Rossiyaning “Yandeks” kompaniyasi yandex.kz mahalliy domenining serverlarini Qozog‘iston hududiga o‘tkazish ishlarini yakunladi. Bu haqda Qozog‘iston Raqamli rivojlanish vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
“Joriy yilning avgust oyidan buyon Qozog‘iston Raqamli rivojlanish vazirligi bilan kelishilgan reja asosida ish olib borildi. Endi yandex.kz mamlakat ichida joylashgan serverlarda ishlaydi”, — deyiladi xabarda.
Vazirlikning xabar berishicha, buning uchun “Yandeks” jamoasi Qozog‘istonga uskunalar olib kelib, tizimni ishga tushirgan. Ma’lumotlarni yuklash testi muvaffaqiyatli o‘tganidan so‘ng yandex.kz portali to‘liq mahalliy serverlarga o‘tkazilgan.
9-avgust kuni Qozog‘iston hukumati yandex.kz domenining faoliyatini to‘xtatgandi. Bunga Rossiyaining mamlakat maxsus xizmatlari 2023-yil 1-sentabrdan taksi buyurtmalari xizmati ma’lumotlar bazalariga kirish huquqiga ega bo‘lishi haqidagi qonuni sabab bo‘lgan. O‘shanda Qozog‘iston Raqamli rivojlanish vazirligi respublika qonunchiligiga ko‘ra, internet-resurslar apparat-dasturiy ta’minot tizimlarini respublika hududidan tashqariga joylashtirmasligi lozimligini ma’lum qilgandi.
Avgust oyi oxirida “Yandeks” kompaniya vakillari va Qozog‘iston Raqamli rivojlanish vazirligi ishchi uchrashuv o‘tkazib, serverlarni mamlakatga ko‘chirishga kelishib olgani haqida xabar bergandi.

Российская компания «Яндекс» завершила перенос на территорию Казахстана серверов местного домена yandex.kz. Об этом сообщила пресс-служба Министерство цифрового развития Казахстана.
«Работы велись с августа этого года по плану, согласованному с Минцифры Казахстана. Теперь yandex.kz будет работать на серверах, которые находятся внутри страны», — говорится в сообщении.
В министерстве рассказали, что для этого команда «Яндекса» привезла в Казахстан оборудование и ввела его в эксплуатацию. После успешного нагрузочного тестирования портал yandex.kz полностью перевели на местные серверы.
9 августа власти Казахстана приостановили работа домена yandex.kz из-за закона РФ, по которому российские спецслужбы с 1 сентября 2023 года получили доступ к базам данным служба заказа такси. В Минцифры тогда заявили, что по законодательству республики интернет-ресурсы не должны размещатьаппаратно-программные комплексы вне территории страны.
В конце августа «Яндекс» сообщил, что представители компании и Минцифры Казахстана провели рабочую встречу и договорились перенести серверы в страну.