2024-yil 1-apreldan tarkibida shakar yoki shirinlashtiruvchilar bo‘lgan gazlangan ichimliklarga, shuningdek, energetik ichimliklarga aksiz solig‘i joriy etiladi. Buni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar qonun hujjatlariga Soliq va budjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari qabul qilinganligi munosabati bilan 28-dekabr kuni prezident tomonidan imzolangan qonun bilan kiritildi.
Hujjatga ko‘ra:
• tarkibida shakar yoki boshqa shirinlashtiruvchi yoki xushbo‘ylashtiruvchi moddalar bo‘lgan hamda iste’mol qadog‘iga qadoqlangan gazlangan ichimliklarga (energetik va tonik ichimliklar bundan mustasno) litriga 500 so‘m miqdorida aksiz solig‘i belgilanadi;
• ️energetik va tonik ichimliklar litri uchun esa 2000 so‘m.
Ushbu norma “Gazeta.uz” noyabr oyida o‘rgangan qonun loyihasida ham mavjud edi. Qayd etilishicha, bu to‘lovni ortiqcha iste’mol qilish natijasida kasalliklar, jumladan, qandli diabet kabi kasalliklarning ko‘payishini hisobga olgan holda joriy etish taklif etilgan. Bunday soliq 50 dan ortiq mamlakatlarda (Fransiya, Vengriya, Buyuk Britaniya va boshqalarda) mavjud. Aksiz solig‘idan tushgan mablag‘lar Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltiriladi.
Kontekst
Taklif etilayotgan normani muhokama qilish maqsadida 20-dekabr kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligida vazir o‘rinbosari Ahadbek Haydarov va Elmira Bositxonova boshchiligidagi Sog‘liqni saqlash vazirligi vakillari hamda ichimlik ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi. O‘sha kuni bo‘lib o‘tgan muhokamalarni Spot batafsil yoritdi.
Uchrashuvda Sog‘liqni saqlash vazirligi vakillari energetik ichimliklar dastlab sportchilar uchun mo‘ljallanganini ta’kidlagan. Hozirgi kunda energetik ichimliklar yoshlar va yosh bolalar, xususan 25 yoshgacha bo‘lgan va ongli qaror qabul qila olmaydigan odamlar orasida reklama qilinmoqda. Aytilishicha, oqibatda bu yoshlarning bunday ichimliklarga o‘rganib qolishiga olib kelib, ularning salomatligiga jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
“Eng muhimi, energetik ichimliklar iste’molining zararli ta’sirining oldini olish maqsadida Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ortiqcha iste’molni va ichimlikni olish imkoniyatini kamaytirish uchun [shakarli alkogolsiz ichimliklarga] aksiz solig‘ini qo‘llashni tavsiya qiladi”, — degan Sog‘liqni saqlash vazirligi xodimi.
Alkogolsiz ichimliklar va sharbatlar ishlab chiqaruvchilar uyushmasi rahbari Alfiya Musinaning O‘zbekistonda energetik va gazlangan ichimliklarning salbiy ta’siri bo‘yicha olib borilgan tadqiqotlar haqidagi savoliga vazirlik xodimi Sog‘liqni saqlash vazirligida mamlakatdagi muammoni o‘rganib chiqishga yetarlicha vaqt bo‘lmaganini qayd etib, JSST tomonidan yig‘ilgan xalqaro tajriba mavjudligini, bunga qo‘shimcha isbot shart emasligini ta’kidlagan.
Sog‘liqni saqlash va strategik rivojlanish instituti direktori Nodira Alixonovaning aytishicha, aksiz solig‘ining joriy etilishi aholi, ayniqsa, bolalar va o‘smirlar o‘rtasida ovqatlanishni muvozanatlashtirishning bir yo‘li xolos.
“Tadqiqot o‘tkazish, ayniqsa, ko‘plab respondentlarni qamrab olgan epidemiologik tadqiqotlar juda qimmat bo‘lib, bir tomondan, har bir mamlakat ham bunga qodir emas. Boshqa tomondan, nima uchun mazkur tadqiqotlarni takrorlashimiz kerakligi umuman tushunarsiz. Dunyoda bunday tadqiqotlar shunchalik ko‘pki, menimcha, bu narsa allaqachon haqiqat sifatida yozib bo‘lingan”, — degan u.
Biznes vakillari qandli diabet va semirishga qarshi kurashishda faqat gazlangan ichimliklarga aksiz solig‘i joriy etilib, tarkibida shakar mavjud bo‘lgan boshqa mahsulotlar e’tibordan chetda qoldirilayotgani tufayli yuz berayotgan diskriminatsiyaga qarshi chiqdi. Ular aholi salomatligini mustahkamlashga kompleks va tizimli yondashish zarurligini ta’kidladi, chunki aksiz solig‘ini joriy etish JSST tomonidan tavsiya etilgan 20 ta chora-tadbirdan biri hisoblanadi.
Gazlangan ichimliklar ishlab chiqaruvchilar rivojlangan mamlakatlarda cheklov choralari joriy etilishidan oldin qator tadqiqotlar olib borilib, sanoat vakillari bilan uchrashuvlarda muammo muhokama qilinishini ta’kidlagan. Masalan, biznes vakillari aksiz solig‘i joriy etilishi haqida Oliy Majlisda 2024-yil uchun Davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun loyihasi ko‘rib chiqilayotganidagina xabar topdi. Qonun loyihasi Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida e’lon qilinmadi.
Tadqiqotlarning qimmatligi tufayli xususiy sektor Euromonitor kompaniyasining O‘zbekistonda qadoqlangan mahsulotlarni iste’mol qilish bo‘yicha tadqiqoti natijalarini sotib olgani va taqdim etishga tayyorligini bildirgan. Biroq, Elmira Bositxonova mutaxassislar ishlab chiqaruvchilar xohlagan gaplarni aytishini ta’kidlab, taklifni rad etgan.
Coca-Cola mahalliy kompaniyasining moliyaviy direktori Sayed Adil Jafrining so‘zlariga ko‘ra, kompaniya investitsiyalarni 3−4 yil oldindan rejalashtiradi. Xususan, hozir Samarqand va Namangandagi zavodlar qurilishiga sarmoya kiritilmoqda. Qo‘shimcha soliqlarning joriy etilishi xarajatlarga ta’sir qilib, narxlarni oshirishga to‘g‘ri keladi, bu esa sotuv hajmini kamaytiradi va umuman biznesga salbiy ta’sir qiladi.
“Bunday vaziyatda … biz balki Samarqand va Namanganga sarmoya kiritmasligimiz kerakdir? Biz keyingi uch yilda deyarli 200 mln dollar sarmoya kiritamiz, so‘nggi uch yilda esa 150 mln dollar sarmoya kiritganmiz. Bunday vaziyatda tadbirkor sifatida rejalarimizni qayta ko‘rib chiqishga majburmiz”, — degan u.
Sayed Adil Jafri bitta sohani diskriminatsiya qilmaslikka, balki bu chorani shakar iste’molining barcha manbalariga tatbiq etishga chaqirgan.
Bositxonova vazirlik pozitsiyasini 108 ta davlatda joriy etilgan aksiz solig‘i va gazlangan ichimliklarning televizordagi agressiv reklamasi bo‘yicha JSST tavsiyasi bilan izohlagan. Shundan so‘ng Sog‘liqni saqlash vazirligining bir mutaxassisidan tashqari barcha vakillari vazir bilan uchrashuv sabab, yig‘ilishni tark etdi, deb yozadi Spot.
PepsiCo Bottler in Uzbekistan`ning innovatsiyalar bo‘yicha direktori Muzaffar Solijonovning aytishicha, PepsiCo va Coca-Cola`ning 2026-yilgacha bo‘lgan sarmoyalari miqdori kamida 150 mln dollarni, besh yillik muddatda esa 250 mln dollarni tashkil etadi.
“Biz hozir ikkita zavod qurilishiga [investitsiyalarni] to‘xtatib qo‘ydik, shu sababdan, buning [gazlangan ichimliklarga aksiz solig‘i joriy etilishining] iqtisodiy tomonini ko‘rib chiqishimiz kerak. budjetga qancha zarar yetkaziladi? Bularning barchasini hisoblashimiz kerak. Eng muhimi, ishlab chiqarishni kamaytirsak, ishsizlik muammosi yuzaga keladi. Biz odamlarning salomatligini yaxshilash haqida o‘ylaymiz, lekin ularni ishsiz qoldiramiz”, — deya qayd etgan Solijonov.
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov ishlab chiqaruvchilarni shakar miqdori kam bo‘lgan ichimliklar ishlab chiqarishga rag‘batlantirish uchun shakar miqdoriga qarab tabaqalashtirilgan aksiz solig‘i joriy etilishi zarurligini tan olgan. U gazli ichimliklar uchun aksiz solig‘iga differensial yondashuvni joriy etish masalasini ko‘rib chiqishga va taklifni biznes bilan muhokama qilishga tayyorligini bildirgan, biroq soliq mahsulotdagi shakar miqdoridan qa’iy nazar qo‘llanilishda davom etishini yoqlagan.
Ta’kidlab o‘tish kerakki, majlis bo‘lib o‘tgan vaqtgacha, aniqrog‘i 15-dekabrda gazli ichimliklarga aksiz solig‘i joriy etish bo‘yicha o‘zgartirishlar Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilingandi, Senat esa mazkur hujjatni bevosita majlis kuni — 20-dekabrda ma’qullagandi.

C 1 апреля 2024 года вводится акцизный налог на газированные напитки, содержащие сахар или подсластители, а также на энергетики. Соответствующие поправки в законодательство внесены законом, подписанным президентом Узбекистана 28 декабря, в связи с принятием основных направлений налоговой и бюджетной политики.
В соответствии с документом:
• на газированные напитки, содержащие сахар или другие подслащивающие или вкусо-ароматические вещества и упакованные в потребительскую упаковку (за исключением энергетических и тонизирующих напитков) устанавливается акциз в 500 сумов за литр;
• ️энергетические и тонизирующие напитки — в 2000 сумов за литр.
Эта норма присутствовала и в проекте закона, который «Газета.uz» изучила в ноябре. Отмечалось, что акциз планируется ввести с учётом возможного увеличения заболеваний, в том числе диабета, при чрезмерном потреблении. Такой налог есть в свыше 50 стран (Франция, Венгрия, Великобритания и других). Поступления от акциза будут направлять в Фонд развития медицины.
Для обсуждения предлагаемой нормы 20 декабря в Министерстве экономики и финансов прошла встреча замминистра ведомства Ахадбека Хайдарова и представителей Министерства здравоохранения во главе с замминистра Эльмирой Баситхановой с производителями газировок. Дискуссии, которые состоялись в тот день, подробно освещал Spot.
Представители Минздрава отметили, что изначально энергетические напитки предназначались для спортсменов. Сейчас употребление энергетиков рекламируется среди молодёжи и маленьких детей — лиц до 25 лет, которые не могут принимать осознанные решения. В результате это приводит к зависимости среди молодых людей, что создаёт угрозу для их здоровья.
«Самое главное, чтобы предотвратить вредное влияние употребления энергетических напитков, Всемирная организация здравоохранения рекомендует [сахаросодержащие безалкогольные напитки] облагать акцизным налогом, чтобы уменьшить чрезмерное употребление, снизить доступность», — сказал чиновник из Минздрава.
На вопрос руководителя Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков Альфии Мусиной о проведённых исследованиях на тему негативного влияния энергетиков и газировки в Узбекистане сотрудник ведомства ответил, что у Минздрава было мало времени для изучения проблематики в стране, подчеркнув, что есть международный опыт, собранный Всемирной организацией здравоохранения, который не надо дополнительно доказывать.
Директор Института здоровья и стратегического развития Нодира Алиханова заявила, что введение акцизного налога является лишь одним из способов балансирования питания населения, особенно среди детей и подростков.
«Проведение исследований — особенно эпидемиологических, когда в исследование входит большое количество респондентов — это очень дорогостоящее исследование, это не каждая страна может позволить себе, с одной стороны. С другой, не совсем понятно, зачем нам дублировать эти исследования. В мире их уже такое количество, что я думаю это уже прописано как истина», — отметила она.
Представители бизнеса выступили против дискриминации, когда для борьбы с сахарным диабетом и ожирением акциз вводится только на газировки, но при этом другие сахаросодержащие продукты игнорируются. Они подчеркнули, что необходим комплексный и системный подход к оздоровлению населения, так как введение акцизного налога — одна из 20 рекомендованных ВОЗ мер.
Производители газировок акцентировали внимание на том, что в развитых странах перед вводом ограничительных мер проводится ряд исследований и проблема обсуждается на встречах с представителями индустрии. Например, бизнес узнал о введении акциза из бюджетного послания в Олий Мажлисе, а законопроект не был опубликован для обсуждения.
Из-за дороговизны исследований частный сектор оплатил и выразил готовность предоставить результаты исследования компании Euromonitor по потреблению упакованной продукции в Узбекистане. Однако Эльмира Баситханова отказалась от предложения, мотивировав тем, что эксперты будут говорить то, что хотят производители.
По словам финансового директора местной Coca-Cola Сайеда Адиля Джафри, компания планирует инвестиции на 3−4 года вперёд — в частности, сейчас вкладываются средства в строительство заводов в Самарканде и Намангане. Ввод дополнительных налогов влияет на себестоимость, вынуждая повышать цены, что снижает объем продаж и в целом негативно сказывается на бизнесе.
«В этой ситуации […] нам, возможно, не стоит инвестировать в Самарканд и Наманган? Мы инвестируем почти 200 млн долларов в следующие три года, а уже инвестировали 150 млн за последние три года. В этой ситуации мы как предприниматели вынуждены пересмотреть планы», — сказал он.
Сайед Адиль Джафри призвал не дискриминировать одну отрасль, а распространить меру на все источники потребления сахара.
Баситханова аргументировала позицию ведомства рекомендацией ВОЗ, введением акциза в 108 странах мира и агрессивной рекламой газированных напитков по телевизору. После, пишет Spot, все представители Минздрава, кроме одного специалиста, ушли со встречи, сославшись на совещание у министра.
Директор по инновациям PepsiCo Bottler in Uzbekistan Музаффар Салижанов рассказал, что сумма инвестиций компаний PepsiCo и Coca-Cola до 2026 года составляет как минимум 150 млн долларов, а в пятилетней перспективе — 250 млн.
«Сейчас мы приостановили [инвестиции] в строительство двух заводов, поэтому мы должны рассмотреть экономическую сторону [введения акциза на газировки], — заявил он. — Сколько ущерба будет бюджету? Мы должны все это просчитать. Самое главное: если мы сократим производство, встанет проблема безработицы. Мы думаем об оздоровлении людей, но оставляем их без работы», — резюмировал Салижанов.
Замглавы Минэкономфина Ахадбек Хайдаров признал, что необходим дифференцированный размер акцизного налога в зависимости от количества сахара, чтобы стимулировать производителей выпускать напитки с меньшим содержанием сахара. Он заявил о готовности рассмотреть введение дифференциального подхода к акцизному налогу на газировки и обсудить предложение с бизнесом, но выступил за то, чтобы налог применялся на все градации вне зависимости от количества сахара в продукции.
Стоит отметить, что к моменту проведения встречи поправки об акцизном налоге на газировки уже были приняты Законодательной палатой Олий Мажлиса 15 декабря, а Сенат одобрил этот документ непосредственно в день встречи — 20 декабря.