Chorshanba kuni ertalab Toshkent havosining ifloslanishi yana “zararli” darajaga yetdi. Soat 9:00 da shahar havosidagi mayda РМ2,5 zarrachalarining miqdori o‘rtacha 119 mkg/m3 ni tashkil etdi, bu Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiyalaridan 23,8 baravar (5 mkg/m3) yuqori, deb xabar qildi O‘zgidromet.
O‘zgidromet hududida joylashgan havo sifatini avtomatik monitoring qilish stansiyasi ma’lumotlari, Yunusobod tumani.O‘zgidromet hududida joylashgan havo sifatini avtomatik monitoring qilish stansiyasi ma’lumotlari, Yunusobod tumani.
Chilonzor tumani Xalqlar do‘stligi maydonidagi stansiya ma’lumotlari.Chilonzor tumani Xalqlar do‘stligi maydonidagi stansiya ma’lumotlari.
Kecha kechki paytda (soat 20:00 da) RM2,5 ko‘rsatkichi 51 mkg/m3 yoki JSST tavsiyalaridan 10,2 baravar yuqori edi.
Ertalab havodagi РМ10 zarralari (127 mkg/m3) va uglerod oksidi (2,7 mg/m3) miqdori sanitariya me’yorlari va qoidalariga muvofiq ruxsat etilgan maksimaldan oshmadi.
IQAir xalqaro xizmati reytingida Toshkent havo ifloslanishi bo‘yicha dunyoda 8-o‘rinni egalladi.
havo sifati, toshkent
Tahririyatdan: Rasmiylar sukut saqlashda davom etmoqda
O‘zbekiston rasmiylari yaqinda — jurnalistlar va jamoatchilikning bir necha bor so‘rovlaridan so‘ng — havo sifati bilan bog‘liq muammo borligini rasman tan oldi va vaziyatni yaxshilash bo‘yicha bir qator chora-tadbirlarni (ulardan ba’zilari aholi bilan muhokama qilinishi kerak) sanab o‘tdi.
Biroq ifloslangan havo sharoitida qanday yo‘l tutish bo‘yicha tavsiyalarni e’lon qilish va bu bilan aholini muntazam ravishda xabardor etish (ob-havo hodisalari to‘g‘risida ogohlantirishlarda bo‘lgani kabi) hali yo‘lga qo‘yilmadi.
Toshkent sharoitida РМ2,5 bo‘yicha yuqori ko‘rsatkich nimani anglatishi, havoni aynan qanday manbalar ifloslantirayotgani va havo toza bo‘lishi uchun qanday choralar ko‘rila boshlangani haqida hech qanday izoh yo‘q.
IQAir sayti, agar havo zararli bo‘lsa, ochiq havodagi mashg‘ulotlardan tiyilish, tibbiy niqob kiyish, ichkaridagi oynalarni yopish va havo tozalagichdan foydalanishni tavsiya qiladi.

Загрязнение воздуха в Ташкенте утром в среду снова достигло «вредного» уровня. На 9:00 содержание мелкодисперсных частиц РМ2,5 в воздухе составило в среднем по городу 119 мкг/м3, что превышает рекомендации Всемирной организации здравоохранения в 23,8 раза (5 мкг/м3), сообщил Узгидромет.
Данные автоматической станции мониторинга качества воздуха на территории Узгидромета в Юнусабадском районе.Данные автоматической станции мониторинга качества воздуха на территории Узгидромета в Юнусабадском районе.
Данные станции на площади Дружбы народов в Чиланзарском районе.Данные станции на площади Дружбы народов в Чиланзарском районе.
Накануне вечером (на 20:00) показатель РМ2,5 составил 51 мкг/м3, или в 10,2 раза выше рекомендаций ВОЗ.
Содержание частиц РМ10 (127 мкг/м3) и оксида углерода (2,7 мг/м3) в воздухе утром не превысило предельно допустимой концентрации согласно отечественным санитарным нормам и правилам.
В рейтинге международного сервиса IQAir Ташкент находился на 8-м месте в мире по загрязнению воздуха.
качество воздуха, ташкент
Министерство экологии на днях признало наличие проблемы с качеством воздуха и перечислило ряд мер (некоторые из них нуждаются в обсуждении с населением) по улучшению ситуации.
Однако регулярное оповещение жителей с публикацией рекомендаций о том, как себя вести в условиях загрязнённого воздуха (как это делается при оповещениях о погодных явлениях), в стране пока не налажено.
Необходимо регулярное разъяснение того, что означает высокий показатель PM2,5 в условиях Ташкента и какие конкретно источники загрязняют воздух.
Сайт IQAir рекомендует при вредном воздухе избегать нагрузок на улице, носить маску, закрывать окна в помещениях и использовать очиститель воздуха.