Shavkat Mirziyoyev 29-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Toshkent shahrida tirbandlik katta muammoga aylanib borayotgani qayd etdi.
Ayrim ko‘chalarda ish kunlari o‘rtacha 7−9 ballik, ba’zan 10 ballik tirbandliklar kuzatilmoqda, ba’zilariga 2 karra ko‘p yuklama tushayotgani ta’kidlandi.
Oqibatda kunning tig‘iz paytida manzilga borish uchun 2 barobar ko‘p vaqt sarflanmoqda.
Bosh vazir o‘rinbosari Achilbay Ramatov, Transport vazirligi, Toshkent shahar hokimligiga tizimli yondashgan holda tirbandliklar muammosi bo‘yicha takliflarni shakllantirish va prezidentga taqdimot qilish topshirildi.
“Shaharsozlik va yo‘l harakatiga mas’ul barcha bo‘g‘indagi rahbarlar „Shahar — piyodalar uchun“ degan shiorni o‘zining asosiy tamoyili qilib olishi shart. Bunda, jamoat transportiga har tomonlama ustunlik berilishi, avtomobillar esa hashamatga aylanishi kerak”, — dedi prezident.
Bir necha yil avval prezident yo‘l harakati tizimida piyodalar va velosipedchilarning ustuvorligini e’lon qilgan edi: “Piyodalar — velosipedchilar — jamoat transporti — shaxsiy avtomobillar”. Shunga qaramay, O‘zbekiston shaharlarida bu bayonotga zid loyihalar qayta-qayta paydo bo‘lmoqda.
“Gazeta.uz” shaharsozlik, transport harakatini to‘g‘ri tashkil etish va shaharni rivojlantirish mavzulariga ko‘plab materiallar e’lon qilgan. Siz ularni quyidagi havolalar orqali o‘qishingiz mumkin:

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 29 января поручил ответственным руководителям подготовить и представить ему предложения по решению проблемы пробок в столице, сообщает пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
По его словам, дорожное движение в Ташкенте становится большой проблемой. На некоторых улицах в будние дни средний трафик составляет 7−9 баллов, иногда доходит до 10 баллов, а на ряде улиц наблюдается двойная нагрузка. В результате в час пик дорога до места назначения занимает в два раза больше времени, отметил он.
Шавкат Мирзиёев поручил вице-премьеру Ачилбаю Раматову, Министерству транспорта и хокимияту Ташкента использовать системный подход и подготовить предложения по проблеме пробок, а затем представить их ему.
«Все руководители, отвечающие за градостроительство и дорожное движение, должны сделать своим главным принципом девиз „Город для пешеходов“. При этом общественный транспорт должен иметь всесторонний приоритет, а автомобили должны стать роскошью», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Несколько лет назад президент объявлял приоритет пешеходов и велосипедистов в системе дорожного движения: «Пешеходы — велосипедисты — общественный транспорт — личные автомобили». Несмотря на это, в городах Узбекистана вновь и вновь появляются проекты, которые противоречат этому заявлению.
«Газета.uz» посвятила большое количество материалов темам урбанистики, правильной организации дорожного движения и развития города. Можете ознакомиться с ними по ссылкам ниже: