Shavkat Mirziyoyev 18-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda sotuvchilar, xaridorlar va sayyohlar uchun bozorlarning qulaylik masalalarini muhokama qildi.
Bozorlarda sayyohlar uzoq ushlanib qolmayotgani, ayrim bozorlardagi kirib-chiqishdagi noqulayliklar, tirbandlik aholi va sayyohlar e’tiroziga sabab bo‘layotgani ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan bozorlarni turistlar kunlab vaqtini o‘tkazishi mumkin bo‘lgan majmualarga, mamlakatning “tashrif qog‘ozi”ga aylantirish muhimligi aytildi. Prezident milliy madaniyatni aks ettirgan yangi zamonaviy bozor komplekslari loyihasini ishlab chiqishni topshirdi.
Avvalroq Atlas konsalting kompaniyasining hududiy rivojlantirish sohasidagi tadqiqotida O‘zbekiston bozorlari unikalligi va o‘ziga xos muhitini saqlab qolgan holda zamonaviylashtirilsa, jahon bozorida raqobatlasha oladigan bozorlarga aylanishi mumkinligi haqida so‘z borgandi.
Shuningdek, yig‘ilishda sayyohlarni jalb etish maqsadida xorijda oltin buyumlar savdosi keng yo‘lga qo‘yilgani ham ta’kidlandi.
O‘zbekistonda buning uchun yetarli shart-sharoit yaratilgan bo‘lsa-da, so‘nggi ikki yil ichida juda kam tilla buyumlar sotilgan, deya qayd etdi davlat rahbari matbuot kotibi.
Shu bois 2024-yilda zamonaviy zargarlik komplekslarini har bir hududda tashkil qilish muhimligi ta’kidlandi. Ulardagi do‘kon va rastalar, zargarlik uskunalari 7 yilga bo‘lib to‘lash sharti bilan lizingga beriladi. Shuningdek, mamlakatda xalqaro “O‘zbekiston ipak matolari” moda haftaligini tashkil qilish taklifi bildirildi.
Sayyohlik salohiyatidan samarali foydalanish uchun mehmonxona va mehmon uylari sonini ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Tarixiy-kurort sayyohlik obyektlarining (Xonobod, Boysun, Baxmal, Forish, Angren va Ohangaron) master rejalarini tayyorlash, ularning infratuzilmasi uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratishga qaror qilindi.
Omonxona, Maydanak kabi turistik obyektlar infratuzilmasini yaxshilashga 30 million dollar yo‘naltirish, turizm obyektlariga olib boruvchi yo‘llar infratuzilmasiga qo‘shimcha 200 milliard so‘m ajratish qaror qilindi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 18 декабря обсудил удобство базаров для продавцов, покупателей и туристов.
Отмечалось, что туристы не задерживаются на рынках надолго, а неудобства при входе и выходе, столпотворение на некоторых рынках вызывают недовольство жителей и туристов.
В этой связи президент подчеркнул важность превращения базаров в комплексы, где туристы могут проводить своё время днями, превратить их в «визитную карточку» страны. Шавкат Мирзиёев поручил разработать проект новых современных рыночных комплексов, отражающих национальную культуру страны.
Консалтинговая компания в области территориального развития Atlas ранее рассказывала, что базары Узбекистана могут встать в один ряд с мировыми рынками, представляющими собой mixed-use объекты, если удастся их модернизировать, сохранив уникальность и особую атмосферу.
На совещании также говорилось, что за рубежом для привлечения туристов широко налажена торговля золотыми изделиями.
Хотя в Узбекистане для этого созданы достаточные условия, за последние два года было продано очень мало золотых изделий, говорится в сообщении пресс-секретаря главы государства.
Поэтому президент подчеркнул важность создания современных ювелирных комплексов в каждом регионе в 2024 году. Магазины и торговые ряды, ювелирное оборудование в них будут сдаваться в аренду с условием оплаты в рассрочку на 7 лет. Высказано предложение организовать в Узбекистане международную неделю моды «Узбекский шёлк».
Для эффективного использования туристического потенциала планируется увеличить количество гостиниц и гостевых домов.
Решено подготовить мастер-планы исторических и курортных туристических объектов (Ханабад, Байсун, Бахмал, Фариш, Ангрен и Ахангаран), выделить дополнительные средства на их инфраструктуру. Наряду с ремонтом ведущих к ним дорог на 200 млрд сумов поставлена задача разместить вдоль них пункты торговли и сервиса.
Кроме того, принято решение выделить 30 млн долларов на улучшение инфраструктуры таких туристических объектов, как Омонхона и Майданак.