Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) Yevropa mintaqasida qizamiq bilan kasallanish holatlari “tashvishli darajada oshgani” haqida xabar berdi, axborot Markaziy Osiyoni o‘z ichiga olgan. JSSTning Yevropa byurosi shoshilinch emlashga chaqirdi, deb yozmoqda BBC tashkilot bayonotiga tayanib.
2023-yilda JSSTning Yevropa mintaqasiga kiruvchi 53 ta davlatdan 40 tasida 42 mingdan ortiq qizamiq kasalligi qayd etilgan bo‘lsa, 2022-yilda bu ko‘rsatkich atigi 941 ta bo‘lgandi.
JSST so‘nggi oylarda qizamiq bilan kasallanish tezlashganini ta’kidladi va shoshilinch choralar ko‘rilmasa, o‘sish tendensiyasi davom etishini ma’lum qildi.
“Emlash bolalarni ushbu potensial xavfli kasallikdan himoya qilishning yagona yo‘li hisoblanadi. Barcha davlatlar qizamiqni yo‘q qilish yo‘lidagi taraqqiyotga tahdid soluvchi epidemiyalarni tezda aniqlashga va ularga zudlik bilan javob berishga tayyor bo‘lishlari muhim”, — dedi JSST Yevropa direktori Xans Klyuge.
JSST kasallanishning bunday o‘sishini 2020−2022-yillarda Yevropa mintaqasi mamlakatlarida emlash qamrovining pasayishi bilan izohladi. Muntazam immunizatsiya ishlari COVID-19 pandemiyasi tufayli to‘xtatilgan. JSST hisob-kitoblariga ko‘ra, bu davrda 1,8 milliondan ortiq chaqaloq qizamiqqa qarshi emlanmagan.
Tashkilotning ta’kidlashicha, qizamiq bilan kasallanish holatlari hatto ilgari ushbu kasallik ortiq kuzatilmay qo‘ygani haqida e’lon bergan mamlakatlarda ham qayd etilmoqda. Qizamiq barcha yosh guruhlariga ta’sir qiladi, ammo, umuman olganda, beshta holatdan ikkitasi 1 yoshdan 4 yoshgacha bo‘lgan bolalar va har beshinchi holatdan biri 20 yoshdan oshgan kattalardir.
Markaziy Osiyodagi vaziyat
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili O‘zbekistonda qizamiq bilan kasallanish bo‘yicha 1026 ta holat qayd etilgan. Bu 2022-yilga nisbatan 128 baravar ko‘p, o‘sha yili bu raqamlar bor-yo‘g‘i 8 ta edi. Kasallikning yuqori darajasi (400 dan ortiq holatlar) 1 yoshgacha bo‘lgan bolalarda kuzatilmoqda, ularning ko‘pchiligi vaksinaning bitta bo‘lsa ham dozasini olmagan.
qizamiq, жсст
O‘zbekistonda qizamiq bilan kasallanish holati bo‘yicha JSST ma’lumotlari.
Noyabr oyi oxirida O‘zbekiston Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi qo‘mitasi Namangan viloyatida qizamiq bilan kasallangan bolalar soni keskin oshganini tasdiqlagandi. 2023-yilning yanvar-noyabr oylarida viloyatda 735 ta holat qayd etilgan.
O‘tgan yil davomida Markaziy Osiyo davlatlaridan qizamiq bilan kasallanishning eng ko‘p soni Qozog‘istonda qayd etilgan: 13 662 ta (2022-yilda 4 ta bo‘lgan). Qirg‘iziston 5486 ta (23) holat bilan ikkinchi o‘rinda.
Tojikistonda qizamiq bilan kasallanish bo‘yicha 294 ta holat qayd etilgan, bu 2022-yilga nisbatan (451 ta holat) kamdir. Turkmaniston bo‘yicha ma’lumotlar keltirilmagan.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила о «тревожном росте» случаев заболевания корью в европейском регионе, включающим страны Центральной Азии. Европейское бюро ВОЗ призвало провести срочную вакцинацию, сообщает BBC News со ссылкой на заявление организации.
В прошлом году в 40 из 53 государств, которые входят в европейский регион ВОЗ, было зарегистрировано более 42 тысяч случаев заболевания кори, тогда как в 2022-м — всего 941.
ВОЗ отмечает, что заболеваемость корью ускорилась в последние месяцы и заявляет, что тенденция к росту сохранится, если не принять срочные меры.
«Вакцинация — единственный способ защитить детей от этого потенциально опасного заболевания. Очень важно, чтобы все страны были готовы оперативно выявлять вспышки, которые ставят под угрозу достигнутые успехи в деле элиминации кори, и своевременно реагировать на них», — сказал директор Европейского бюро ВОЗ Ханс Клюге.
Такой подъём заболеваемости в ВОЗ объясняют снижением охвата вакцинацией в странах европейского региона в 2020—2022 годы. Проведению плановой иммунизации помешала пандемия COVID-19. По оценкам ВОЗ, более 1,8 миллиона младенцев не были привиты от кори в этот период.
Случаи кори регистрируют даже в странах, которые ранее объявили об элиминации этого эндемичного заболевания, подчёркивает организация. Корь распространяется среди всех возрастных групп, но в целом, два из пяти случаев — это дети в возрасте от 1 до 4 лет, а каждый пятый случай — взрослые старше 20 лет.
Ситуация в Центральной Азии
По данным ВОЗ, в Узбекистане в прошлом году зарегистрировали 1026 случаев кори. Это в 128 раз больше, чем в 2022 году, когда их было всего 8. Высокая заболеваемость (свыше 400 случаев) наблюдается у детей до 1 года, многие из которых не получили ни одной дозы вакцины.
Данные ВОЗ о ситуации с заболеваемостью корью в Узбекистане.
В конце ноября Комитет санэпидблагополучия Узбекистана подтверждал резкий рост числа детей, заразившихся корью в Наманганской области. С января по ноябрь 2023 года в этом регионе было зарегистрировано 735 случаев кори.
Наибольшее число случаев кори за прошлый год из стран Центральной Азии зарегистрировано в Казахстане: 13 662 случая (4 — в 2022-м). На втором месте находится Кыргызстан c 5486 случаями (23).
В Таджикистане зафиксировано 294 случая кори, что ниже, чем в 2022 году (451 случай). Данных по Туркменистану не приводится.