishicha, 2017-yilda haydovchiga nisbatan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 1-qismi (Transport vositasini boshqaruvchi shaxs tomonidan transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish badanga o‘rtacha og‘ir yoki og‘ir shikast yetkazilishiga sabab bo‘lsa) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ish tomonlarning yarashuvi doirasida tugatilgan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda 2023-yilning 11 oyida 8693 ta YTH sodir etilib, ularda 2080 nafar inson halok bo‘lgan va 8055 kishi jarohatlangan. sentabr, oktabr va noyabr oylarida jami 665 nafar kishi YTH sabab vafot etgan. Senat qo‘mitasi YTHlarga asosan fuqarolar sababchi ekanini ma’lum qilgan.

Суд по уголовным делам Учтепинского района Ташкента 4 января вынес приговор в отношении водителя автомобиля Captiva Ж. М. (имя и возраст скрыты в судебном решении), насмерть сбившего пешехода в столице.
Согласно решению суда, с которым ознакомилась «Газета.uz», 6 сентября примерно в 14:15 кроссовер Captiva на скорости 80−90 км/ч совершил наезд на пешехода (1956 года рождения), который переходил дорогу по нерегулируемому пешеходному переходу. От полученных травм (сочетанная травма головы, груди, живота, руки и ноги, перелом левой височной кости, закрытые переломы рёбер, разрыв левого лёгкого, печени, селезёнки, внутримозговое кровоизлияние и другие) пострадавший скончался в больнице.
На судебном заседании водитель сообщил, что управлял автомобилем отца, двигался по Малой кольцевой дороге и направлялся в сторону улицы Зангиата с улицы Истирохат. Возле 28-го дома несколько автомобилей остановились перед нерегулируемым переходом. По его словам, он посмотрел, есть ли пешеходы, и подумал, что машины уже пропустили их, поэтому решил не останавливаться и двигаться дальше. В этом время из-за машин вышел пожилой мужчина, которого сбила машина.
Подсудимый сообщил, что вызвал машину скорой помощи. К месту ДТП также подошли сотрудники ОВД, которые проверили сердцебиение пострадавшего и сообщили, что он скончался. Позже «скорая» забрала пострадавшего.
Ж. М. признал вину, выразил сожаление о содеянном, сообщил, что покрыл расходы на похороны покойного, попросил суд смягчить наказание и учесть, что он является единственным кормильцем в семье с двумя несовершеннолетними детьми.
Дочь покойного подтвердила материальную помощь со стороны обвиняемого и заявила, что не имеет к нему претензий. Она попросила суд назначить наказание, не связанное с лишением свободы.
Судья Хусан Хамидов приговорил водителя к 2 годам лишения свободы с отбыванием наказания в колонии-поселении, а также лишил его права управлять автомобилем на 3 года.
В материалах дела говорится, что в 2017 году против водителя возбуждалось уголовное дело по части 1 статьи 266 Уголовного кодекса Узбекистана (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортного средства лицом, управляющим транспортным средством, повлёкшее средней тяжести или тяжкое телесное повреждение). Дело было прекращено в рамках примирения сторон.
За первые 11 месяцев 2023 года в Узбекистане произошло 8693 дорожно-транспортных происшествий, в которых погибли 2080 человек и 8055 получили травмы. В Сенате отмечали, что ДТП в основном вызваны «пренебрежением к установленной законодательством ответственности».