O‘zbekistonda endi qattiq maishiy chiqindilar bo‘yicha ko‘rsatilgan xizmatlardan qarzi bor shaxs, elektr energiyasi uchun pul to‘lolmaydi. Bu norma O‘zbekiston prezidentining 2024-yil 4-yanvarda imzolangan “Chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ularning ekologik vaziyatga salbiy ta‘sirini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi [PF-5-sonli] farmonida belgilangan.
Unga ko‘ra, chiqindi xizmatlari uchun oylik to’lovlardan qarzdorligi bo’lgan abonentlarni SMS orqali xabardor qilib boriladi.
Shuningdek, qarzdorlik vujudga kelganligi to’g‘risida oldindan elektron to’lov tizimlari orqali ogohlantirilgandan keyin to’lovlar amalga oshirilmagan taqdirda abonentlar chiqindi xizmatlari bo’yicha qarzdorlikni bartaraf etmaganiga qadar ularning elektr energiyasi uchun to’lovlarini qabul qilishni vaqtinchalik cheklash amaliyotini joriy etiladi (elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimiga ulanmagan hududlar bundan mustasno). Bunda:
1-bosqichda 2024-yilning 1-iyunidan boshlab Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyatlar markazlarida chiqindi xizmatlari bo‘yicha 6 oy davomida shakllangan qarzdorlik uchun;
2-bosqichda 2024-yilning 1-noyabridan respublikaning barcha hududida chiqindi xizmatlari bo‘yicha 3 oy davomida shakllangan qarzdorlik uchun;
3-bosqichda 2025-yilning 1-yanvaridan e‘tiboran respublikaning barcha hududida chiqindi xizmatlari bo‘yicha 1 oylik qarzdorlik uchun elektr energiyasiga to‘lovni amalga oshirishda cheklovlar o‘rnatiladi.
“Oddiy aytganda, axlat uchun pul to‘lamagan qorong‘ida o‘tiradi”, — deya tushuntirdi Energetika vazirligi matbuot kotibi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 января подписал указ о мерах по совершенствованию системы обращения с отходами и снижению их негативного воздействия на экологическую ситуацию. Копия документа есть у «Газеты.uz».
Согласно указу, потребителей планируется оповещать по SMS о наличии задолженности за вывоз твёрдых бытовых отходов. Если после предупреждения она не будет оплачена, то начнут вводить временные ограничения на приём оплаты за электроэнергию.
Такой порядок вступит в силу в Ташкенте, Нукусе и других областных центрах с 1 июня 2024 года при наличии долгов по мусору, накопившихся за шесть месяцев.
С 1 ноября практика распространится на весь Узбекистан, а ограничивать оплату за электричество начнут при наличии долгов за вывоз ТБО за 3 месяца.
С 1 января 2025 года будут введены ограничения на оплату электроэнергии за 1-месячную задолженность по мусору во всех регионах.
«Проще говоря, тот, кто не платит за мусор, будет сидеть в темноте», — объяснил нововведение пресс-секретарь Министерства энергетики Хасан Тошхужаев.
Эти ограничения не коснутся долгов, накопившихся до 31 декабря 2023 года.
Для технического обеспечения биллинговых систем и своевременной оплаты услуги по вывозу ТБО 1% средств, поступивших по тарифу на мусор, будут перечисляться на счёт «Региональных электрических сетей» и Республиканского центра организации работ санитарной очистки.
В декабре 2020 года сообщалось, что для снижения дебиторской задолженности плату за вывоз мусора в Ташкенте могут включить в состав тарифа за использованную потребителями электроэнергию. Однако этот порядок не внедрили.
В начале января плата за вывоз мусора для населения и организаций в Ташкенте повысилась в 1,5−1,6 раза: за каждого проживающего человека в месяц — с 4500 до 7500 сумов, за кубометр для бюджетных и хозрасчётных организаций — с 53 986 до 89 966 сумов.