Jahon banki O‘zbekistonning 2023-yilgi iqtisodiy o‘sishini 5,5 foizga baholadi. Yaqin ikki yil uchun mamlakat yalpi ichki mahsuloti hajmi bo‘yicha ham shunday prognoz berildi. Bu haqda har chorakda chop etiladigan “Jahon iqtisodiyoti istiqbollari” hisobotining so‘nggi sonida so‘z boradi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yil boshida Jahon banki O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sishini 4,9 foiz darajasida prognoz qilgan bo‘lsa, iyun oyida ko‘rsatkichni 5,1 foizga, oktabr oyida esa 5,5 foizga yaxshilagan edi.
Yevropa va Markaziy Osiyodagi iqtisodiy vaziyatga baho
Jahon banki ma’lumotlariga ko‘ra, Yevropa va Markaziy Osiyoda (YeMO) iqtisodiy o‘sish 2022-yildagi 1,2 foizdan 2023-yilda 2,7 foizgacha oshgan. O‘sishning bunday tezlashishiga ichki talabning kengayishi (budjetni qo‘llab-quvvatlashning qo‘shimcha choralari tufayli), mehnat bozoridagi barqaror vaziyat hamda Rossiya va Ukrainadagi yangilangan o‘sish sabab bo‘ldi.
Biroq, agar biz ushbu davlatlar va Turkiyani hisobga olmasak, 2023-yilda YeMO mintaqasida iqtisodiy o‘sish 1,8 foiz darajasida sezilarli sekinlashgan. Sekinlashish mintaqaning barcha hududlari bo‘ylab tarqalgan va umumiy iqtisodiyotning 78 foiziga ta’sir ko‘rsatgan.
iqtisodiy o‘sish, jahon bankı
Yevrohududdagi zaif tashqi talabning ta’siri, ayniqsa, Markaziy Yevropa (submintaqalar orasida eng zaif o‘sish — 0,7 foiz) va G‘arbiy Bolqonda sezilarli bo‘ldi.
Iqtisodiy o‘sish Janubiy Kavkazda ham sekinlashdi, lekin Markaziy Osiyoda tezlashdi. Pul o‘tkazmalari oqimi Armaniston, Qirg‘iziston va Tojikistonda talabni saqlab qolishda muhim rol o‘ynadi.
Sharqiy Yevropada iqtisodiy o‘sish ko‘rsatkichlari ijobiy qiymatlarga qaytdi. Shunday qilib, Ukrainada o‘sish sur’ati 4,8 foizni tashkil etdi. Ushbu ijobiy tendensiyaga qaramay, Ukrainaning 2023-yildagi ishlab chiqarish hajmi Rossiyaning mamlakatga bostirib kirishidan oldingi darajadan 30 foiz pastroq ko‘rsatkichda qoldi.
Energiya va oziq-ovqat narxlari bosimi pasaygani sababli mintaqadagi inflyatsiya sekinlashdi, lekin hali ham aksariyat mamlakatlarda maqsadli ko‘rsatkichdan yuqoriligicha qolmoqda.
“Sust iqtisodiy faollik va inflyatsiyaning sekinlashuvi fonida ko‘plab mamlakatlarda asosiy stavkalar maksimal darajaga yetdi, bu esa ayrim markaziy banklarning stavkalarni pasaytirishni boshlashiga turtki bo‘ldi”, — deya qayd etdi Jahon banki va Turkiya hamda Rossiya pul-kredit siyosatida keskinlashuv siklini boshlaganini qo‘shimcha qildi.
Prognoz
YeMO mintaqasida iqtisodiy o‘sish 2024-yilda 2,4 foizgacha pasayishi, 2025-yilda esa 2,7 foizgacha o‘sishi kutilmoqda. Ushbu o‘sishning asosiy omillari inflyatsiya bosimini yumshatish bilan qo‘llab-quvvatlanadigan xususiy iste’mol, shuningdek, yevro hududi iqtisodiyotining bosqichma-bosqich tiklanishi bilan rag‘batlantirilgan eksport hisoblanadi.
“Biroq Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi bilan bog‘liq noaniqlik mintaqa istiqbollarini belgilashda muhim rol o‘ynaydi. Bu ikki davlatni hisobga olmasa, mintaqadagi o‘sish sur’atlari joriy yilda 3,1 foizga, 2025-yilda esa 3,7 foizgacha tezlashishi kutilmoqda”, — deya ta’kidlanadi Jahon banki prognozida.
Aksariyat YeMO mamlakatlari inflyatsiyaning prognoz qilinayotgan pasayishi sharoitida pul-kredit siyosatini yumshatishda davom etishi mumkin. Biroq, bank tahlilchilarining ta’kidlashicha, kutilayotgan budjet konsolidatsiyasi bu istiqbollarni yopib ketadi.
Pandemiyaning davom etayotgan oqibatlari va Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi tufayli mintaqadagi o‘sish pandemiyadan oldingi tendensiyalardan past bo‘lishi kutilmoqda. Jahon banki ma’lumotlariga ko‘ra, YeMO mintaqasida aholi jon boshiga daromad darajasining yaqinlashuv sur’ati sekin darajada qolishi kutilmoqda, shu sababli aholi jon boshiga o‘rtacha daromad darajasi 2025-yilda Yevropa Ittifoqi ko‘rsatkichining atigi 24 foizini tashkil etadi.
Xatarlar
“Mintaqa prognozida xavf balansi hali ham past darajadagi o‘sish sur’atlariga bog‘liq. Yaqin Sharqdagi mojaroning kuchayishi energiya narxining oshishiga, moliyalashtirish shartlarining keskinlashishiga olib kelishi va ishonch darajasiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin”, — deya ta’kidladi tahlilchilar.
“Mintaqadagi geosiyosiy xatarlar, jumladan, Rossiya Federatsiyasining Ukrainaga bostirib kirishi oqibatida yuzaga kelgan mojaroning kuchayish xavfi yuqori hisoblanadi va sodir bo‘lishi ham mumkin, bu esa shundoq ham katta bo‘lgan inson resurslari va iqtisodiy yo‘qotishlarni yanada kuchaytiradi”, — deya ogohlantirdi Jahon banki.
“Kutilganidan yuqori inflyatsiya sharoitida pul-kredit siyosati uzoq vaqt davomida qattiqroq ko‘rinishda qolishi mumkin. Mintaqaning asosiy savdo sherigi bo‘lgan yevrohududda iqtisodiy tiklanishning kutilganidan sekinroq kechishi mintaqadagi faollikka ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin”, — deyiladi xabarda.
“Bundan tashqari, Xitoyda iqtisodiy o‘sish sur’atlarining sezilarli darajada pasayishi yoki Rossiyadan pul o‘tkazmalari hajmining kutilganidan keskinroq qisqarishi Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz mamlakatlari uchun noqulay tashqi omillar sifatida xizmat qilishi mumkin”, — deya xulosa qildi Jahon banki.

Всемирный банк оценил экономический рост Узбекистана в 2023 году в 5,5%. Аналогичный прогноз ВБ даёт для внутренного валового продукта страны и в ближайшие два года. Об этом говорится в свежем докладе «Перспективы мировой экономики», который издаётся ежеквартально.
Отметим, что в начале прошлого года ВБ прогнозировал рост экономики Узбекистана по его итогам на уровне 4,9%, однако уже в июне улучшил прогноз до 5,1%, а в октябре — до 5,5%.
Оценка экономической ситуации в Европе и Центральной Азии
По данным ВБ, в 2023 году темпы экономического роста в Европе и Центральной Азии (ЕЦА) повысились до 2,7% по сравнению с 1,2% в 2022 году. Такое ускорение роста было обусловлено расширением внутреннего спроса (благодаря дополнительным мерам бюджетной поддержки), устойчивой конъюнктурой на рынке труда и возобновлением роста в России и Украине.
Однако если исключить эти страны и Турцию, в 2023 году в регионе ЕЦА наблюдалось заметное замедление темпов экономического роста, которые составили, по оценкам, 1,8%, подчеркнули в ВБ. Это замедление было повсеместным и затронуло 78% экономик региона.
Влияние слабого внешнего спроса в еврозоне было особенно заметным в Центральной Европе, где рост был пониженным и составил 0,7% (самый низкий уровень среди субрегионов), а также на Западных Балканах.
Темпы экономического роста также замедлились на Южном Кавказе, но ускорились в Центральной Азии. Приток денежных переводов сыграл важную роль в поддержании спроса в Армении, Кыргызстана и Таджикистана.
В Восточной Европе показатели экономического роста вернулись в зону положительных значений. Так, в Украине темпы роста составили 4,8%. Несмотря на эту положительную тенденцию, объем производства в Украине в 2023 году оставался на уровне, который на 30% ниже, чем до начала российского вторжения в страну.
На фоне снижения давления цен на энергоносители и продовольствие в регионе отмечается замедление роста общей инфляции, но она остаётся выше целевого уровня в большинстве стран.
«В условиях вялой экономической активности и замедления инфляции ключевые процентные ставки во многих странах, судя по всему, достигли максимальных значений, что подтолкнуло некоторые центральные банки начать снижение ставок», — отметили в ВБ, добавив, что при этом Турция и Россия запустили цикл ужесточения денежно-кредитной политики.
Прогноз
В регионе ЕЦА в 2024 году ожидается снижение роста до 2,4%, а в 2025 году — укрепление до 2,7%. Основными факторами такого роста являются частное потребление, которое поддерживается ослаблением инфляционного давления, а также экспорт, стимулируемый постепенным восстановлением экономики в зоне евро.
«Однако неопределённость из-за российского вторжения в Украину играет важную роль в определении перспектив региона. Без учёта этих двух стран в этом году ожидается ускорение темпов роста в регионе до 3,1%, а в 2025 году — до 3,7%», — подчеркнули в ВБ.
В большинстве стран ЕЦА, вероятнее всего, продолжится смягчение денежно-кредитной политики на фоне прогнозируемого снижения инфляции. Однако ожидаемая бюджетная консолидация омрачает эти перспективы, подчеркнули аналитики банка.
Как ожидается, темпы роста в регионе останутся ниже тренда, отмечавшегося до пандемии, из-за сохраняющихся последствий пандемии и вторжения России в Украину. Ожидается, что темпы сближения по уровням доходов на душу населения в регионе ЕЦА будут оставаться медленными, при этом в 2025 году средний уровень доходов на душу населения достигнет лишь 24% от значения этого показателя в ЕС, считают в ВБ.
«Соотношение рисков в прогнозе по региону по-прежнему смещено в сторону снижения темпов роста. Эскалация конфликта на Ближнем Востоке может привести к росту цен на энергоносители, ужесточению условий финансирования и негативно повлиять на уровень доверия», — отметили аналитики.
«Геополитические риски в регионе, включая эскалацию конфликта, вызванного вторжением Российской Федерации в Украину, высоки и могут реализоваться, что усугубит и без того тяжёлые людские и экономические потери», — предупредили в ВБ.
В условиях более высокой, чем предполагалось, инфляции денежно-кредитная политика может оставаться более жёсткой в течение более длительного времени. Более медленное, чем ожидалось, восстановление экономики в еврозоне, основном торговом партнёре региона, также может оказать негативное влияние на активность в регионе, считают в банке.
«Кроме того, более значительное замедление темпов экономического роста в Китае или более резкое, чем ожидалось, сокращение объёма денежных переводов из России могут действовать в качестве неблагоприятных внешних факторов для стран Центральной Азии и Южного Кавказа», — резюмировали в ВБ.