Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi “O‘zenergoinspeksiya” bilan birgalikda noyabr-dekabr oylarida mamlakatning barcha hududlaridagi yonilg‘i quyish shoxobchalarida benzin sifatini tekshirish maqsadida nazorat xaridlarini o‘tkazdi.
Hammasi bo‘lib 82 ta shoxobchadan benzin namunalari xarid qilindi va laboratoriyalarga topshirildi.
Tahlillar natijasida 21 ta holatda benzin mahsulotlarining sifati belgilangan talablarga javob bermasligi, 4 ta holatda esa belgilangan miqdordan kam quyish holatlari aniqlangan. Bunda, dastlabki o‘rganishlarga ko‘ra, iste’molchilarga 300 million so‘mga yaqin zarar yetkazilgan.
Qo‘mita laboratoriyasi ma’lumotlariga ko‘ra, quyidagi shoxobchalarda quyilayotgan benzin sifat darajasiga javob bermaydi:
- “Gulnora gaz servis” (Qoraqalpog‘iston);
- Bars (Toshkent viloyati);
- International Petroleum (Sirdaryo viloyati);
- “Iskra”, “Xamkor Imej”, Nazar Ota, Sher Grand Gaz, “Shodlik tuxfasi” va Versal Oil (Jizzax viloyati);
- “Qaro Oltin Yog‘dusi”, “Lutf HAQ”, “Vodiy propan gaz servis” va “Offise brokers” (Farg‘ona viloyati);
- “Maks Eko oyl” (Qashqadaryo viloyati);
- Markaziy Gaz Oyl, Brava Oil Co, Foykon, Mohinur Oil, Boburshox Plyus Oil, Elit Tranzit Oyl, Mustaqillik-2001 (Andijon viloyati).
Shuningdek, Andijon viloyatidagi “Rasul” ko‘p tarmoqli xususiy savdo korxonasi, City petrol, Buxoro viloyatidagi Jasur Jo‘rabek Tolib nuri va Xush Baxt Zar`ga qarashli AYOQSHlarda benzin mahsulotlarini kam quyish holatlari aniqlangan.
Raqobat qo‘mitasi ushbu holatlar yuzasidan ish qo‘zg‘atdi va iste’molchilarga yetkazilgan zararni qoplash ustida ishlamoqda.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана вместе с «Узэнергоинспекцией» в ноябре-декабре провёл контрольные закупки бензина на АЗС во всех регионах страны для проверки его качества.
В общей сложности, образцы бензина были куплены на 82 АЗС и переданы в лаборатории.
Лабораторный анализ выявил, что в 21 случае качество бензина не соответствует требованиям, а в 4 случаях залито меньше топлива, чем полагается. По оценке комитета, потребителям нанесли ущерб на сумму около 300 млн сумов.
По данным лаборатории комитета, бензин, который заливают на следующих АЗС, не соответствует уровню качества:
- «Гулнора газ сервис» (Каракалпакстан);
- Bars (Ташкентская область);
- International Petroleum (Сырдарьинская область);
- «Искра», «Хамкор Имеж», многопрофильная частная фирма Nazar Ota, Sher Grand gaz, «Шодлик тухфаси» и «Versal oil» (Джизакская область);
- «Каро Олтин Ёгдуси», «Лутф ХАК», «Водий пропан газ сервис» и «Оффисе брокерс» (Ферганская область);
- «Макс Эко ойл» (Кашкадарьинская область);
- Markaziy Gaz Oyl, Brava Oil Co, Foykon, Mohinur Oil, Boburshox Plyus Oil, Elit Tranzit Oyl, Mustaqillik-2001 (Андижанская область).
Кроме того, недостаточный залив бензина наблюдается в АЗС, принадлежащих частной торговой сети Rasul в Андижанской области, City petrol, Jasur Jo‘rabek Tolib nuri и Xush Baxt Zar в Бухарской области.
Комитет по конкуренции возбудил дела по указанным случаям и работает над возмещением причинённого потребителям ущерба, говорится в сообщении.