Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida qonun ustuvorligini ta’minlash hal qiluvchi ahamiyatga ega, dedi prezident Shavkat Mirziyoyev prokuratura organlari xodimlariga kasb bayrami (8-yanvar) bilan yo‘llagan tabrigida.
“Qonun hukmron bo‘lgan jamiyatda albatta adolat, siyosiy-ijtimoiy barqarorlik, iqtisodiy o‘sish va yuksalish bo‘ladi, inson qadri, huquq va manfaatlari ta’minlanadi, — dedi u.
Prezident so‘nggi yillarda prokuratura sohasini tubdan isloh etish, ochiqlik va adolatga asoslangan, fuqarolar va jamiyat manfaatiga xizmat qiladigan, xalqparvar qarorlar qabul qilish, o‘z nazariy va amaliy maktabiga, fidoyi va professional xodimlar korpusiga ega bo‘lgan tizimni shakllantirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
“Prokuratura tizimi ham, odamlarimizning unga nisbatan munosabati ham o‘zgarmoqda. Bugungi kunda el-yurtimiz prokuratura timsolida „jazolovchi idorani“ emas, balki aholi va tadbirkorlarning buzilgan huquqlarini tiklashga ko‘maklashadigan, ularning dardiga sherik, madadkor bo‘lishga harakat qiladigan xalqparvar tuzilmani ko‘rmoqda”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘tgan yetti yilda prokuratura organlari tomonidan 2 millionga yaqin murojaat ijobiy hal etilib, 300 mingdan ortiq fuqaroning buzilgan huquqlari tiklangani, 148 mingga yaqin tadbirkorning muammolariga yechim topilgani ham tasdiqlaydi, dedi u.
Mazkur davrda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tomonidan o‘tgan davrda 53 mingdan ziyod huquqbuzarlik va jinoyatga chek qo‘yildi, davlat va jamiyat manfaatlariga yetkazilgan 4,7 trillion so‘m zarar undirildi, 15 mingdan ortiq shaxsning faoliyatiga qonuniy tus berilib, ularning tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tishi ta’minlandi.
“Qonun — ustuvor, jinoyatga jazo muqarrar” degan ezgu tamoyil asosida qonuniylikni ta’minlash borasidagi ishlar hal qiluvchi bosqichga kirmoqda, deya ta’kidladi prezident.
Qachon odamlarimiz hayotida xotirjamlik, ro‘zg‘orida farovonlik va halovat bo‘ladi, qachon ularda ertangi kunga ishonch ortadi? Qachonki, yurtimizda qonunlar qog‘ozda emas, balki amalda qat’iy bajarilgan, islohotlar har bir xonadon, har bir mahallaga kirib, yurtdoshlarimiz ularning amaliy samarasini o‘z kundalik hayotida his etgan taqdirda bu maqsadga to‘la erishish mumkin, — dedi davlat rahbari.
“Xalqimizning og‘irini yengil qilish, yangi ish o‘rinlari yaratish, kambag‘allikka qarshi kurashishga qaratilgan dasturlarimiz ijrosini izchil tashkil etish, atrof-muhit, tabiiy boyliklar va madaniy merosimizni ko‘z qorachig‘idek asrash, tibbiyot, ta’lim kabi sohalardagi islohotlarimizni davom ettirish va bu borada qonun buzilishiga murosasiz bo‘lish — prokuratura xodimlarining konstitutsiyaviy burchi va eng asosiy vazifasidir”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, “korrupsiyaga qarshi kurashish jarayoni umumxalq harakatiga aylanayotgan bugungi kunda prokuratura xodimlariga alohida jonbozlik ko‘rsatib, o‘z tashabbuslari bilan barchaga namuna bo‘lishlariga” ishonch bildirdi.

Обеспечение верховенства закона имеет решающее значение на пути строительства Нового Узбекистана, заявил президент Шавкат Мирзиёев в поздравлении работникам органов прокуратуры с профессиональным праздником (8 января).
«В обществе, где правит закон, всегда будут справедливость, общественно-политическая стабильность, экономический рост и развитие, будут обеспечены защита прав, интересов и достоинства человека», — подчеркнул он.
Президент отметил, что за последние годы проводится «большая работа по кардинальному реформированию прокуратуры, созданию системы, основанной на открытости и справедливости, которая служит интересам граждан и общества, принимает гуманные решения».
«С изменениями в системе прокуратуры меняется и отношение к ней людей. Сегодня наши граждане видят в прокуратуре не карательный орган, а народную структуру, способствующую восстановлению нарушенных прав населения и предпринимателей, которая стремится всегда помочь и поддержать», — заявил Шавкат Мирзиёев.
За последние семь лет органами прокуратуры было положительно решено около 2 миллионов обращений, восстановлены нарушенные права более 300 тысяч граждан, разрешено около 148 тысяч проблем предпринимателей, перечислил он.
Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре за этот период пресёк более 53 тысяч правонарушений и преступлений и добился возмещения 4,7 трлн сумов ущерба, причинённого государству и обществу. Бюро принудительного исполнения за минувший год обеспечило исполнение судебных актов на 36 трлн сумов.
Сейчас усилия «по обеспечению законности в стране на основе благородных принципов верховенства закона и неотвратимости наказания выходят на решающий этап», продолжил президент.
«Только тогда наш народ будет жить спокойно и в семьях воцарятся мир и благополучие, появится уверенность в завтрашнем дне, когда в нашей стране будут строго соблюдаться законы — не на бумаге, а на деле, и эта цель полностью достижима, если реформы затронут каждый дом, каждую махаллю, наши соотечественники ощутят их практический результат в своей повседневной жизни», — отметил глава государства.
«Быть непримиримыми поборниками закона, делать все, чтобы жизнь нашего народа стала легче, создавать новые рабочие места, организовать последовательную реализацию программ, направленных на борьбу с бедностью, обеспечить надёжную защиту окружающей среды, наших природных богатств и культурного наследия, продолжение реформ в таких сферах, как медицина, образование — это конституционный долг и основная задача сотрудников органов прокуратуры», — добавил он.
Шавкат Мирзиёев также выразил уверенность, что «сегодня, когда противодействие коррупции в нашей стране становится общенациональным движением, работники органов прокуратуры проявят особую решимость и своими инициативами послужат примером для всех».